gidra | 14 Jul, 2018 00:45

TENIS - WIMBLEDON   2018

POLUFINALE - muškarci

DJOKOVIĆ - NADAL       6 : 4 ; 3 : 6 ; 7 : 6 ( 11 : 9 ) ; 3 : 6 ; 10 : 8
ANDERSON - IZNER       7 : 6 ( 8 : 6 ) ; 6 : 7 ( 5 : 7 ) ; 6 : 7 ( 9 : 11 ) ; 6 : 4 ; 26 : 24

POLUFINALE - dame

KERBER - OSTAPENKO     6 : 3 ; 6 : 3
S.VILIJAMS - GERGES      6 : 2 ; 6 : 4

Novak Djoković u finalu Vimbldona!!!
U još jednom epskom meču ova dva velikana tenisa, Djoković posle pravog trilera i maratona u pet setova srušio velikog rivala!!!
Meč trajao dva dana i 5 sati i 17 minuta, u petom setu obojica igrali maksimalno i udarali lopticu što jače i bolje mogu!!!
To izgleda mogu da nam prirede samo ove dve teniske veličine!!!
Djokovic i Nadala odigrali svoj 52.teniski klasik, Novak vodi sa 27-25!!!
Novak odservirao čak 23 asa, što je najviše što je učunio jedan igrač u njihovom medjusobnom duelu!!!
Novak je sa 23 asa oborio rekord u broju asova u karijeri na gren slemu, koji je takodje postavio na Vimbldonu jos 2013.godine u polufinalu sa Argentincem Huanom Martinom Del Potrom!!!
U finalu protivnik Južnoafrikanac Kevin Anderson!!!
Šteta što će Nole ući u finale bez dana pauze, ali Anderson je takodje igrao maratone na VImbldonu, pa neće ni on biti svež uopšte
Južnoafrikanac Kevin Anderson posle 6 sati i 36 minuta prave drame na Centralnom terenu tek u 50.gemu petog seta slomio otpor Amerikanca Dzona Iznera!!!
Kevin Anderson će igrati svoje 2.gren slem finale u karijeri!!!
Ovo je bio najduzi meč polufinala u istoriji Vimbldona!!!
Zanimljivo da su ovo bila dva najduža polufinala u istoriji Vimbldona!!!
U ženskom finalu igraće Amerikanka Serena Vilijams i Nemica Andjelika Kerber!!!
Serena posle povratka na teniski teren ima šansu da osvoji 24.gren slem trofej, čime se bi se izjednačila sa Australijankom Margaret Kort!!!

Vimbldon ulazi u zavrsnu fazu kada polako pocinju da se dele trofeji.Novak Djokovic plasirao se u finale Vimbldona posto je u polufinalu savladao Španca Rafaela Nadala sa 3:2 u setovima.Videli smo jos jedan epski duel izmedju dva velikana ove divne igre.Meč je trajao 5 sati i 17 minuta igre.Igralo se bespostedno, pogotovo peti set gde je sve prstalo.Šta ova dvojica asova mogu da nam prirede, to izgleda da niko ne može.Onakav tempo i onakvi udarci, mogu samo oni.Pa sve to u petom setu, kad je umor prisutan kod oba igrača.U petom setu mogao je da slavi i Nadal, jer je propustio pet brejk lopti, od toga dva puta su bile po dve vezane, koje su mogle da budu i meč lopte.Sve je to izdržao Novak i igraće svoje 5.finale na Vimbldonu, za svoj 13.gren slem pehar u karijeri.Srbin Novak Djoković(12.nosilac i 21 na ATP listi) i Španac Rafael Nadal(2.nosilac i 1.na ATP listi) morali su da čekaju čak 6 sati i 36 minuta da se zavrsi prethodni polufinalni maraton izmedju Južnoafrikanca Kevina Andersona i Džona Iznera, da bi izasli na teren, pa njihov duel nikako nije mogao da se zavrsi u petak.Kada je doslo 23 sata meč je morao biti prekinut i nastavljen sutra.Mozda je taj treci set bio i presudan u konacnom zbiru kad se svedu računi.Novak je vodio sa 2:1 u setovima i sutra je trebalo da dobije jos jedan set za finale.Mec je nastavljen sutradan, odigrana su jos dva seta, koja su trajala, skoro pa dva i po sata.U finalu Djoković će igrati sa Južnoafrikancem Kevinom Andersonom.