FUDBAL  -  SP   2018

GRUPA    F

MEKSIKO - NEMAČKA      1 : 0

1:0  Lozano          35.minut

Bilo je iznenadjujućih rezultata na dosadašnjem SP, ali ovo je prva senzacija na Mundijalu!!!
Meksiko srusio važećeg svetskog sampiona Nemačku!!!
Prva pobeda Meksika nad Nemackom, ali zlata vredna!!!
Sombrerosi mozda prikazali najbolju igru u prvom kolu!!!
Hrabro, odvazno i na momente vrlo atraktivno pogotovo u prvom delu delovali su Meksikanci!!!
Ne izgledaju Panceri ni upola kao onaj tim iz Brazila pre cetiri godine!!!

Meksiko je napravio prvu senzaciju na SP u Rusiji, posto je u Moskvi na Lužnikiju pobedio važećeg svetskog šampiona selekciju Nemačke sa 1:0(0:0).Potpuno zasluzeno je Meksiko pobedio Nemacku, igrajuci odlicno prvo poluvreme, gde je zaista igrao hrabro i odvazno i u svakom trenutku su znali sta treba da cine na terenu.U drugom poluvremenu iz kontranapada propustili su sansu da postignu jos neki gol, ali nece zaliti posto su se dosta povukli u poslednjih petnaestak minuta utakmice, pa su Nemci propustili par sansi za izjednacenje.Nemacka u Moskvi nije licila na sebe.Dosta bledo izdanje, jako sporo i tromo delovali su Panceri na terenu.Nekih igraca nema od onih koji su igrali u Brazilu(Lam,Hovedes,Svajnstajger,Kloze,Gece), neki sada nisu u tako dobroj formi kao pre cetiri godine(Miler,Ozil), tako da to nije onaj tim koji je briljirao pre cetiri godine.Naleteli su na tesku minu u vidu Meksika i sada im prolaz visi o koncu.Ako izgube od Svedske u 2,.kolu, pakuju kofere, mada ni nereseno nije dobro za njih, posto onda nista nece zavisiti od njih, jer im ne ide na ruku rezultat i pobeda Svedske nad Juznom Korejom.na terenu je bilo pakleno svih 90 minuta.Vec u 1.minutu sansa za Meksiko.Irving Lozano usao je u kazneni prostor i piucao vrlo snazno, ali je njegov sut izblokiran.U 10.minutu Hektor Herera je pucao, ali je Nojer odbranio.U 20.minutu prva pretnja Nemaca.Timo Verner je pucao u sesnaestercu, ali je Očoa odbranio.U 29.minutu nova sansa za Meksiko, posto je Migel Lajun sutirao, ali je Nojer opet bio na mestu.U 35.minutu vodjstvo za Sombrerose.Čičarito je dugo vukao loptu, proigrao Irvina Lozana, ovaj se stustio u kazneni prostor, prevario Ozila i pogodio blizi ugao gola Manuela Nojera.1:0!!!Erupcija odusevljenja za Meksikance koji prosto zive za fudbal.Odmah su Nemci poceli da pritiskaju Sombrerose.U 37.minutu Sami Kedira iz izgledne sanse u sesnaestercu pucao, ali je njegov sut izblokiran u poslednjem trenutku i sansa je propala.U 38.minutu Toni Kros je izveo sjajno slobodan udarac, ali je njegov sut odbranio Očoa poslednjim naporima, pa je lopta zavrsila na prečki.U 45.minutu dobra sansa za Meksiko, Karlos Vela je pucao sa ruba sesnaesterca, ali je bio neprecizan iz izgledne pozicije.Prvo poluvreme je zavrseno vodjstvom Meksika i u drugom delu se ocekivao veliki pritisak Svaba, koji su imali svojih sansi.U 55.minutu Kros je iz izgledne situacije u kaznenom prostoru pucao, ali je njegov sut izblokiran.U 65.minutu Dzosua Kimih je pucao, ali je lopta prohujala preko precke.U 67.minutu nova sansa za Nemce, kada se nije najbolje snasao Dzulijan Draksler, kada je meksicka odbrana intervenisala u poslednjem trenutku.U 71.minutu Marko Rojs je isto imao sansu, ali je njegov sut zavrsio visoko iznad gola.U 78.minutu i MIler je imao sansu, ali je njegov sut po ko zna koji put izblokirala odbrana Meksika.U 82.minutu sansa za Meksiko.Lajun je vukao loptu, dosao do ruba sesnaesterca, pucao snazno, ali nije bio priecizan, posto je lopta otisla zamalo preko gola.U 88.minutu mozda najbolja sansa za Nemce.Mario Gomez je glavom pucao negde oko penaltika, ali je lopta otisla pored desne stative.U 90.minutu nova sansa za Nemce, Dzulijan Brandt je pucao negde sa oko 20 metara, ali je njegova lopta prohujala pored leve stative, cini se da je malo očešala stativu.U 91.minutu sutz iz daljine oprobao je Dzerom Boateng, ali je njegov sut bio lak plen za Očou.Bilo je to sve od Nemaca.Meksiko je slavio veliku pobedu, koja ga priblizava blizu drugog kruga.

