gidra | 26 Januar, 2017 15:15

TENIS - AUSTRALIAN OPEN  2017

POLUFINALE - muskarci

FEDERER - VAVRINKA    7 : 5 ; 6 : 3 ; 1 : 6 ; 4 : 6 : 6 : 3
NADAL - DIMITROV        6 : 3 ; 5 : 7 ; 7 : 6 ( 7 : 5 ) ; 6 : 7 ( 4 : 7 ) ; 6 : 4

POLUFINALE - dame

V. VILIJAMS - VANDEVE J                   6 : 7 ( 3 : 7 ) ; 6 : 2 ; 6 : 3
S.VILIJAMS - LUCIC-BARONI             6 : 2 ; 6 : 1

RODZER FEDERER I RAFAEL NADAL U FINALU AUSTRALIAN OPENA!!!
Legendarni Svajcarac igrace svoje 28.gren slem finale u karijeri!!!
Federer vodio 2:0 u setovima, Vavrinka stigao do 2:2, ali Rodzer smogao snage da dodje do pobede!!!
U nedelju cemo gledati teniski klasik, Nadal-Federer!!!
Spanac Rafael Nadal posle sjajne borbe u pet setova i pet sati tenisa, u pravoj drami pobedio sjajnog Bugarina Grigora Dimitrova!!!
Dimitrov vodio u petom setu 4:3 i imao 15-40, ali kad je to prokockao Nadal pokazao kakva je legenda teniske igre!!!
Bice ovo prvo finale na gren slemu izmedju Federera i Nadal posle finala Rolan Garosa 2011.godine!!!
Kod dama gledacemo sestrinsko finale!!!
Serena i Venus Vilijams igrace finale gren slema prvi put od Vimbldona 2009.godine!!!
Zanimljivo da su na AO igrali finale poslednji put 2003.godine, kada je Venus poslednji put bila u finalu u Melburnu!!!

