Kockastima bila dovoljna pobeda od +11, potpuno zgromili nemocne Poljake!!!
Norveska srusila Francusku i otisla u polufunale, dok su Trikolori ostali bez jedne krune!!!
U difrektnom duelu Nemacka pobedila Dansku i prosla u polufinale!!!
Spanija savladala Rusiju u poslednjem kolu i uspela da se plasira u polufinale!!!

Sport je tako nekad nepredvidljiv i tako uzbudljiv, jos kad se dese ovakva iznenadjenja, onda ni cuda nisu nemoguca.Sta se sve dogadjalo u Grupama E i F, dugo ce se prepricavati. Na EP koje se odrzava u Poljskoj, domacin je pred 15 000 ljudi u Krakovu dobio takav samar od kojeg ce se tesko oporaviti u dogledno vreme.Trebalo je samo da izgube u poslednjem kolu do cetiri razlike da bi prosli u polufinale, ali oni su naletetli na sjajan sastav Hrvatske koji ih je potpuno razbio na sitne komadice.Ipak krenimo redom.U Grupi E u prvom 1.kolu Francuska je pobedila Belorusiju(34:23).Hrvatska je bila bolja od Makedonije(34:24).Bilo je to samo zagrevanje za sve ono sto se dogodilo kasnije.Neizvesne utakmice, nevidjene oscilacije, veliki preokreti.Svasta smo videli u ovoj fazi EP.Onda je Francuska razbila Hrvatsku(32:24).Neverovatan mec u kome su Francuzi vodili sa 22:11.Samo u prvih petnaestak minuta su Kockasti bili ravnopravni.Hrvatska nocna mora Tijeri Omeje opezt je cinio cuda na golu.Imao je 16 odbrana, postigao je gol sa svog gola dva minuta pre kraja.Norveska dobija domacina Poljsku(30:28).Odlicno su Norvezani odigrali mec.Vodili celo vreme 2-3 gola razlike.Uspeli da sacuvaju prednost do kraja.Sjajan je bio Espen Li Hansen sa 8 golova.Pomagali su mu jako dobro Sagosen,Tonesen i Bjornsen.Poljska je bila bolja od Belorusije(32:27).Norveska i Makedonija su remizirali(31:31).Cinilo se da Norveska ne moze da izdrzi.Ali onda dolazi taj sjajan mec sa Francuskom koji su dobili(29:24) i koji ih je odveo u polufinale EP.Bio je to najbolji mec za norveski rukomet u povijesti.Povela je Francuska sa 7:4, ali je Norveska serijom 4:0 prekorenula rezultat na 8:7 u 22.minutu.Na poluvremenu Norvezani imaju minimalnu prednost i odlaze na odmor sa vodjstvom od 12:11.Ipak Francuska preokrece mec i vodi opet +1(14:13).Poeslnju prendost na mecu Francuzi su imali u 34.minutu(15:14).Ali onda Norvezani krecu u rafalnu paljbu.Vode sa 20:17 u 42.minutu.Onda nastavljaju sa sjajnom igrom i prvi put imaju +4(23:19) u 49.minutu.Pobednik se naslucivao kada je Norveska stekla +5(26:21) na oko pet minuta do kraja meca.Kada su stigli do 28:22 sve je bilo gotovo.Kent Robin Tonesen postigao je 6 golova i bio neresiva enigma za Francuze.Kod Francuza Danijel Narcis je dao 7 golova.Zakazao je Nikola Karabatic sa samo 3 gola.Drugi gol postigao je tek u 53.minutu.Nevidjena senzacija bila je uvod u dramu koja ce se dogoditi u drugom mecu.Hrvatsku je vodilo u polufinalu samo pobeda veca od 11 golova protiv Poljaka i poraz Francuske protiv Norveske.Ovo drugo je bilo ispunjeno.Ali trebalo je dobiti domacina pred paklenom atmosferom u Krakovu.Hrvatska je demolirala Poljsku(37:23) i ostavila je u suzama.Poljacima je odgovarao poraz do 4 gola razlike.Pobeda Hrvata od 5-10 golova vodila je Francuze dalje.Ali Hrvatska je slavila sa neverovatnih +14 i utisala sve navijace domacina.Sta se dogodilo sa domacinom to nikom nije jasno.Da li pritisak zbog domaceg terena, ili umor glavnih vremesnih igraca, dobicemo odgovor u danima koji slede.Moguce da je Hrvatska bila odmornija posto je poslednji mec odigrala pre cetiri dana, dok su Poljaci igrali svoj mec pre dva dana.Ali nema opravdanja za ovakvu katastrofu na domacem terenu.Hrvatska sa druge strane odigrala je mozdu najbolju utakmicu u svojoj povijesti, granitna odbrana i brze kontre potpuno su izludeli domacina.Posle onakvog izdanja protiv Francuza, sada ovako zgromiti Poljsku i prikazati atomski rukomet.Nisu