ŠVEDSKA - JUŽNA KOREJA      1 : 0

1:0  Granqvist ( penal )      65.minut

U možda najlošijem meču na SP, Vikinzi sa bele tačke uz pomoć VAR sistema stigli do pobede!!!
Izuzetno slab tempo utakmice, dosta prekida, faulova i seckanja igre!!!

Svedska je startovala pobedom, ali igrom nije odusevila.Dzelat Italije iz baraza jos jednom je pokazao da ga odlikuje tvrda igra i da oni drugacije ne mogu.Tako je bilo protiv Koreje, koja nije pruzila dobru igru i ocigledno ovo nece biti dobar Mundijal za njih, jer ih cekaju jos tezi rivali u nastavku SP.Gledali smo mozda najlosiji mec, sa puno prekida, slabog tempa, faulova i seckanja igre.Bilo je cak 44 faulova sto je zaista previse.Da nije bilo penala verovatno ne bi ni videli gol na mecu.Bilo je po neka sansa, ali ne dovoljno da bi mogli da kazemo kako ipak nismo gledali losu utakmicu.Bukvalno se nista nije dogadjalo u prvih 20 minuta igre.Onda kao iz vedra neba sansa za Svedsku.Toivonen je dodao loptu do Berga, ovaj izleteo sam ispred golmana Hjun-Vo Čoa, sutirao, ali je ovaj sjajno odbranio sut sa nekih 6-7 metara.Velika sansa za Svedsku.U 29.minutu opet Markus Berg ima sansu, ali je njegov sut izblokiran.U 45.minutu jos jedna solidna situacija za Svedjane, Viktor Klason se spremao na sut, ali je jedan Korejac u poslednjem trenutku sprecio da ovaj udje u sansu.Koreja u prvom delu nije imala nijednu polupriliku, kamoli sansu.U 52.minutu prva pretnja Koreje.Ja-Čeol Ko je pucao glavom, ali je lopta otisla zamalo pored gola.U 56.minutu jos jedna odlicna sansa za Svedsku, Ola Toivonen je sutirao glavom posle slobodnjaka, ali je jos jednom Hjun-Vo Čo odlicno odbranio.U 63.minutu Min-Vo Kim je startovao na Klasona u sesnaestercu.Sudija je odmahnuo rukom, ali je na asistenciju VAR doneo odluku da pokaze sasvim opravdano na penal.Andreas Grankvist je namestio loptu na kreč, sigurno puvcao, poslavsi loptu u jednu, a golmana u drugu stranu.1:0!!!Zasluzeno vodjstvo Svedske, ali zaista nisu igralo Vikinzi impresivno.Onda smo gledali prekide i faulove do kraja meca.Koreja je pokusavala da ugrozi gol Svedjana, ali joj nije uspevalo da stvori neku sansu.Sve do 92.minutu kada je He-Čan Hvang je na penaltiku zahvatio loptu glavom negde po sredini gola, ali je njegov sut otisao pored gola i poslednja sansa za izjednacenje je propala.Tako je Svedska sasvim zasluzeno stigla do pobede, jer je u ovoj losoj utakmici bila bolji rival, bar za taj jedan gol.

