gidra | 24 Januar, 2014 18:04

TENIS - AUSTRALIAN OPEN   2014

POLUFINALE - muskarci

NADAL  -  FEDERER        7 : 6 ( 7 : 4 ) ; 6 : 3 ; 6 : 3
VAVRINKA  -  BERDIH    6 : 3 ; 6 : 7 ( 1 : 7 ) ; 7 : 6 ( 7 : 3 ) ; 7 : 6 ( 7 : 4 )

POLUFINALE - dame

NA LI  -  BUSAR                           6 : 2 ; 6 : 4
CIBULKOVA  -  RADVANSKA      6 : 1 ; 6 : 2

Rafael Nadal i Stanislas Vavrinka u finalu AO!!!
Nadal jos jednom pokazao da je veliki sampion i da mu nema premca!!!
Stanislas Vavrinka stigao do svog prvog gren slem finala u karijeri!!!
Kod dama iznenadjujuce za sve je finale Dominike Cibulkove!!!
Nenad Zimonjic u paru sa Danijelom Nestorom ispao u polufinalu dubla!!!

Stiglo se do same zavrsnice Australian Opena.Poznati su finalisti u obe konkurencije.Rafael Nadal je jos jednom pobedio svog velikog rivala Svajcarca Rodzera Federera sa glatkih 3:0 u setovima.Sada je njihov medjusobni skor 23-10 u korist Spanca.Nadigrao je Rafa Svajcarca i nadvisio ga u gotovo svim parametrima.Odlucile su neiznudjene greske gde je Federer imao duplo vise gresaka naspram Spanca.Taj odnos je bio 50 naspram 25 Spanca.Jedino je u prvom setu bio ravnopravan rival Spancu, mad aje i u njemu Nadal mogao da stigne do vodjstva i pre taj brejka.Kod rezultata 3:3, Nadal je prokockao 15-40.Kod rezultata 4:4 imao je jednu brejk loptu Spanac koju nije iskoristio.U taj brejku Nadal je poveo sa 5:1, Rodzer smanjio na 5:4, ali to je bilo sve.Sa dva svoja servisa Nadal je stigao do vodjstva od 1:0 setovima.Pred pocetak drugog seta uzeo je Nadal medicinski tajm-aut zbog zuljeva na saci.U cetvrtom gemu drugog seta spasavao je Rodzer brejk lopte i uspeo je da ih spasi i da izjednaci na 2:2.Ipak u sestom gemu stice nove dve vezane brejk lopte i vodi 15-40.Prvu brejk loptu ne koristi ali drugu uspeva da iskoristi i stize do vodjstva od 4:2.Nije imao problema na svoj servis i lagano stize do 2:0 u setovima.Treci set je bio najinteresantniji zbog mnostva brejkova u njemu.Vec u trecem gemu Nadal stize do brejka i vodi sa 2:1.Medjutim uzvraca Federer i svojim prvim brejkom na mecu stize do egala 2:2.U sledecem gemu Nadal opet ima 15-40 ali se Rodzer sjajnim servisima spasava i vodi sa 3:2.I to je bio kraj Svajcarca mada niko to nije verovao posto se cinilo da moze treci set da uvede u dramu, kao i sam mec.Ali nije bilo tako.Docekao je uragan u vidu sjajne igre Nadal koji leti po terenu i pasing sotovima unistava Federera.Serijom gresaka u sedmom gemu Federer dozvoljava brejk svom protivniku za 4:3.U devetom gemu uspeva da spasi prvu mec loptu ali ne i drugu za konacnu pobedu u mecu.Mec je trajao 2 sata i 26 minuta.U drugom polufinalu vidjena je izjednacena borba i odlucile su nijanse u kojima se bolje snasao Stanislas Vavrinka pa ce igrati u svom prvom finalu na gren slemu.Mec je trajao 3 sata i 35.Vavrinka nije izgubio nijedan svoj servis gem sto je zaista sjajno za njega.Zanimljivo da je odnos u poenima bilo 143:142 u korist Vavrinke.U prvom setu samo jedan brejk bio je dovoljan za laganih 1:0 za Svajcarca.U osmom gemu stigao je Vavrinka do 15-40 i iskoristio je odmah svoju prvu brejk loptu