ŠPANIJA - HRVATSKA        6 : 5
ITALIJA - MADJARSKA     12 : 10

ITALIJA ŠAMPION SVETA!!!
Azuri pomalo neočekivano se okitili titulom svetskog šampiona pa 4.put u svojoj istoriji!!!
Italija loše igrala u grupi gde je jedva pobedila Japan i Nemačku, onda u četvrtfinalu dobila Grčku na mišiće, da bi zablistala kad je to bilo najpotrebnije, u polufinalu i finalu!!!
Španija u nokaut fazi eliminisala Srbiju i Hrvatsku, da bi u finalu ostala bez goriva!!!
Italija i Španija pored Srbije i Japana obezbedile vize za OI u Tokiju 2020.godine!!!
Hrvatska osvojila utešnu bronzu i nije odbranila zlato osvojeno pre dve godine!!!
Kockasti bili apsolutni favoriti za osvajanje zlata posle dolaska Srbije sa "B" timom na šampionat, ali potpuno izgoreli u polufinalu protiv Španije!!!
Srbija na kraju zauzela 5.mesto sa potpuno podmladjenim timom!!!
Nova pravila uvedena u vaterpolu od ove godine zbunjuju mnoge!!!
Dušan Mandić uvršten u idealnu postavu šampionata!!!
Italijan Frančesko Di Fulvio MVP prvenstva!!!
Najbolji strelac Aleksandar Ivović!!!
Jedan od najboljih vaterpolista na Svetu, Sandro Sukno zbog problema sa srcem zavrsio vaterpolo karijeru!!!

Italija je šampion Sveta posto je u Južnokorejskom Gvangdžuu u finalu pobedila ubedljivo Španiju.Većina poklonika vaterpola nije očekivala ovakvo finale, gde je dominirao jedan tim, pogotovo posle onoga sto smo gledali u cetvrtfinalu i polufinalu od Španije, koja je prvo nadigrala Srbiju, pa onda i Hrvatsku.Da li Crvena Furija nije uspela da se izbori sa bremenom favorita u finalu, ili su se potpuno istrosili u četvrtfinalu i polufinalu, ostaće večita enigma.U finalu Španija nije postojala.Azuri su pomalo neočekivano osvojili po 4.put(1978,1994,2011 i 2019) titulu prvaka Sveta.Nisu blistali Azuri do polufinala, ali kada je bilo najvaznije prikazali su najvise.Mučenje protiv Japana mnogi pamte, tesna pobeda nad Nemačkom obezbedjena na jedvite jade u poslednjoj četvrtini, gde su Panceri vodili gotovo tri četvrtine.Onda nevidjena drama protiv Grčke u četvrtfinalu kada su jednim golom u poslednjoj četvrtini srusili Helene.Ali sport je baš zato zanimljiv zato što je nepredvidiv.U finalu Italija je dominirala.Malo ko im je davao sanse za zlato, pogotovo posle igara u grupi.Ali protiv Španije bilo je neizvesno samo u prvoj četvrtini.Italija je dva puta vodila, ali je Felipe Perone dva puta izjednacavao rezultat, prvi put na 1:1, pa onda na 2:2.Promasili su Španci peterac kod rezultata 2:2, posto je sut Munarizu odbranio Longo.Onda u drugoj cetvrtini rapsodija Azura.Nizali su se golovi kao na traci.Italija je povela sa 5:2 sjajnim golovima Filjolija i Dolčea.Španija golom Maljaraha smanjila na 5:3 do poluvremena.Nista bolje nije bilo za Spaniju ni u trećoj četvrtini.Dolče je od stazive pogodio za 6:3, Aikardi sraubom za 7:3, Di Fulvio u sjajnoj kontri za 8:3.Prica je vec tada bila gotova.Nije vredelo sto je Maljarah smanjio na 8:4 do kraja trece cetvrtine.Poslednja cetvrtina bila je cista formalnost.Na kraju meča Bodegas je jos jednom sraubom stavio šlag na tortu za 10:5.Zanimljivo da je istim rezultatom u korist Italije zavrseno finale SP 1994.godine, kada je takodje Italija pobedila Španiju u finalu.U meču za bronzu Hrvatska je pobedila MAdjarsku slomivsi je u poslednjoj cetvrtini.Madjarska se dobro drzala u prve tri cetvrtine, iako