ITALIJA - ŠPANIJA     1 : 1 ( 1 : 1 ; 1 : 1 ; 0 : 0 )   PENALIMA   4 : 2

1 : 0  Kieza    60. minut                      1 : 1  Morata  80. minut

Lokateli šutira, Simon brani               Olmo šutira preko gola
1:0  Beloti                                            1:1  Moreno
2:1  Bonući                                          2:2  Alkantara
3:2  Bernardeski                                  Morata šutira, DOnaruma brani
4:2  Žoržinjo

ITALIJA U FINALU EURO!!!
Azuri posle velike borbe i drame i 120 minuta bespoštedne borbe, slavili protiv velikog rivala Španije, tek posle izvodjenja jedanaesteraca!!!
Španija držala više loptu u nogama, medjutim gubila od 60.minuta, da bi izjednacenje usledilo deset minuta pre kraja regularnog toka!!!
Italija posle losih kvalifkacija za SP 2018.godine, kada nije otisla na Mundijala posle 60 godina, sada stigla do finala EP!!!

Italčija će igrati u finalu EURO, pošto je posle velike drame, bespostedne borbe 120 minuta i jedanaesteraca, uspela da srusi svog velikog rivala i da slavi pobedu, nakon jedanaesteraca.Nismo videli lepu utakmicu, bila je to prava šahovska partija, ali ne mozemo reći da meč nije bio dobar.Bilo je uzbudjenja na obe strane, Španija je pokusavala posedom da stigne do gola.Uspela je da stvori nekoliko šansi, ali Azuri su majstori da odbrane svoj gol, mada im je u finišu ponestalo koncentracije, pa su u finisu meca primili pogodak za izjednacenje.Bio je to pravi fudbalski klasik.Imali su oba tima sjajna izdanja na ovom EURO.Španija je odigrala jedan od najboljih, ako ne i najlepsih i najuzbudljivijih meceva na EURO u osmini finala sa Hrvatskom.Italija je briljirala u grupi.Razbila je Švajcarsku sa 3:0.Ekipa koja je pokazala da je na ovom EP u vrhu evroskog fudbala, jer je eliminisala posle penala Francusku, da bi u cetvrtfinalu ispala od Španije, takodje posle penala, iako je gotovo 60 minuta igrala sa igracem manje.Takodje Azuri su odlican mec odigrali u cetvrtfinalu protiv jednog od favorita turnira, selekciju Belgije.Vratimo se igri.Od pocetka je bilo zestoko na obe strane, ali se otprlike znalo, da ce Italija cekati sansu iz kontre, dok ce Španija pokusati velikim posedom lopte, koji je tokom 120 minuta iznosio 65%, da dodje do vodjstva.U 13.minutu orva pretnja Španaca.Ojarzabal je zamalo zakasnio da sprovede loptu u gol.U 21.minutu najbolji napad Azura.Emerson je stigao do lopte pre Simona, odigrao za Imobilea, on dodao do Barele.Gol je bio prazan, ali je Barela oklevao da sutira i sansa je propala.U 25.minutu najbolja sansa za ŠPaniju.Dani Olmo je sutirao sa desetak metara od gola iz sjajne pozicije, ali je Donaruma sjajno odbranio i spasao svoj tim.U 43.minutu najbolja sansa za Italiju.Insinje je dodao do Emersona, ovaj usao u kazneni prostor, bio malo iskosa sa leve strane, sutirao iz nebas izgledne situacije i pogodio prečku.Bez golova na poluvremenu.Drugo poluvreme pocelo je napadima Španije.U 52.minutu Ojarzabal je dodao do Busketsa koji je bio na ivici sesnaesterca, pucao iz dobre pozicije, ali je lopta otisla preko gola.U 53.minutu, samo minut kasnije, KIjeza sutira, ali pravo u Simona.Igrao se 60.minut, kada je Italija povela.Insinje je u kontri zeleo da proigra Imobilea, ispred njega intervenisao Laport, ali je uspeo da doda loptu samo do Kijeze, ovaj bio iskosa sa leve strane, sutirao snazno i precizno i pogodio donji desni ugao.1:0!!!Velika radost za Azure kojih je na Vembliju bilo preko 20 000.Morala je Španija da se otvori.U 65.minutu, Ojarzabala je morao da izjednaci.Koke ga je sjajno porigrao, ovaj je samo trebao da podmetne glavu i da ubaci loptu u praznu mrezu, medjutim nije uspeo da je zahvati glavom i sansa je propala.U 67.minutu, Olmo je sutirao sa oko 20 metara, ali iz opasne pozicije, sut je bio neprecizan.Samo minut kasnije mogla je Italija da duplira vodjstvo.Sjajni Kijeza proturio je loptu do Berardija, ovaj iskosa sa desne strane pucao pravo u Simona.Onda smo videli desetak minuta mirne igre, ali bio je to nagovestaj bure u finisu.U 80.minutu, ŠPanija stize do izjednacenja.Olmo je kombinovao sa Moratom, ovaj mu vratio loptu, onda Olmo salje sjajan pas prema Morati, ovaj izlazi sam pred Dinarumu i lagano pored njega, plasira loptu u gol.1:1!!!Crvena furija je izjednacila i cinilo se da imaju psiholosku prednost.Medjutim nisu timovi rizikovali u finisu, tako da su produzeci biuli neminovni.U produzecima, nismo videli neke lepe akcije i velike sanse.Ali bilo je nekoliko situacija koje su mogle da budu opasnost.U 97.minutu, Olmo je gadjao iz slobodnjaka iskosa sa leve strane, Donaruma odbranio nezgodnu loptu, do lopte dosao Morata, ali je njegov sut izblokiran.U 102.minutu pokusao je Markos Ljorente da savlada Donarumu, posto mu se lopta odbila na ivici kaznenog prostora, ali mu je sut izblokiran.U 110.minutu Berardi je usao u sesnaesterac, ali je njegov sut izblokiran.U sledecem napadu, ponisten je gol Berardija, posle VAR.Penali su morali da odluce putnika za finale, posto vise niko nije hteo ni da krene prema kaznenom prostoru protivnika.Na penalima nikad se ne zna.LOkateli prvi sutira i promasuje.Onda Dani Olmo, koji je sigurno izveo penal protiv Svajcarske, sada sutira nebu pod oblake.Beloti vrlo sigurno za vodjstvo Italijana.Sigurni su bili Bonuci i Bernardeski u trecoj i cetvrtoj seriji.Vrlo sigurno su izveli svoje penale.Onda je dosla cetvrta serija koja je odlucila finalistu.Alvaro Morata je sutirao, ali ga je Donaruma procitao i odbranio sut, koji je bio los i mlak i vise po sredini gola.Zorzinjo je lagano prevario Simona i doneo radost svom timu.Posle nekoliko ocajnih godina, Italija se nije  plasirala na SP u Rusiji 2018.godine, to je bilo prvi put posle citavih 60 godina.Sada su u finalu.Italija i ŠPanija igrali su cetvrti put uzastopno u nokaut fazi na EP.Na EP 2008.godine, Španija je u cetvrtfinalu eliminisala Italiju posle penala, bilo 0:0.U finalu 2012.godine, ŠPanija je pregazila Italiju 4:0 i odbranila titulu.Na proslom EP, 2016.godine, Italija je pobedila Španiju u osmini finala sa 2:0.Sada je usledio jos jedan sladak revanš, za bolne poraze u proslosti, kada je Crvena furija imala sstvarno strasan tim, sastavljen od sve samih zvezda.