VATERPOLO - EP 2018

gidra | 29 Jul, 2018 02:01

VATERPOLO - SP  2018

FINALE

SRBIJA - ŠPANIJA       7 : 7 ( 0 : 1 ; 3 : 3 ; 3 : 2 ; 1 : 1 )         PETERCIMA     5 : 3

SRBIJA JE ŠAMPION EVROPE!!!

Srbija 4.put uzastopno postala šampion Evrope!!!
Ovo je 5.titula šampiona Evrope za Srbiju kao samostalna država!!!
Kada se saberu sve titule(SFRJ,SRJ i SCG) ukupno imamo 8.titula šampiona Evrope!!!
U jednom dramatičnom meču, pravom trileru, Srbija pobedila domaćina posle peteraca i ostvarila ono što malo kome može da podje za rukom!!!
Samo je Madjarska bila 5.puta uzastopno sampion Evrope, ali pre Drugog svetskog rata(1926,1927,1931,1934,1938)!!!
Kakva drama u finisu meča i u petercima!!!
Nisu blistali naši momci, teskom mukom stigli do zlata, uspeli da preokrenu rezultat, pokazali mentalnu snagu kada je to bilo najpotrebnije!!!
Španija pocetkom trece cetvrtine vodila 5:3, ali nasi izdrzali "špansko blato" u bazenu!!!
Ovi momci pomeraju granice, iz godine u godinu osvajaju zlata i vise je neverovatno sta sve rade u bazenu!!!
Definitivno mozda i najbolja generacija u istoriji svetskog vaterpola!!!
Filip Filipović proglašen za MVP prvenstva!!!
Španija možda pruzila i 120%, ali ostala bez zlata na domacem terenu!!!
U trećoj seriji peteraca, Francisko Fernandez pogodio stativu, u petoj odlučujućoj seriji, Miloš Ćuk pogodio peterac i doneo slavlje nasem timu!!!
Španija nije uspela po 1.put da postane šampion Evrope!!!
U meču za bronzu Hrvatska-Italija   10:8!!!

SRBIJA JE ŠAMPION EVROPE!!!Dokle će trajati niz ove sjajne generacije srpskih vaterpolista, zaista nikome neće biti jasno.Voleli bi da traje sto duze, da se nikada ne prekine, to naravno nije moguce, ali neka traje što duže, da uzivamo u uspesima nasih sjajnih Delfina.Srbija je osvojila novu titulu šampiona Evrope, posto je na bazenu Pikornel u Barseloni pobedila domacina na peterce i osvojila svoje 4.zlato u nizu na EP.Ovo je ukupno 5.titula prvaka Evrope za Srbiju, kao samostalna drzava.Inace ovo nam je 8.put da smo postali sampioni Evrope, posto smo po jednu titulu osvojili kao SFRJ,SRJ i SCG.Zaista redak uspeh.Madjarska je uspela pre Drugog svetskog rata da bude 5.puta uzastopno sampion VErope(126-1938), ali tesko da se tada igrao ozbiljan vaterpolo, kao sto se igra sada.Doduse bas u Budimpesti za dve godine, Srbija moze osvojiti 5.uzastopno zlato na EP.Nasi momci nisu blistali, ali trebalo je preziveti golgotu i domacina, koji je bio nikad motivisaniji i fanaticniji na jednom turniru.Lose smo igrali igraca vise, trazili smo ritam gotovo ceo meč, na kraju slavili posle prave drame u regularnom toku, kasnije posle drame na petercima uspeli da odbranimo zlato.Zaista Španija predvodjena majstorom vaterpola Felipeom Peroneom, pruzila je mozda i 120%, ali nije slavila pobedu i svoju 1.titulu na EP.