Rod Lejver Arena bice popriste teniskog klasika koji se nije dogodio skoro pa pet godina.Poslednji put Svajcarac Rodzer Federer i Spanac Rafael Nadal igrali su finale gren slema na Rolan Garosu 2011.godine.Kada se smatralo da vise nikad nece ova dvojica resavati titule na najvecim turnirima, pa jos 2017.godine, desilo se ono sto je malo ko ocekivao.Federer je bio povredjen i nije igrao vise od sest meseci i poraza u polufinalu Vimbldona 2016.godine.Sa druge strane Nadal ce igrati svoje prvo finale gren slema posle finala Rolan Garosa 2014.godine, kada je poslednji put podigao pehar sa jednog gren slema.Takodje Nadal prosle godine zbog povrede se povukao sa Rolan Garosa, propustio je Vimbldon zbog te povrede, vratio se na US Openu, ali je opet zbog povrede propustio ostatak sezone i nije igrao na Zavrsnom Mastersu u Londonu.Tako otpisani nasli su se u finalu u Melburnu.Oni su zaista istinske legende tenisa.U medjusobnim susretima vodi Nadal 23-11.Na gren slemovima Nadal vodi sa 9-2, dok je skor u finalima 6-2 za Spanca.Ipak u nedelju nas ocekuje spektakularan tenis.Bar se nadamo da ce nam priustiti bar delic onoga kada su harali svetskim tenisom poslednjih godina i decenije.Rodzer Federer igrace svoje 28.gren slem finale u karijeri posto je pobedio svog sunarodnika Stana Vavrinku sa 3:2 u setovima.Delovalo je da ce Federer zavrsiti vrlo brzo posao posto je poveo sa 2:0 u setovima, ali Vavrinka se vratio u mec, stigao do 2:2 u setovima, ali vise nije mogao, pa slavniji Svajcarac ide u finale.Ovo ce biti 28.gren slem finale za Rodzera Federera.U prvom setu pocelo je sigurno sa obe strane u prva tri gema, ali onda su dosla prva uzbudjenja.U cetvrtom gemu prvog seta dosao je Federer do 0-40 i tri vezane brejk lopte, ali nijednu nije iskoristio, pa je Vavrinka izjednacio na 2:2.Odmah u sledecem petom gemu desila se obrnuta situacija.Sada je Vavrinka imao 15-40 i dve vezane brejk lopte, ali nijednu nije iskoristio, pa je Federer sacuvao vodjstvo i svoj servis i poveo sa 3:2.Onda smo videli pet mirnih gemova, da bi nova uzbudjenja i odluku u setu videli u dvanaestom gemu prvog seta.Kod rezultata 5:5 na servis Federera, Vavrinka propusta jednu brejk loptu koju nije iskoristio, Federer je poveo sa 6:5.U sledecem gemu stize odluka.Vavrinka pravi duplu servis gresku za prvu brejk i set loptu Federera.Posle greske Vavrinke kad je lopticu ubacio u mrezicu, Federer je poveo sa 1:0 u setovima.U ovom gemu sve je promasio Vavrinka, gotovo sve loptice izbacivao u aut i poklonio set Federeru.U drugom setu samo jedan igrac igrao je na terenu.Plesao je Federer po terenu kao u najboljim danima.Samo sto on zbog godina ne moze vise u kontinuitetu da igra na takvom nivou.Sto ne znaci naravno da ne moze da osvoji titulu posto su mnogi favoriti eliminisani iz daljeg takmicenja.U sestom gemu drugog seta dosao je Federer do 15-40 i iskoristio odmah prvu brejk loptu od dve vezane da povede sa 4:2.Kada je servirao za set lako je bez izgubljenog poena resio set u svoju korist i poveo sa ogromnih 2:0 u setovima.Treci set izjednacen do 1:1, onda ocajan period igre Federera i Vavrinka se vratio u mec.U cetvrtom gemu treceg seta dosao je Vavrinka do 0-40 i uspeo je da iskoristi drugu brejk loptu od tri vezane da povede sa 3:1.U sestom gemu dosao je Vavrinka do jedne brejk lopte i odmah je koristi za velikih 5:1.Na svoj servis potvrdjuje dobijanje seta i smanjuje na 2:1 u setovima.Nastavio je Vavrinka da napada Federera.Pocetkom cetvrtog seta odmah je brekjnuo Federera posto je iskoristio jednu brejk loptu koja mu se ukazala da povede sa 1:0.Ali odmah u sledecem gemu Federer vraca egal i stize do 1:1 posto sada on koristi drugu brejk loptu.U devetom gemu Vavrinka ima 0-40 i tri vezane brejk lopte.Dve je spasio Federer, ali trecu nije posle sjajnog pasing sota Vavrinke za vodjstvo od 5:4.Na svoj servis lako i bez muka bez izgubljenog poena dolazi do egala u setovima 2:2.Onda Federer trazi medicinski tajm-aut, nesto slicno je ucinio Vavrinka na kraju drugog seta.Opet je Federer igrao kao u prva dva seta.Mada je i Vavrinka u dva navrata propustio sansu da novim brejkom u petom setu priblizi sebe dobijanju meca.U trecem gemu petog seta propusta Vavrinka jednu brjk loptu, pa Federer sjajnih servisima dolazi do vodjstva od 2:1.U petog gemu petog seta, opet