GRUPA   G

BELGIJA - PANAMA        3 : 0

1:0  Mertens                   47.minut
2:0  Romelu Lukaku       69.minut
3:0  Romelu Lukaku       75.minut

Crveni Djavoli se mučili u prvom poluvremenu, onda u drugom slomili rivala!!!
Panama u svom debitantskom nastupu na SP, nije razočarala u prvom dleu, ali u drugom nije izdrzala nalet Belgije!!!
blistao Romelu Lukaku sa dva gola!!!

Belgija je pocela SP ocekivanom pobedom protiv debitanta na SP reprezentacijom Paname.Mucili su se Crveni Djavoli da probiju bedem Paname, ali kada su to ucinili pocetkom drugog dela, vise dileme nije bilo.Kvalitetniji protivnik je rutinski stigao do pobede.Belgija je pocetkom meca pritiskala gol Paname, ali nije uspevala da probije izuzetno borbene Panamce.U 7.minutu prva pretnja Belgije.Dris Mertens je pucao sa ruba sesnaesterca, ali je Haime Penedo odlicno odbranio.U 11.minutu Eden Azar je imao sansu, ali je njegov iskosa sa leve strane pogodio samo spoljnu mrezu.U 19.minutu nova sansa za Mertensa, ali je njegov otisao pored gola.Mozda i najbolja sansa Belgiju vidjena je u 38.minutu, kada je Eden Azar posle solo prodora usao u kazneni prostor i pucao u desni ugao, ali je jos jednom Penedo odbranio.U 40.minutu opet je sut oprobao Mertens, ali je bio opet neprecizan.Odoleli su Panamci u prvom delu i znalo se da ce Belgija jos vise pritisnuti u drugom delu.Tako je i bilo.Samo sto je pocelo drugo poluvreme, Belgija je povela.U 47.minutu Azar i jedan igrac Paname su udarili loptu glavom, ona je dosla do Mertensa, koji hvata sjajan volej i pogadja suprotan levi ugao Peneda.1:0!!!Sjajan gol i jedan od najlepsih na SP.U 55.minutu najbolja sansa za Panamu.Majkl Muriljo je usao u sesnaesterac, izasao sam pred Kurtou, ali je ovaj sjajno odbranio i spasio svoj tim izjednacenja.U 69.minutu sve je bilo gotovo.Kevin De Brujne je sjajno centrirao pred peterac, tamo sjajno skocio Romelu Lukaku i pogodio desni ugao.2:0!!!U 75.minutu sjajno je vukao loptu Eden Azar i uposlio Romelua LUkakua, ovaj izasao pred Peneda, bocnuo loptu i ona je preko istrcalog Peneda zavrsila u mrezi.3:0!!!U 89.minutu Fidel Eskobar je izveo slobodan udarac ali je njegov sut zaustavio Tibo Kurtoa.Bilo je to sve na mecu u Sočiju.Laka i ubedljiva pobeda za Crvene Djavole i zagrevanje za ono sto sledi.

ENGLESKA - TUNIS       2 : 1

1:0  Kane             11.minut        1:1  Sassi ( penal ) 35.minut
2:0  Kane         90+1.minut

Engleska teškom mukom pobedila Tunis!!!
Gordi Albion se ispromašivao u prvom delu, onda u zaustavnom vremenu stigao do srećne pobede!!!
Engleska ovom pobedom blizu drugog kruga, ali pitanje koliko mogu sa ovakvom igrom!!!
Sjajni Hari Kejn spasio Engleze novih kritika vec na startu Mundijala!!!