je jurila rezultat.Na kraju trece cetvrtine bilo je 6:5 za Hrvatsku.Onda je Hrvatska sa dva gola pobegla na +3, priča je bila gotova.Briljirao je Maro Joković sa 6 golova.Kockastima ide utesna bronza, nisu odbranili zlato osvojeno pre dve godine u Budimpešti.Bili su najveci favoriti Hrvati za zlato posle naseg slanja kombinovane postave, koja ima obrise "B" tima.Mnogo im je falio Sandro Sukno jedan od najboljih igraca na Svetu.Sukno je zavrsio karijeru zbog problema sa srcem.Sa njim bi verovatno bila druga priča, ali i bez njega se ocekivalo da osvoje zlato.Sokirala ih je Španija u polufinalu, koja ih je potpuno obezglavila.Nisu mogli nista da urade u tom meču.Španija igrala brutalnu odbranu, postavljala konstantne blokove.Rezultat u prve tri cetvrtine sve govori od 6:2 za Crvenu Furiju.Po 2:1 zavrsena i prva i druga cetvrtina za Španiju.Španija je vodila i 4:1 u drugoj cetvrtini.Hrvatska se vratila u poslednjoj cetvertini i dobila taj period igre sa 3.0, ali bilo je kasno, posto su dva poslednja gola stigla u finisu meča.U drugom polufinalu Italija je takodje neocekivano pobedila Madjarsku.Madjarska je vodila sa 4:2 posle prve cetvrtine, da bi Italija serijom 4:0 presla u vodjstvo od 6:4.Poluvreme zavrseno vodjstvom Italije od 7:5.Onda se bukvalno igralo gol za gol.U poslednjuu cetvrtinu se uslo sa vodjstvom Italije od 9:7.Madjarska smanji na -1, Italijani golom iz daljine povecaju prednost.Tako je bilo do samog kraja meča.Srbija je osvojila 5.mesto posto je pobedila Australiju.Sve je bilo reseno u prvoj cetvrtini kada smo vodili sa 6:0.Australija smanjila na 6:1 do kraja prve cetvrtine.Kada smo poveli sa 9:1 sve je bilo gotovo.U meču za plasman od 5-8.mesta provo smo pobedili Nemačku na peterce 5:4( u regularnom toku 12:12).Gubili smo skoro ceo meč.Nemačka na dva minuta pre kraja vodila sa 12:10, ali nam je Lazic doneo produzetke golom 13 sekundi pre kraja meča.U petercima Risticevic je odbranio peterac Gilenu, nasi su svi bili precizni i isvojevali smo borbu za 5.mesto koje smo kasnije osvojili.
    Ono sto potresa vaterpolo vec godinu dana su nova pravila koja su ustanovljena od ove Svetske lige gde su se prvi put primenjivala.Svaki drugi napad vise ne traje 30 sekundi nego 20.Napad sa igracem vise traje 20 sekundi.Nekada nije moralo da se sutira posle isteka igraca vise, vec si mogao da drzis loptu jos deset sekundi.Mnogo puta se dogodilo da padaju golovi kada se igrač posle isključenja vraća u bazen.To je odlicno pravilo, jer ispadne da napad sa igracem vise traje i do 25 sekundi, sve dok se igrac ne vrati i ne formira se odbrana.Izvodjenje lopte posle faula se izvodi sa mesta prekrsaja, osim ako je prekršaj napravljen unutar dva metra od gola.Dozvoljene su leteće izmene igraca do linije sredine bazena.Ne mora kao dosad da se izmena vrsi u tzv. kućici na gol crti u korneru.Golman moze kao igrac vise da učestvuje u napadu.Uveden je VAR kao audio-tehnologija za sumnive golove, da li je lopta prešla gol crtu, i za grube faulove koji su sankcionišu isključenjem.Videcemo sta ce to doneti svetskom vaterpolu koji pada kako godine teku.Izvodjač kornera moze da sutira direktno iz kornera ili da plivanjem ide prema golu i sutira na gol, ne mora da dodaje saigraču.Gol moze da se postigne direktnim sutem izvan 6 metara.To je pomereno sa pet na sest metara.