Vavrinka dolazi do brejk lopte, ali je opet ne koristi, pa Federer opet drzi vodjstvo od 3:2.Onda trenutak odluke.U sestom gemu petog seta dolazi Federer do 15-40 i dve vezane brejk lopte.Odmah koristi prvu posto Vavrinka pravi duplu servis gresku pa Federer vodi sa 4:2.Do kraja meca bez problema Federer dobija svoja dva gema i dobija mec sa 3:2 posle 3 sata i 5 minuta igre.Statistila je vrlo zanimljiva.U asovima 11-10 za Federera.U brejk loptama odnos kod Federera 4-9, kod Vavrinke 4-12.U vinerima 47-45 za Federera, u neiznudjenim greskama 50-35 za Federera.U ukuonom broju poena 142-136 za Federera.Sada je FEderer povecao skor na 19-3 u medjusobnim mecevima protiv Vavrinke.Tako ce Federer igrati svoje sesto finale u Melburnu, prvo posle 2010.godine kada je pobedio Britanca Endija Mareja i osvojio svoju 4.titulu na AO.Federer ceka na osvajanje gren slema jos od Vimbldona 2012.godine, pa cemo videti da li je konacno doslo vreme da u prakticno 36 godini osvoji svoj 18.gren slem trofej u karijeri.Spanac Rafael Nadal je posle velike borbe i pet setova isrpljujuce bitke slavio protiv Bugarina Grigora Dimitrova posle 4 sata i 56 minuta.Odigrao je Dimitrov najbolji mec u karijeri.Imao velike sanse za trijumf u petom setu kada je vodio sa 4:3 i imao 15-40 na servis Nadala, ali kada je to prokockao, Nadal je pokazao da je veliki sampion i da nije slucajno osvojio cak 14.gren slem trofeja.Podsetio je Nadal bar u tom petom setu, na stare dane.Ako bude imao snage za finale posto je igrao maraton protiv Dimitrova, moze da osvoji i svoju 15.gren slem titulu.Krenimo redom.Prvi set nije nagovestavao takvu borbu.Nadal je za 35 minuta dobio prvi deo igre.U prvom gemu prvog seta velike muke za Nadala posto je Dimitrov imao 15-40, ali izvukao se Nadal iz neugodne situacije i poveo sa 1:0.U cetvrtom gemu prvog seta dolazi NAdala do 15-40 i ima dve vezane brejk lopte, od kojih koristi drugu da povede sa 3:1.Na svoj servis potvrdio je brejk za 4:1.Do kraja Bugarin nije ugrozio servis Nadala pa je Spanac poveo sa 1:0 u setovima.DRugi set i vec tada je pocela da se odvija velika borba.Razmenjeno je cak pet brejkova.U cetvrtom gemu drugog seta dosao je Dimitrov do 0-40 i odmah dosao do brejka i poveo sa 3:1.Poveo je Bugarin sa 4:1 posto je bez problema dobio svoj servis gem.U sedmom gemu novi brejk.Ovoga puta uzvraca Nadal i vraca se u set.Iskoristio je drugu brejk loptu za smanjenje rezultata na 4:3.Ipak u sledecem gemu novi brejk posto je Dimitrov iskoristio jednu brejk loptu koja mu se ukazala za 5:3.Ali u devetom gemu NAdal dolazi do 15-40 i odmah koristi prvu brejk loptu da smanji na 5:4.Deseti gem bio je dug i trajao je preko deset minuta.Dimitrov je imao cak cetiri brejk i set lopte koje nije iskoristio, pa je NAdal na jedvite produzio set.BIlo je 5:5.Svaki gem neizvestan i tezak.Onda konacno jedan gem bez problema dobija Dimitrov i vodi sa 6:5.Nadal servira po drugi put za ostanak u setu.Dimitrov stize do 15-40 i dve vezane set i brejk lopte, koju odmah koristi da izujednaci u setovima na 1:1.U trecem gemu treceg seta dolazi Nadal do 15-40, ali Dimitrov spasava dve vezane brejk lopte i vodi ss 2:1.ipak u petom gemu pretrpeo je brejk posto je Nadal iskoristio jednu brejk loptiu za 3:2.Ali u sledecem gemu Dimitrov uzvraca brejkom za 3:3, kada je iskoristio cak cetvrtu brejk loptu, posle dve vezane.Do kraja nije bilo uzbudjenja pa je taj-brejk odliucio pobednika seta.Vidjen je samo jedan djus u 11 gemu na servis Dimitrova.Nadal je imao inicjativu i vodjstvo od (3:1,4:2,5:3).Onda je Dimitrov stigao do 5:5, ali sa dve greske Grigora, Nadal dobija set i vodi sa 2:1.U cetvrtim setu nije bilo nijedne brejk sanse, vidjeno je samo jedno izjednacenje u cetvrtom gemu na servis Dimitrova.Opet taj-brejk odlucuje pobednika seta.Posle 2:2, Dimiutrov igra hrabro i vodi sa 5:2.Onda ima i tri vezane set lopte posto je stigao do 6:3.Koristi drugu set loptu za 2:2 u setovima.Uzbudjenje na vrhuncu.Peti set je bio sjajan.SAnse su prolazile sa jedne na drugu stranu.Kada se ocekivalo da Dimitrov dobija, Nadal je smogao snage da resi mec u svoju korist.Prvi gem i odmah drama.Nadal propusta cak tri brejk lopte.Posle cak pet izjednacenja, Dimitrov je uspeo da povede sa 1:0.U drugom gemu petog seta Nadal spasava jednu brejk loptu i stize do izjednacenja 1:1.U