Šteta je što Novak neće imati nijedan dan odmora za finale, ali sa druge strane ni Anderson nije u boljoj situaciji pošto je igrao maratone na Vimbldonu, pa je i on prilično istrošen.Statistika meča izgleda ovako.U asovima 23-9 za Novaka, dok je u duplim servis greškama bilo 4-4.Zanimljivo da je Novak odservirao najvise asova koji je odservirao jedan igrac u njihovom medjusobnom duelu.Novak je takodje oborio rekord u broju asova na jednom gren slemu, posto je do sada imao 22 asa u polufinalu Vimbldona 2013.godine, protiv Argentinca Huana Martina Del Potra.Sad jedan zanimljiv podatak.U vinerima 73-73, u neiznudjenim greškama 42-42.Odnos u brejk loptama kod Novaka 4/19, dok je kod Nadala bio 4/11.Ove silne neiskorišćene brejk lopte mogle su koštati Novaka, ali na svu sreću nisu.Ovo je jedina stavka koja nije išla u prilog Novaku na celom meču.U ukupnom broju poena bilo je 195-191 za Novaka.S tim sto je Novak dobio u poslednja dva gema, osam od devet poena, sto znaci da je kod rezultata 8:8 u petom setu, Nadal imao tri poena vise na svom kontu.To samo govori koliko je meč bio izjednačen.Od samog starta prvog seta, Novak je zestoko pritiskao servis Španca.Vec u prvom gemu prvog seta dosao je do 15-30, ali Nadal se izvukao sa dva dobra servisa.Igralo se na razliku, ali je Nadal nekako uspeo da osvoji prvi gem i povede sa 1:0.Novak je lako izjednacio na 1:1.U trecem gemu prvog seta, uspeo je Novak da dodje do dva izjednacenja, ali je Nadal ponovo spasao svoj servis gem i poveo sa 2:1.Novak jos jednom lako dolazi do 2:2.U petom gemu prvog seta, Novak ne koristi dve brejk lopte pa Rafa vodi sa 3:2.U sestom gemu prvog seta igralo se na razliku po prvi put na Novakov servis, ali je Novak dobio dva naredna poena i stigao do izjednacenja na 3:3.Sjajan gem za Novaka u sedmom gemu kada oduzima servis Rafi i maltene dolazi do vodjstva u setovima.Vrlo lako je stigao do 0-40 i tri vezane brejk lopte.Prvu je zaradio na smeču, drugu sjajnim riternom, onda trecu tako sto pogadja pasing šot na mrezi.Nadal je spasao jednu brejk loptu, ali drugu nije mogao, pošto je lopticu poslao u mrežu.U osmom gemu prvog seta, Novak lako potvrdjuje brejk.Prvo je stigao do 40-0, izgubio je jedan poen, ali je onda sigurno stigao do vodjstva od 5:3.Nadal onda sa nulom, po prvi put na mecu dobija jedan gem i smanjuje na 5:4.Kada je Novak servirao za set, nije bilo problema.Sada on dolazi vrlo lako do 40-0 i tri vezane set lopte i odmah koristi prvu za 1:0 u setovima.Očekivao se odgovor Nadala u drugom setu i znao je da mora da ga dobije ako zeli pozitivan rezultat u ovom mecu, ako uopste zeli da ostane u zivotu morao je da dobije drugi set.Tako je i krenuo vrlo otresito i jako sa opasnim udarcima sa osnovne linije.Medjutim Novak je u uvodnim gemovima drugog seta, propustio sansu da brejkne Nadala i da pokusa da mu uzme i drugi set.U prvom gemu drugog seta, Novak je imao jednu brejk loptu koju nije iskoristio, pa je Nadal poveo sa 1:0.Novak stize do izjednacenja na 1:1.Onda opet u trecem setu, Novak jos jednom ima brejk sansu koju ne koristi zbog loseg riterna, onda dobiju jos jednu koju je opet prokockao, pa je Nadal opet uspeo da se izvuce za vodjstvo od 2:1.Kako to biva kad ne iskoristis sanse, stize kazna.U četvrtom gemu drugog seta, Nadal dolazi do 15-40 i odmah koristi prvu da povede sa 3:1.U petom gemu drugog seta Novak dolazi do 15-40, onda sjajnim vinerom po dijagonali pogadja pasing sot za smanjenje rezultata od 3:2.Brejk je vracen, set skoro pa u egalu, ali onda treci gem donosi i treci uzastopni brejk.Novak je opet izgubio svoj servis u sestom gemu, drugog seta.Nadal je prokockao prvu, onda iskoristio drugu brejk loptu za vodjstvo od 4:2.Uzdrmalo je to Novaka koji