Engleska je teskom mukom i na jedvite jade tek u zaustavnom vremenu slomila otpor Tunisa, koji se branio svih 90 minuta i nije imao nijednu sansu, osim penala.Ispromasivali su se Englezi u prvom delu, potpuno je neverovatno sta su sve promasili, u drugom delu jalovo napadali bez konkretnih sansi sve do tog gola Harija Kejna.Pocelo je sansom vec u 3.minutu Dzesija Lingarda, kada je lopta posle odbitka dosla do njega, na nekih 7-8 metara od gola po sredini gola, ovaj je pucao ali je Muez Hasen sjajno odbranio kada su loptu vec svi videli u mrezi.U 4.minutu za rubriku verovali ili ne, prosto je nemoguce da takav igra u Premijer ligi, jednoj od najjacih na Svetu.Ovo ce sigurno biti promasaj MUndijala.Lingard je proditrao po levoj strani, ubacio loptu na drugu stranu, lopta je maltene preletela i golmana, dosla do Rahima Sterlinga, ovaj lose zahvatio loptu i ona umesto da ode u praznu mrezu, otisla je u gol aut.Zaista neverovatno.U 11.minutu Engleska je povela.Golman Hasen je odbranio jedva sut Stounsa, koji je isao posle nabacene lopte kornera, natrcao Hari Kejn i iz neposredne blizine je smestio u mrezu.1:0!!!U 24.minutu Dzesi Lingard je imao veliku sansu, bio je sam pred golmanom ali je sutnuo traljavo i lopta je zavrsila daleko od gola, iako se Lingard nalazio u situaciji kada jednostavno da se postigne gol.U 35.minutu penal za Tunis.Kajl Voker je rukom udario Ben Jusefa i sudija Vilmar Roldan iz Kolumbije je svirao penal.Bendzani Sasi je uzeo loptu i sgurno izveo penal, iako je Piford pogodio stranu, ali nije mogao da odbrani.1:1!!!U 43.minutu opet Dzesi Lingard ima sansu, ali je izblokiran.U 45.minutu jos jednom je Dzesi Lingard imao sansu, ali je njegov sut iskosa sa desne straen zavrsio na stativi.Ostalo je nereseno i ocekivalo se da vidimo jos bolju utakmicu u drugom delu.Ali nije bilo nista od toga.Engleska jalovo napadala, Tunis se samo branio i nije prelazio centar.Kada se cinilo da ce jos favorit na papiru ostati bez tri boda u zasutavnom vremenu, tačnije u 91.minutu, Engleska je stigla do tri boda.Bio je korner za Englesku, loptu je glavom pred gol prebacio Hari Megvajer, tamo je na nekoliko metara od gola sacekao Hari Kejn i smestio je u mrezu.2:1!!!Tri boda za Engleze, ali igrom i po svemu sto su pokazali bice ovo jos jedno lose veliko takmicenje za njih.

GRUPA     H

JAPAN - KOLUMBIJA       2 : 1

1:0  Kagawa ( penal )       6.minut           1:1  Quintero     39.minut
2:1  Osako                       73.minut

Samuraji napravili iznenadjenje i pobedili Kolumbiju!!!
Kafedžije igrale sa igračem manje od 3.minuta i to je bio nenadoknadiv gubitak za njih!!!
Najbolji igrac Kolumbijaca Hames Rodrigez igrao samo pola sata!!!