petom gemu opet Nadal ima jednu brejk loptu koju ne koristi, pa Bugarin opet vodi sa 3:2.Svako je dobio po jedan svoj servis i rezultat je bio 4:3 za Dimitrova.Onda sledi drama i odluka u mecu.U osmom gemu Dimitrov stize do 15-40 i ima dve brejk vezane.ALi NAdal sjajno igra u tim trenucima i spasava dve vezane brejk lopte, onda dobija naredna dva poena i stize do 4:4.Iznenadjujuce kako je Nadal odigrao agresivno te poene.U devetom gemu dolazi NAdal do jedne brejk lopte koju koristi za vodjstvo od 5:4.Na brejk lopti, sjano je napao Dimitrov, Nadal se sjajno odbranio, uspeo da jedan volej Dimitrova stigne i da pogodi polje.Servirao je za set i mec.U igri nerava ne koristi dve mec lopte, ali ipak je uspeo da iskoristi trecu posle greske Dimitrova koji je lopticu izbacio u aut.Pao je NAdal na beton Rod Lejver Arene kao da je osvojio titulu, ali ga tek veliki posao ocekuje u finalu.Statistika jasna.U asovima 20-8 za Dimitrova.U brejk loptama 5-13 kod Nadala, kod Dimitrova ocajnih 4-16.U vinerima 79-45 za Dimitrova, ali je u neiznujdneim greskama bilo 70-43 takodje za Dimitrova.U ukupnom broju poena bilo je 186-179 za Nadala.Odlucila su tri poslednja gema.Ona su napravila razliku.U nedelju opet cemo gledati duel titana posle skoro pet godina, kada je malo ko to mogao da ocekuje, posle svega sto se izdesavalo u poslednjih sest i vise meseci.
    Kod dama gledacemo duel sestara i Amerikanki Serene i Venus Vilijams.Venus je pobedila u polufinalu svoju zemljakinju Koko Vandevej sa 2:1 u setovima, dok je za jednu godinu mladja sestra Serena isprasila Hrvaticu Mirjanu LUcic-Baroni sa 2:0.Zanimljivo da je Venus izgubila svoj servis u prvom gemu i vise nije dozvolila nijedan brejk protivnici.Posle razmenjenih brejkova u prva dva gema, nije vise bilo brejkova, pa je taj-brejk odlucio pobednika prvog seta.Venus povela sa 2:1, Vandevej preokrenula na 6:2 i prvi set je bio resen u korist mladje Amerikanke.U drugom setu brejk sa nulom za VEnus za vodjstvo do 2:1.Onda u petom gemu novi brejk posto je dosla do dve vezane brejk od kojih je odmah iskoristila prvu da povede sa 4:1.U laganom ritmu dobila je drugi set i izjednacila na 1:1 u setovima.Mada je spasavala cak cetiri brejk lopte Venus u sestom i jednu u osmom gemu.Ali posto su bila u pitanju dva brejka prednosti, drama nije mogla da se dogodi.U trecem setu odlucio je sam pocetak seta.U prvom gemu treceg seta, Venus je brjknula Vandevej i povela sa 1:0.U drugom gemu treceg seta Vandevej je imala 15-40 i dve vezane brejk lopte, ali nijednu nije iskoristila, pa je Venus dosla do vodjstva od 2:0.Onda je Venus sigurno cuvala svoj servis sve do vodjstva od 5:3.U devetom gemu Vandevej je servirala da ostane u mecu, Venus imala prvo 15-40, onda jos jednu mec loptu koju nije iskoristila, da bi uspela da iskoristi cetvrtu mec loptu za pobedu na mecu i prvo finale na AO jos od 2003.godine, kada je izgubila od svoje sestre Serene.Vandevej je igrala odlucno ovaj turnir, u polufinalu je protiv Venus ocajno odigrala na brjek loptama posto je iskoristili samo jednu od 13 pokusaja(1-13).Dok je Veus imala odlican odnos brejk lopti od 5-9.Vandevej je vise gresila i napravila je cak 51 neiznudjenu gresku, dok je Venus imala 35.Bez obzira na bolji odnos vinera koji je bio u koristz Vandevej od 37-30, ipak brejk lopte su presudile.Tu lezi kljuc njenog poraza.U drugom polufinalu, Serena VIlijams je u najstarijem polufinalu u istoriji gren slema u Open Eri za samo 50 minuta razbila Hrvaticu Mirjanu Lucic-Baroni.Slican scenario dogodio se u oba seta.U prvom setu, Lucic-Baroni je povela sa 1:0, onda Serena serijom dosla do 5:1 i sve je bilo reseno.U drugom setu, Mirjana je povela sa 1:0, onda Serena nanizala sest gemova zaredom i dosla do ekspresne pobede.U finalu ce igrati svoje 9.gren slem finale sa sestrom Venus i skor za sada je u korist mladje Serene od 6-2.U medjusobnom skoru vodi Serena sa 16-11.U subotu Serena moze da se odvoji od Stefi Graf po broju gren slem titula posto ce imati jednu vise, sto ce je svrstati na 1.mesto po broju gren slem trofeja u Open Eri.
   Dobili smo prve sampione u Melburnu.U konkurenciji zenskih dublova slavile su Amerikanka Betani Matek-Sends i Cehinja Lusi Safarova koje su u finalu pobedile Cehinju Andreu Hlavackovu i Kineskinju Suai Peng sa 2:1(6:7(4:7);6:3;6:3).