Šta su sve postigli nasi vaterpolisti, zaista je za divljenje.Iako nisu igrali najbolje, iako su se mucili veci deo meca, iako neke stvari nisu funkcionisale u igri, na kraju su izdrzali sve i slavili veliku pobedu.Nikad ne odustaju, uvek deluju kao jedna celina u bazenu, sto na kraju daje rezultate.Izuzetno su mentalno jaki i nema izgubljene pozicije za njih.Denis Šefik nas proslavljeni golman, one prethodne slavne generacije naseg vaterpola, rekao je da je ovaj tim bolji od njegovog.Razlog takve konstatacije lezi u tome kako on kaze sto je ovaj tim jaci mentalno.Zaista kada to kaze jedan Šefik, a setimo se kakvi su igraci igrali u njegovoj ekipi poput Vujasinovica,Šapica,Ikodinovića,Ćirića,Savića, onda vam je sve jasno kakav tim imamo za ponos.Naravno bice padova, ali neka ovaj tim traje sto duze.Pomeraju granice iz godine u godinu, zaista je neverovatno sta postizu u bazenu.Ono sto je problem je da nam je klupski vaterpolo na izdisaju i da nam se gase klubovi.Veliki problem imamo u bazi, VK Partizan ima ogromne dugove, a imaju sigurno najbolju vaterpolo školu na Svetu.To je veliki problem i mora da se resi sto brze, ako zelimo da sto vise vladamo svetskim vaterpolom.Imamo jos nekoliko igraca koji cekaju da uskoce u prvi tim.Strahinja Rašović,Drašović,Ubović,Subotić,Rističević mogu vrlo brzo da udju u najbolji tim.Za penale u fudbalu, za sedmerce u rukometu, za peterce u vaterpolu važi pravilo da su lutrija, ali ono sto je zanimljivo da je najbolji golman na EP sjajni Danijel Pinedo nije imao sanse da odbrani nijedan peterac nasih igraca.Po pravilu nasi su pucali u jednu stranu, on isao u drugu, osim poslednjeg peterca kada je branio Eduardo Behar, ali i njemu se slicno dogodilo kod poslednjeg udarca Miloša Ćuka.Ovo je mozda najbolja generacija koji je svetski vaterpolo imao ikada.Moze samo da se poredi sa onom sjajnom selekcijom Madjarske koja je harala u drugoj polovini devedesetih i prvoj polovini ovog Milenijuma.Ali ta ekipa je itekako dobijala packe od Srbije.Ova nasa selekcija nikad nije u nokaut fazi izgubila od Madjarske, od Hrvatske gubi ponekad, kao i od ostalih ekipa.Zanimljivo da smo od onog pocetka dominacije 2014.godine, osvojili cak 11 zlata i 1 bronzana poslednjih 12 takmicenja na kojima smo ucestvovali.Što se tice meca bio je to pravi rat u bazenu, dva odlicna tima.Spanija je iznenadila odlicnom igrom.BIla je bolja vecim delom meca, ali nasi su sve izdrzali i osvojili titulu.Spanija nije uspela da po 1.put postane sampion Evrope.Izuzetno teska rovovska borba nije isla na ruku nasem timu.Spanci na krilima domaceg terena, mogli su da nas ugroze i otmu nam zlato.Ali ipak na nasu srecu nisu u tome uspeli.Trebalo je psihicki izdrzati sve one lose napade naseg tima, nekoliko golova koja smo primili nismo morali.Kada smo usli sa neresenim rezultatom posle primljenog gola u poslednjim sekundama trece cetvrtine, vecina nije verovala u pobedu.Ali nasi momci jesu, zato su neprikosnoveni u ovom sportu.Svaka im čast na tome.Izdržali su poznato "špansko blato" i sad mogu da uzivaju.Kao sto rekosmo teska prva cetvrtina.Nije funkcionisao igrač više.Filip Filipović nije uspevao da pogodi gol Pineda.Sutirao je cak tri puta i sva tri promasio.Promašili smo čak tri igraca bise u prvoj cetvrtini.Velika nervoza i trebalo je to prevazici.Doduse odbranili smo i mi dva igraca vise,ali nismo i treci.Na 3,05 minuta do kraja prve četvrtine, Blaj Maljarah pogodio je gol sa igracem vise za 1:0.Do kraja smo mogli da gubimo da 2:0, ali smo se odbranili sa igracem manje.Bez gola u prvoj četvrtini, zaista je bio razlog za uzbunu.