posle greske Berdiha koji je izbacio jedan lak volej u aut.Nesto slicno kao Novak.Poveo je Vavrinka sa 5:3 i u sledecem gemu na svoj servis stigao do 1:0 u setovima.U sedmom gemu Vavrinka je imao sansu za brejk ali je nije iskoristio.Nije bilo brejka do kraja seta pa je pobednika odlucio taj brejk u kome je Berdih lako stigao do 1:1 u setovima.U trecem setu u prvih osam gemova obelezili su sjajni servisi dvojice tenisera pa nije bilo brejk sansi.Prva je zabelezena u devetom gemu kada je berdih propustio brejk loptu za 5:4.Da je iskoristio u sledecem bi servirao za set.Medjutim izvukao se Vavrinka i set je opet otisao u taj brejk.U njemu Vavrinka vodi 4:2.Duplom greskom Berdih poklanja mini brejk Svajcarcu koji je i bio presudan u trecem setu.U cetvrtom setu u prvom gemu imao je Vavrinka dve brejk lopte ali ih je spasio Berdih i poveo sa 1:0.zanimljivo da do kraja seta nije vise bilo brejk prilika pa je i treci set morao u taj brejk.Opet Berdih pravi duplu servis gresku bas onda kada s elomio rezultat.Vavrinka je poveo sa 5:2, Berdih smanjio na 5:4 ali je Vavrinka ipak imao vise zivaca da dobije jos jedan set u taj brejku i da zasluzeno obezbedi plasman u polufinale.U finalu ga ocekuje najtezi moguci rival a to je Rafael Nadal.Vavrinka nikada nije pobedio Nadala u svojoj karijeri.Cak mu nije uzeo nijedan set.Nadal ima skor sa Vavrinkom 12-0 u pobedama i 26-0 u setovima.Rafael Nadal ako slavi titulu u nedelju postace 3.igrac posle Roda Lejvera i Roja Emersona kojima je poslo za rukom da osvoje sva cetiri gren slema najmanje dva puta.Vavrinka ce u nedelju biti na velikom iskusenju i cini se da je Spanac jako blizu novom gren slemu u karijeri.Kod dama dogodila se senzacija koja se zove Dominika Cibulkova.Sjajna Slovakinja deklasirala je u polufinalu Poljakinju Agnjesku Radvansku.Radvanska nije ponovila sjajan mec iz cetvrtfinala protiv Azarenke i nije izdrzala psiholoski pritisak i kao mnogo puta do sada pokleknula je u samoj zavrsnici gren slema.KIneskinja Na Li stigla je do finala posle pobede nad kanadjankom Ezeni Busar a svi dobro znamo pred kakvim je ambisom bila u mecu 3.kola protiv Cehinje Lusi Safarove.U prvom setu Na Li je povela sa 5:0 i sve je bilo gotovo.U drugom setu Busar je povela sa 2:0 ali je KIneskinja preokrenula na 3:2.Jos jednim brejkom nije se predavala Busar i stigla je do 3:3.Medjutim novim brejkom u sedmom gemu Na Li stize do vodjstva od 4:3 i taj brejk prednosti je sacuvala do kraja meca.Prosle godine Na Li je porazena u finalu od Viktorije Azarenke.U muskom dublu Nenad Zimonjic je u paru sa Kanadjaninom danijelom Nestrom porazen u polufinalu od Amrekinca Erika Butorca i Juznoafrikanca Rejvena Klasena sa 2:0(6:2;6:4). U konkurenciji zenskih dublova titulu so odbranile Italijanke Sara Erani i Roberta Vinci koje su u finalu pobedile Ruskinje Ekatarinu Makarovu i Elenu Vesninu sa 2:1(6:4;3:6;7:5).Vidjen je nevidjen preokret u trecem setu posto su Ruskinje vodile sa 5:2 ali su Italijanke nanizale 5 gemova zaaredom i stigle do titule.Cak su kod 5:2 servirale za mec ali im ni to nije bilo dovoljno za trijumf u Melburnu.