sa nulom gubi sledeci gem na servis Španca, pa Rafa vodi sa 5:2.Novak je lako smanjio na 5:3, ali onda dolazi opet tezak gem i Nadal jedva uspeva da osvoji set.Novak je imao dve brejk lopte, ali je obe spasio Nadal servis vinerom, pa je nekako dobio drugi set i izjednacio na 1:1.U trecem setu nije bilo brejk sansi i brejkova, pa je taj-brejk odlucio pobednika treceg seta.Ipak je bilo uzbudjenja.Posle mirnih pet gemova, kada su oba tenisera lagano osvajali svoje servis gemove, u sestom gemu treceg seta, Novak je imao 0-30, ali se Nadal izvukao sa cetiri uzastopna poena i stigao do 3:3.Onda opet gledamo gemove bez nekih uzbudjenja.Sve je bilo tako do 5:5.Onda Novak dozvoljava Nadalu da mu ugrozi set, posto ima 0-30.Onda je Novak osvojio dva poena posle inicijative u poenu, Onda je asom dosao do gem lopte, da bi Nadal greskom dozvolio Novaku da dodje do gema i vodjstva od 6:5.Lako je Nadal osvojio svoj servis gem, pa je u jednom ovako tvrdom setu, taj-brejk bio neminovan.Taj-brejk pocinje duplom servis greskom Novaka i Nadal vodi sa 1:0.Onda Djokovic sjajno uspeva da se odbrani od naleta Nadala, Rafa mu salje kratku loptu, Novak izlazi na mrezu, odlicno pogjadja volej i Novak vodi sa 4:2.Onda je Novak pozurio i drugi servis Nadala poslao u mrezu, pa je Rafa smanjio na 4:3.Djokovic jos jednim sjajnim poenom uspeva da povede sa 5:3, kada je pogodio bekhend u sam ćošak, onda smečom na mrezi dosao do lepe prednosti od 5:3.Onda smo dobili pravu dramu i trecem setu.Nadal pogadja sjajan drop šot za 5:4, sjajnim servisom stize do izjednacenja na 5:5.Novim drop šotom, Nadal ima set loptu i vodi sa 6:5.Ipak Nvak sjajnim servisom spasava prvu set loptu za protivnika i rezultat je 6:6.Onda Nadal sjajnim vinerom pogadja sam ugao terena i vodi sa 7:6 i ima novu set loptu.Ali onda Novak salje sjajan drop šot za novu spasenu drugu po redu set loptu i opet egal 7:7.Onda novi drop šot Nadala i nova treća po redu set lopta za Nadala od 8:7.Neverovatno čak tri drop šota pogodio je Nadal, čime je dosao do osvajanja seta.Ali nije dao Novak.Novak sjajnim drugim servisom stize do prve set lopte u setu i vodi sa 9:8.Ali Novak opet lose reaguje na drugi servis Nadala i ritern salje u aut za 9:9.Nadal ne odustaje od drop šota i jos jednom salje kratku lopticu Novaku.Ovoga puta Novak spreman za drop šot, izlazi na mrezu i po dijagonali pogadja teren za 10:9.Na drugoj set loptu, videli smo dugu razmenu, loptica je padala sa jedne na drugu stranu terena, kada se cinilo da ce ovako prbacivati jos ko zna koliko puta.Bilo je svasta u tom poenu, ali spore loptice nisu bile sigurno.Nadal je pogresio i poslao lopticu u mrezu i Novak je poveo sa 2:1 u setovima.Mec je onda prekinut zato sto je proslo 23.00 po Britanskom vremenu.Prvog dana mec je trajao 2 sata i 53 minuta.Sutradan je nastavljen meč od četvrtog seta.Odmah u prvom gemu četvrtog seta videli smo maratonski gem od skoro 15 minuta igre.Vidjeno je čak šest izjednačenja, Novak je propustio dve brejk lopte.odlicnim servisima, Nadal je spasao gem i poveo sa 1:0.Nadal je u cetvrtom setu igrao dosta agresivno, što je nekarakteristično za njegaPosle pravog maratona u drugom gemu četvrtog seta, Nadal je uzeo brejk Djokovicu.Nadal je dosao do 15-40 i imao dve vezane brejk lopte.Odmah je iskoristio prvu pogodivisi bekhend viner za 2:0.Nadal onda sa nulom dobija svoj servis gem i vodi sa 3:0.Konacno Novak dobija svoj servis sa nulom i smanjuje na 3:1.U petom gemu cetvrtog seta, Novak dolazi do 15-40 i ima dve brejk lopte.Odmah