Japan je jako blizu plasmana u drugi krug SP u Rusiji posto je u Saransku na Mordovija areni pobedio pomalo neočekivano selekciju Kolumbije sa 2:1.Kolumbija je blistala na proslom SP, ali izgleda da ovaj Mundijal nece pamtiti po dobrom, ako se gleda po prvoj utakmici.Cini se da Kafedzije ne igraju dobro kao pre cetiri godine, mozda i zato sto selektor Hose Pekerman ne gaji brz i atraktivan fudbal, kakav oni igraju.Dosta umrtvljuje igru i bez obzira sto su gotovo ceo mec igrali sa igracem manje, cini se da su mogli nesto vise da urade, da je drugacija postavka bila na terenu.Radamel Falkao je bio odsecen u napadu, dok je drugi odlican spic Karlos Baka usao u igru tek u 70.minutu.U svakom slucaju to ne umanjuje odlicnu igru Japana i posle turbulentnog perioda koji je bio kod njih, sada se cini da su na pravom putu.U aprilu je smenjen Vahid Halilhodzic, koji nije zeleo neke najbolje igrace u timu kao sto su Keisuke Honda i Šindji Kagava.Da je pogresio videlo se na terenu posto je Kagava bio jedan od najboljih u japanskom timu.Trenutak odluke na mecu desio se u 3.minutu.Juja Osako se stustio prema sesnaestercu KOlumbije, istrcao sam pred Ospinu, ali je ovaj sjajno odbranio njegov sut.Medjutim na loptu je natrcao Sindji Kagava koji je pucao sa ivice sesnaesterca, ali je lopta pogodila u ruku Karlosa Sančeza.Sudija Damir Skomina odmah je pokazao na belu tačku i pokazao crveni karton Sančezu.Potpuno opravdano.Loptu je na kreč namestio Sindji Kagava i vrlo sigurno pogodio.1:0!!!Vodjstvo za Japan i bilo je jasno da ce Kolumbija sa igracem manje tesko i do boda.U 13.minutu prva pretnja Kafedzija, Falkao je zahvatio loptu iz slobodnjaka, ali nije taj sut bio jak, pa je golman Japana Eidzi Kavašima lako odbranio.U 15.minutu takaši Inui usao je u kazneni prostor i sutirao traljavo pored gola iz vrlo dobre pozicije.U 33.minutu sansa za Japan, ali je sut Kagave izblokiran.U 34.minutu Falkao je jedva uspeo da zahvati loptu vrhom kopačke, nije jako sutnuo, pa je lopta bila lak plen za Kavasimu.U 39.minutu Makoto Hasebe je faulirao Falkaa i Skomina je svirao prekrsaj za Kafedzije.Bio je to faul u napadu za Japan.Bunili su se Japanci i primili gol iz faula koji nije postojao.Huan Kintero je izveo slobodnjak i pucao ispod zivog zida, Kavasima je lose reagovao i lopta je zavrsila u golu i presla gol crtu sto je video tehnologija potvrdila.1:1!!!Tako su Kolumbijci bukvalno iz ničega stigli do izjednacenja.japan je usao u drugi deo otresito i snazno i videlo se da je zeleo pobedu, koja je stigla sasvim zasluzeno.Odlicno su poceli Samuraji drugo poluvremene,Visio je gol u vazduhu Kolumbije.U 54.minutu Juja Osako izlazi sam pred Ospini, ali ovaj skida zicer.U 57.minutu po lopti je raspalio Takaši Inui koji je usao u kazneni prostor i odlicno pucao u desni donji iugao, ali Ospina je odbranio.Gledacemo jos zesce napade Japana, koji se svi vise pritiskaju Koliumbiju.U 73.minutu desilo se neminovno.Keisuke Honda je nabacio loptu iz kornera, sjajno skocio Juja Osako i pogodio mrezu.2:1!!!Velika radost za Japan koja je bila sasvim zasluzena.Cini se da je do tada odlicno Ospina koji je spasao Kolumbiju u vise navrata, sada pogresio, jer je krenuo pa stao i dozvolio Osaku da ovaj zakuca loptu u mrezu, koja se odbila od stative.U 78.minutu najbolja sansa za Kolumbiju, Lerma je sjajno petom proigrao Rodrigeza u kaznenom prostoru, ovaj sutirao vrlo snazno, ali je njegov sut izblokirao Osako sjajno se bacivsi i sprecio je ono najgore po svoj tim.Posle toga Japan je kontrolisao igru sa igracem vise i nije dozvolio Kolumbiji da im ugrozi gol.Tako je Japan ostvario veliku pobedu i sada moze da se nada plasmanu u drugu rundu.