Španija je vodila sa 1:0 i nije dobro izgledao nas tim u prvoj cetvrtini.Druga četvrtina je počela dobro po nas tim.Andrija Prlainovic je na 7,06 minuta do kraja druge cetvrtine pogodio gol, kada se jedan igrac Španije vracao u bazen posle iskljucena za 1:1.Ali onda jedan dosta los period igre naseg tima.Dobili smo igraca vise, ali Filip Filpovic nije psotigao gol.Spanija je sa igracem vise povela sa 2:1, na 4,58 minuta do kraja druge cetvrtine gol je postogao Alvaro Granados.Losa igra se nastavila, nasi obezglavljeni na terenu.Nista im ne polazi za rukom.POtpuni sok desio nam se ubrzo.Prakticno Španija iz polukontre postize jos jedan gol za velikih +2, sto je u jednoj ovakvoj utakmici moglo da bude presudno.Naravno u medjuvremenu nismo iskoristili jos jednog igraca vise, posto Nikola Jaksic nije bio precizan.Španija je krenula u napad pa smo iz polukontre primili gol, kada je prdcizan bio Felipe Perone za velikih u tom trenutku 3:1.Ali zaista bilo je vreme da nasi zaigraju kako mogu posle pocetne nervoze i da postave stvari na svoje mesto.Naravno nije bilo idelano ni u nastavku meca, Španci su nas bas dobro pročitali i izgledalo je kao da su se bolje spremili za finale.Ali pronalazili smo rešenja kako tako u napadu, dok smo u odbrani igrali bolje.Milan Aleksic je otkljucao bravu gola Spanije pogodio kada je jedna igrac Spanije se vracao u bazen posle iskljucenja za 2:3, na 2,56 minuta do kraja druge cetvrtine.Na 20 sekundi do kraja poluvremena najlepsa akcija Srbije na mecu.Dobili smo igraca vise, Jaksic je sjajno prebacio loptu prema Stefanu Mitrovicu, ovaj sutirao i pogodio gol sa igracem vise za 3:3.Medjutim nisu se tu nastavile muke za nas tim, posto Španija daje gol u poslednjoj sekundi druge cetvrtine.Bio je to gol po svemu neregularan, jer je bilo isteklo vreme, ali sudije Rumun Aleksandresku i Margeta iz Slovenije za 4:3.Strelac je bio Felipe Perone, posle promasaja Larumbea.Prvo poluvreme i minimalno vodjstvo Spanije od 4:3.Početak treće četvrtine doneo je novi problem za nas tim.Migel Del Toro je sa 5 metara pogodio za 5:3, na 7,35 minuta do kraja trece cetvrtine.Ipak od tog trenutka poceli smo da igramo bolje.Najbolji period na mecu bilo je sedam minuta trece cetvrtine, kada smo napravili seriju 3:0 i po prvi put presli u vodjstvo.Na 7,09 minuta do kraja treceg perioda igre, Milos Ćuk je iskoristio igraca vise za 5:4.Branislav Mitrovic je spasio nas tim posto je zaustavio kontru Spanije.Preziveli smo jednog igraca vise protivnika posle iskljucenja Filipovica za -2.Na 2,29 minuta do kraja treceg perioda igre, Dusan Mandic je pogodio sut iz daljine za 5:5.Lakse se disalo.Onda smo se jos jednom spasili sa igracem manje, posto je sut Granadosa izblokirao Filip Filipovic.U poslednjem minutu ove cetvrtine dobijamo igraca vise.Na 19 sekundi