je iskoristio prvu, tako sto je pogodio forhend viner po dijagonali.Na svoj servis stigao je do 3:3.Nadal takodje uspeva da dobije svoj servis bez brejk sansi za rivala i vodi sa 4:3.Onda jos jedan los gem za Novaka.Nadal je stigao do 15-40 i imao dve vezane brejk lopte.Prvu nije iskoristio, ali drugu jeste, posto Novak nije uspeo da prodje na mrezi i Nadal vodi 5:3.Kada je Nadal servirao za set Novak odlicno reternira i stize do 0-40 i ima tri vezane brejk lopte.Ali nijednu nije uspeo da iskoristi, svojim greskama, šrakticno je dozvolio Nadalu da dobije set.Sa pet uzastopnih poena, NAdal dolazi do 2:2 u setovima.VEc tada je bilo jasno da nas ocekuje prava drama.Pocetak petog seta i svako sigurno koristi svoj servis.Prvih sedam gemova petog seta, niko nije imao sansu za brejk.Jedino je u drugom gemu petog seta, Novak stigao do dva poena.Imao je Novak u tom drugom gemu petog seta 15-30, ali onda kada je mogao da stigne do brejk lopti, nije uspeo da prodje na mrezi.U osmom gemu petog seta, Novak dolazi do jedne brejk lopte, ali Nadala spasava servis, pa je u nastavku gema stigao do 4:4.U devetom gemu prava drama.Nadal dolazi do 15-40 i ima dve vezane brejk lopte.Ali Novak sa dva sjajna servisa spasava brejk lopte, koje su ujedno mogle da budu i meč lopte, da ih je iskoristio, jer bi Spanac servirao za pobedu.Uspeo je sa cetiri uzastopna poena da dobije gem i povede sa 5:4.U sledecem gemu na servis Nadala, Novak ima 0-30, ali Nadal pogadja cetiri sjajna servisa i stize do novog izjednacenja na 5:5.Tri naredna gema, svako je dobio svoj servis gem, uz jedan izgubljen poen, pa je Novak vodio sa 7:6.Onda je Nadal servirao za opstanak u mecu po ko zna koji put.Opet zapretio Novak jer je imao 15-30, ali Nadal opet sjajnim servisima dobija gem za 7:7.Onda mozda gem koji je bio presudan u mecu.Nadal stize do 15-40 i ima dve vezane brejk lopte.Medjutim Novak sjajnim napadima i vinerima ih spasava.Onda Nadal opet dolazi do jedne brejk lopte, ali Nole se opet izvukao.Posle pet izjednacenja i 12 minuta igre u gemu, Novak nekako uspeva da dobije ovaj gem i da povede sa 8:7.U 16.gemu petog seta, Novak dolazi do mec lopte, medjutim Nadal drop šotom se spasava iz teske situacije.Onda sa dva dobra servisa dobija gem i opet je egal 8:8.Onda lak gem za Novaka na svoj servis, izgubio je samo jedan poen i opet vodi, ovoga puta sa 9:8.Onda konacno odlucujujuci gem na meču.Novak je do 0-40 i tri vezane meč lopte došao tako što se Nadal okliznuo i nije mogao da stigne do loptice, iako je cak uspeo da se vrati u udari lopticu, ali pogodio je samo mrežicu.Na meč lopti posle razmene udaraca sa osnovne linije, Nadal je forhend izbacio u aut i slavlje Novaka moglo je da počne.Još jednom je srušio na pleća jednog od najvećih rivala.Videli smo jos jedan epski duel izmedju njih, mada od njih nista drugo ni ne mozemo da ocekujemo.Bio je ovo njihov 52.,medjusobni meč.Novak vodi u pobedama sa 27-25.U prvom polufinalnom meču, Južnoafrikanac Kevin Anderson(8.nosilac i 8.na ATP listi) pobedio je posle nevidjenog maratona i prave izcrpljujuće borbe posel 6 sati 36 minuta igre Amerikanca Džona Iznera(9.nosilac i 10.na ATP listi) sa 3:2 u setovima.Meč je rešen tek u 50.gemu petog seta.Ovo je najduzi duel polufinala u istoriji Vimbldona.Inace najduzi mec u istoriji Vimbldona i tenisa odigrao je takodje Dzon Izner sa Francuzom Nikalosom Mauom, 2010.godine u uvodnim borbama turnira.Posle 11 sati 5 minuta nevidjene borbe slavio je tada Izner sa 3:2(6:4;3:6;6:7(7:9);7:6(7:3);70:68.Poslednji