SENEGAL - POLJSKA     2 : 1

1:0  Cionek ( autogol )     37.minut        2:1  Krychowiak     86.minut
2:0  Niang                         60.minut

Senegal šokirao favorizovane Poljake i kao pre 16 godina na svom debitantskom nastupu na SP, slavio pobedu!!!
Poljska ocajno startovala, Robert Levandovski se nije video na terenu!!!
Senegal pokazao da je najbolja selekcija iz Afrike, jedini ostvarili pobedu!!!

Senegal je sokirao Poljake na Otkritije areni u Moskvi i pobedio favorita Poljsku pre ovog meca sa 2:1.Medjutim Poljska je bila samo favorit na papiru.Na terenu smo videli nesto sasvim drugacije.Odlican Senegal, koji zna sta hoce, sa druge strane jako bledu selekciju Poljske.Jalovo su napadali Poljaci, sigurna odbrana Senegala lako je otklanjala opasnost.Jesu Senegalci imali srece prilikom vodjstva, ali su oni to vodjstvo potpuno zasluzili.Krenulo je mirno na obe strane.U 18.minutu prva sansa za Senegal koju je upropastio Mbaje Nijang.Primio je loptu na ivici sesnaesterca, umesto da doda na drugoj strani usamljenom Maneu, on se odlucio na sut, ali nije bio precizan, lopta je otisla daleko od gola.U 21.minutu prva pretnja Poljaka.Kamil Grosicki je pokusao sa distance, lopta je stigla do Pjotra Zjelinskog u srcu kaznenog prostora, ali je njegov sut glavom zavrsio visoko preko gola.Igralo se izmedju dva sesnaesterca, iako se cinilo, mada i jeste bilo tako, da je Senegal konkretniji i da su agresivniji i opasniji po gol.Tako je bilo u 37.minutu.Nijang je bio bolji u duelu sa Lukasom Piščekom, uspeo da je odlozi do Idrise Geja.Gej je pucao sa 20 metara, lopta prvo udarila Mihalja Pazdana, pa onda i Tijaga Ćioneka, prevarila Šćešnog i usla u mrezu.1:0!!!Srećan gol Afrikanaca, ali potpuno su zasluzili vodjstvo po prikazanoj igri.U 42.minutu mogao je Senegal da duplira prednost posle kornera kada Salif Sane nije dobro zahvatio loptu glavom, pa se lopta od zemlje odbila visoko preko prečke, mada je bila odlicna pozicija.Poluvreme je bilo zavrseno.U 51.minutu prva pretnja Poljaka, Robert Levandovski sutira iz slobodnog udarca i gadja desni ugao, ali Kevin Ndiaje odlicno brani.U 56.minutu Piscek je imao sansu, ali je njegov ne bas najbolji sut zavrsio pored gola.U 60.minutu novi gol za Senegal.Poljaci su izpucali loptu, Bednarek i Šćesni se nisu najbolje razumeli, Mbaje Nijang dosao iz auta posto je usao u igru posle ukazane pomoci, stigao do lopte pre obojice trcao blizu 40 metara, dosao pred gol i lako je ubacio u praznu mrezu.2:0!!!Cinilo se da je prica gotova, po desavanju na terenu tako je izgledalo, jer se cinilo da ce pre Senegal psotici treci, nego Poljska prvi gol.Ali fudbal je tako cudna igra, da se sve promeni u jednom trenutku, kad se najamnje nadas.U 70.minutu Arkadijus MIlik je pokusao i pucao iz prve, ali je lopta otisla pored gola.U 86.minutu gol za Poljake.Kamil Grosicki je iz slobodnjaka ubacio loptu u sesnaesterac, sjajno skocio Gžegož Krihovjak i pogodio suprotni desni ugao gola Senegala.2:1!!!Gol nade za POljake, ali nisu do kraja imali nijednu sansu da bi ugrozili sigurnu pobedu Senegala, lopta je cak vise bila na polovini Poljske, nego Senegala u poslednjih pet minuta.Prva pobeda za Afriku na SP u Rusiji, prethodne cetiri reprezentacije nisu uspele ni bod da osvoje u 1.kolu.Sada Senegal vodi sa Japanom u grupi sa 3 boda i ima veliku sansu da igra u nokaut fazi SP.