do kraja treće četvrtine gol sa igracem vise postize Andrija Prlainovic za prvo vodjstvo naseg tima na mecu od 6:5.Ipak opet primamo gol u poslednjim trenucima cetvrtine.Ovoga puta sve je bilo regularno.Alberto Munaris je lobovao Mitrovica i postigao gol na 3 sekunde do kraja trece cetvrtine za 6:6.Ovim rezultatom otislo su poslednji period igre.Opet nervozna igra, ali ovoga puta na obe strane.Spanci ne koriste igraca vise.Ali ne koristimo ga ni mi posto Jaksic sutira preko gola.Jos jednom smo se odbranili sa igracem manje posle iskljucenja Ćuka.Dolazimo u vodjstvo na 5,14 minuta do kraja meča, kada je sjajno proigran Nikola Jakšić na dva metra za 7:6.Imali smo sreće u ovom napadu, jer se posle jos jednog promasaja Filipovica, koji je loptom pogodio Pineda u glavu, desilo to da je Migel Del Toro udario u lice Dusana Mandica za novo iskljucenje, koje smo ovoga puta realizovali.Ipak u sledecem primamo gol posle iskljucenja Nikole Jaksica koji mora iz igre zbog tri iskljucenja.Gol za Spaniju postigao je Blaj Malarah za 7:7.Na 2,47 minuta do kraja ne koristimo jos jednog igraca vise, posto sut Mandica brani Pinedo uz pomoc prečke.Na nesto malo vise od dva minuta do kraja, tahulj je mogao slucajno da savlada Mitrovica, ali je lopta pogodila prečku.Na 1,45 minuta do kraja regularnog toka igre, Aleksic je sjajno sutirao, ali je sjajni PInedo bukvalno iz ćoška izvadio loptu i poslao je u korner.Ipak u nastavku akcije Mandic pravi faul u napadu, pa Spanija ima napad za vodjstvo.Dobili su Španci igrača više na 1,07 minuta do kraja meča, posle iskljucenja Prlainovica.Blaj Malarah na 44 sekunde je sutirao sa igracem vise, ali je Branislav Mitrovic odbranio njegov sut koji je isao u blizi ugao.Lopta je otisla u korner, Španci su imali novi napad, ali smo se dobro odbranili i nismo dozvolili novog igrača više za protivnika.Ostalo nam je 13 sekundi za poslednji napad.Lopta je dosla do Prlainovica, nije sviran faul na njemu, vreme je isteklo i peterci su morali da odluče prvaka.Prvi peterac izveo je Filip Filipovic i Srbija je povela sa 1:0.N drugoj strani Felipe Perone doneo izjednacenje od 1:1.Andrija Prlainovic vrlo siguran za 2:1.Za Španiju Alberto Munaris donosi novo izjednacenje ovoga puta od 2:2.Milan Aleksić siguran za 3:2.Svih pet izvodjaca bilo je precizno.Golmani nisu imali sanse da odbrane nijedan šut.Lopta je isla u jednu, dok su golmani isli u drugu stranu.Onda dolazi trenutak odluke.Prvi i jedini put u seriji peteraca da je jedan od golmana pročitao gde će lopta završiti posle šuta.Bio je to Branislav Mitrović.Francisko Fernndez je pogodio stativu, ali je Mitrović bio u tom uglu, čak se čini da je malkice dodirnuo loptu.Ipak to samo on zna.Fernandez je bio čovek odluke u polufinalu protiv Italije, jer je postigao gol odluke za pobedu, sada je mogao da bude tragičar, što se neki minut kasnije i dogodilo, jer su oba naša izvodjača bila precizna.Dušan Mandić vrlo siguran za 4:2.Mark Larumbe smanjuje na 4:3.Mitrovic nije imao sansu da donese već tada našima evropsku krunu.Odluka je pala u poslednjoj