set imao je rekordnih 138 gemova.Sada su ispisali stranicu nove istorije, jer je sada ulog bio finale.U trecem gemu prvog seta, videli smo čak osam izjednacenja i tri brejk lopte Iznera koje nije iskoristio, pa je Anderson poveo sa 2:1.Kod vodjstva od 5:4, Anderson je imao set loptu na servis Iznera, ali se spasio Amerikanac, pa je taj-brejk odlucio pobednika prvog seta.Izner je vodio sa 3:1 i 4:2, imao set loptu kod rezultata 6:5, ali je Anderson dobio prvi set sa tri uzastopna poena.U drugom setu samo jedna brejk lopta i to u devetom gemu, kada se Izner spasio na svom servisu i poveo sa 5:4.Opet taj-brejk, ali ovoga puta taj-brejk dobija Izner.Da je tada dobio Anderson, verovatno ne bi gledali maraton u pet setova, jer bi Anderson poveo sa 2:0 u setovima.Poveo je sa 5:0, stigao do tri vezane set lopte i poveo sa 6:3.Anderson smanjio na 6:5, ali nije imao snage da napravi veliki preokret, pa je Izner izjednacio na 1:1 u setovima.U trecem setu videli smo dva brejka.Jedino u ovim gemovima bilo je brejk sansi.U osmom gemu treceg seta, Anderson je dosao do 15-40 i imao dve vezane brejk lopte i odmah je iskoristio prvu za vodjstvo od 5:3.Ali u sledecem gemu uzvraca Izner sa ribrejkom i smanjuje na 5:4.Dolazi do jedne brejk lopte i salje set u taj-brejk, treci put u mecu.Posle pocetnog vodjstva u taj-brejku od 2:0 za Iznera, gledali smo egal do kraja taj-brejka i prednost je prelazila cas na jednu cas na drugu stranu.Anderson je propustio dve set lopte, Izner iskoristio trecu za vodjstvo od 2:1 u setovima.U cetvrtom setu videli smo cak tri brejka, sto je prilicno neocekivano kada su u pitanju ovakvi serveri na travi.U petom gemu cetvrtog seta, Anderson ima jednu brejk loptu i koristi je odmah za vodjstvo od 3:2.U sledecem sestom gemu, Izner koristi jednu brejk loptu za 3:3.Ipak u devetom gemu, Kevin jos jednom uzima servis Izneru, takodje stigavsi do jedne brejk lopte, koju koristi za 5:4.Kada je serrvirao za set Anderson je imao 40-0 i tri vezane set lopte.Nijednu nije iskoristio, uspeo je tek četvrtu za 2:2 u setovima.Zanimljivo da u petom setu nije bilo brejkova sve do 50.gema, kada je Anderson konacno slomio otpor Iznera.Ipak bilo je brejk sansi.Anderson je bio taj koji je propustao brejk lopte, pa je mogao da zavrsi mec i ranije.U 15.gemu petog seta, Izner je spasio jednu brjk loptu i poveo sa 8:7.U 21.gemu opet Izner spasava jednu brejk loptu i vodi sa 11:10.Nove brejk lopte u petom setu vidjene su u 35.gemu, kada Anderson dolazi do 15-40, ima sansu da zavrsi mec u sledecem gemu na svoj servis, ali Izner spasava dve vezane i vodi opet 18:17.Sve do pretposlednjeg 49.gema na mecu nije bilo brejk sansi.Onda je Anderson stigao do 0-40 i ovoga puta nije bilo spasa za Amerikanca.Iskoristio je drugu brejk loptu od tri vezane da povede sa 25:24.Zanimljivo da Izner nije imao nijednu brejk loptu u petom setu.U 50.gemu petog seta, dolazi Anderson do 40-15 i ima dve vezane meč lopte i odmah koristi prvu za veliki trijumf u pravom maratonu.Bice ovo 2.finale gren slema za Andersona.Prvo je izgubio na US Openu prosle godine.Statistika meča je nesvakidašnja.U asovima 53-49 za Iznera, dok je u duplim servis greskama bilo 6-4 takodje za Iznera.U vinerima 129-118 za Iznera, dok je u neiznudjenim greskama bilo 59-24 za Iznera.Tu lezi kljuc Iznera.U brejk loptama odnos kod Andersona 4/11, kod Iznera 2/5.U ukupnom broju poena 298-271 za Andersona.Zaista cudna statistika i pokazuje da je Anderson trebao da zavrsi mnogo ranije pre petog seta.