seriji.Miloš Ćuk je sigurno izveo peterac, poslavši loptu u levu stranu gola, dok je drugi golman Španije koji je u medjuvremenu zamenio Pineda, Eduardo Lorio Behar, otisao na drugu stranu.5:3 i kraj!!!Srbija je šampion Evrope, još jednom.Andrija Prlainović je dao 2 gola, dok su Dušan Mandić,Stefan Mitrović,Miloš Ćuk,Milan Aleksić i Nikola Jakšić dali po 1 gol.Kod Španaca Felipe Perone i Blaj Maljarah su dali po 2 gola, dok su Alberto Munaris,Alvaro Granados i Migel Del Toro dali po 1 gol.Danijel PInedo imao je 10 odbrana, dok je Branislav Mitrovic imao 9.Bilo je ovo 33.EP koje će nam ostati u lepom sećanju.U meču za bronzu, Hrvatska je pobedila Italiju i po 1.put osvojila medalju najmanjeg sjaja na EP.Hrvatska je sve resila u prvoj cetvertini koju je dobila sa 4:0.Golovima Mara Jokoviča,Havijera Garsije,Ivana Buljubašića i Lorena Fatovića praktično rešila meč.U drugoj cetvrtini najbolja igra Azura, ali opet su primili dosta golova, pa nisu dosli u egal.Smanjili su na 4.2, ali je Hrvatska brzo vratila +4(6:2).Stigla je Hrvatska jos jednom do +4(7:3).Onda je Italija golovima, prvo Valentina Gala, pa onda i Giljerma Moline, smanjila na 7:5.Čak su u finisu poluvremena mogli d as epotpuno vrate u igru, ali nisu iskoristili igraca vise za 8 sekundi, pa je Hrvatska vodila sa 7:5 na poluvremenu.U trećoj cetvrtini odlucila su mozda prva cetiri minuta pobednika celog meca.Golovima prvo u kontri Lorena Fatovića, pa onda i ANdra Bušljea, na 4,10 minuta do kraja trece cetvrtine, Kockasti su opet imali +4(9:5).Do kraja cetvrtine jedino sto je Italija ucinila je da smanji na 9:6.Ipak odluka je stigla u poslednjoj cetvrtini.Italija u poslednjem periodu igre ne koristi dva igrača više i to je naravno uvod u poraz.Na 4,26 minuta pre kraja meča, Luka Lončar koristi igrača više i donosi nedostižno vodjstvo od 10:6.Sve je reseno, Italija je u finisu uspela samo da ublazi poraz.Italija iako je delovala kao najmoćnija do polufinala, na kraju je ostala bez medalje.Kod Hrvata Loren Fatović je dao 3 gola, Andro Bušlje i Luka Lončar dali su po 2 gola, dok su kod Italijana Frančesko Di Fulvio i Valentino Galo dali po 2 gola.Filip Filipović proglašen je za MVP šampionata.Španac Danijel Lopes Pinedo proglašen je za najboljeg golmana, dok je Grk Joanis Funtulis najbolji strelac turnira.Bilo je ovo još jedno lepo prvenstvo za naš sport i pre svega za naš vaterpolo.Barselona, kao i gradovi Španije nam do sada nisu donosila zlata, ali sada se i to dogodilo.U Barseloni smo na dva SP, osvojili jednu bronzu 2003.godine, dok smo 2013.godine, bili na 7.mestu, što je najlošiji plasman Srbije od Atlante i OI 1996.godine, kada smo zauzeli 8.mesto.Na EP u Sevilji 1997.godine osvojili smo srebrnu medalju, kao i u Malagi na EP 2008.godine.Sledeće EP održaće se 2020.godine u januaru u Budimpešti.

ŠAMPIONI EVROPE SU:Branislav Mitrović(golman),Gojko Pijetlović(golman),Dušan Mandić,Viktor Rašović,Sava Randjelović,Miloš Ćuk,Duško Pijetlović,Nemanja Vico,Milan Aleksić,Nikola Jakšić,Filip Filipović,Andrija Prlainović,Stefan Mitrović   selektor Dejan Savić