        Kod dama ocekivani finale izmedju Amerikanke Serene Vilijams(25.nosilac i 181.na WTA listi) i Nemice Andjelike Kerber(11.nosilac i 10.na WTA listi).Serena je pobedila Nemicu Juliju Gerges(13.nosilac i 13.na WTA listi) sa 2:0 u setovima, dok je Nemica Andjelika Kerber slavila protiv Letonke Jelene Ostapenko(12.nosilac i 12.na WTA listi) takodje sa 2:0 u setovima.Serena u subotu ima sansu da stigne legendarnu Australijanku Margaret Kort, koja ima 24.gren slema, sto je najvise u istoriji tenisa u obe konkurencije, kada je u pitanju singl.Doduse Kort je skoro polovinu trofeja osvojila pre Open ere, cak 11.Kerber igra za svoje 3.titulu na gren slem titulu u karijeri.Gerges je bila u egalu do 2:2 u prvom setu, kada je Serena dodala gas i dosla do 4.gema zaredom, uz dva brejka za sigurno vodjstvo od 1:0 u setovima.U drugom setu nije bilo brejkova i brejk sansi u prvih pet gemova, pa je Serena vodila sa 3:2.Onda od sestog gema pocinje rasplet.Serena stize do jedne brejk lopte i koristi je za vodjstvo od 4:2, čime je za korak bliže pobedi.Serena onda dobija svoj servis gem sa nulom i vodi sa 5:2.Ali vraca Gerges.Dobija svoj servis gem za 5:3.Onda dolazi na servis Serene do 0-40 i ima tri vezan brejk lopte.Ne koristi prve dve, ali trecu vezanu koristi za 4:5.Kada je servirala za izjednacenje i produzetak meca, stegla se ruka i Serena stize do 0-40 i ima tri vezane mec lopte.Odmah koristi prvu za pobedu i novo finale u Londonu.U mecu polufinala izmedju Nemice Andjelike Kerber i Letonke Jelene Ostapenko, odlucile su neiunudjene greske Letonek.Ona ih je imala cak 36, naspram samo 7, koliko ih je imala Nemica.Nije vredelo Letonki ni odnos vinera u njenu korist 30-10.Bila je agresivnija, ali je puno gresila, pa je Nemica koristila svaku njenu gresku jakom defanzivom.U prvom setu vodila je Ostapenko sa 3:2, ali je onda dozvolila Kerber da sa dva brejka dodje do prvog seta sa cetiri uzastopna gema.U drugom setu povela je Nemica sa 3:0, uz brejk prednosti.Novim izgubljenim brejkom, Nemica je povela sa 5:1 i resila mec.Jedino sto je uspela Ostapenko da vrati jedan brejk, ali vise nije mogla, pa ce Kerber imati sansu da osvoji po 1.put Vimbldon.Kerber je protiv Serene igrala finale 2016.godine, ali je izgubila.Sada ima sansu da osvoji najvecu titulu u tenisu.ALoi nece joj biti lako posto Serena, iako mama, uspela je uspesno da se vrati na teren posle porodjaja.