znali Poljaci sta ih je snaslo.Vec u 11.minutu bilo je 5:1 za Kockaste.Nastavili su da melju svog rivala.Bilo je 10:5, pa u finiau prvog dela 15:9.Poluvreme je zavrseno sa pristojnih 15:10 za Hrvate.Onda sledi pomracenje i pravi horor za poljski tim.U 39.minutu serijom 8:0, Hrvatska vodi sa 23:10.Neverovatno imaju rezultat koji ih vodi dalje.Samo su uvecavali razliku.U 46.minutu bilo je maksimalnih 30:13.Nezapamceno.Ovi rukometni svet nije jos video.Bilo je ovo nesto slicno kao gazenje Danaca od Francuza u finalu EP pre dve godine u Danskoj.Smanjili su Poljaci na 30:18, ali vise nisu mogli posto je Hrvatska odmah povela sa +14 i mirno privela mec kraju za nezapamcen uspeh iz izgubljene situacije do zvezda.Blistao je Manuel Strlek sa 11 golova, dok je Marino Maric dao 7.Ivan Stevanovic imao je 13 odbrana.Kod Poljaka svi bledi i nedostojni jedne ovako velike smotre.Tako ce Norveska sa 9 bodova kao prva u polufinale, dok ce Hrvatska sa 6 bodova kao druga u polufinale.Isti broj bodova imali su Poljaci i Francuzi ali slabiju gol razliku u medjusobnom skoru.Belorusija je bila 5, posto je pobedila Makedoniju sa 30:29.Ni u drugoj Grupi E, nije bilo nista manje uzbudjenja.Na startu druge faze, Nemacka je ostvarila vazan trijumf protiv Madjarske(29:19).Rusija i Svedska su remizirali(28:28).Onda je Nemacka u pravom trileru pobedila Rusiju(30:29) i otskrinula vrata polufinala.U derbiju Danska je pobedila Spaniju(27:23) u jednom cudnom mecu.Vodila je Spanija u prvom delu+4(14:10).Poluvreme zavrseno vodjstvom Spanije 14:11.Pocetak drugog dela protekao u vodjstvu Spanaca od 1-2 gola razlike.Kod rezultata 18:16 za Spaniju, Crvena Furija postpuno staje i ne postize gol citavih 12 minuta, pa Danci preokrecu na 23:18.Bilo je jasno da Kraljevici takav poklon nece ispustiti pa su lako sacuvali prednost do kraja meca.Blistali su golmani posto je kod Spanaca Arpad Sterbik imao cak 22 odbrane, dok je kod Danaca Nikals Landin Jakobsen imao 17 odbrana, ali vecinu odbrana imao je i to itekako vaznih u drugom delu.Spanija je u neizvesnom i tesnom mecu bila bolja od Madjarske(31:29).Danska i Svedska su igrali nereseno(28:28).Taj remi kostao je Dance prolaza dalje.Imali su vodjstvo u posednjem minutu ali su Svedjani izjednacili i osvojili bod.Da je Danska pobedila mogla je da izgubi do cetiri razlike od Nemaca.Dosao je poslednji dan.Svedska je pobedila Madjarsku(22:14) i ostala u borbi za OI vizu.Nemacka je pobedila Dansku(25:23) i u direktnom duelu eliminisala Dance.Vodili su Danci na poluvremenu 13:12.U 53.minutu imala je Danska vodjstvo od 23:21, ali su sve prokockali posto je kod rezultata 23:23 Rajhman dao gol iz sedmerca, onda siguran sa distance bio Vide za +2, na minut i po pre kraja.Nisu mogli Danci vise da se vrate u igru.Nisu postigli nijedan gol u poslednjih sedam minuta meca i zasluzeno su porazeni.Sjajan je bio Stefan Fat sa 6 golova.U poslednjem mecu Spanija je pobedila Rusiju(25:23) i uspela da se plasira u polufinale posto ih je samo pobeda vodila dalje.Tako su dalje prosli Spanija i Nemacka sa 8 bodova, dok je Danska imala 7.Zanimljivo da Danska nije prosla sa 7 bodova, dok je tamo sa 6 bodova prosla Hrvatska.Svedska je cetvrta sa 4 boda, Rusija ima 3, dok je Madjarska bez bodova.Senzacionalan epilog utakmica druge faze.Necemo u polufinalu gledati domacina Poljsku, vazeceg Evropskog,Svetskog i Olimpijskog sampiona Francusku i nekadasnje sampione Evrope Dance.Norveska je napravila neverovatan uspeh, najveci u njihovoj istoriji.Nemacka uspela da se plasira u polufinale iako to niko nije ocekivao posto su dosli bez najboljeg igraca Uve Genshajmera.Hrvatska je potpuno izmenila tim.Od rukometa se oprostila zlatna generacija Balica,Lackovica,Metlicica, dok Igor Vori nije pozvan pod nacionalnu zastavu.Neki novi klinci igraju poput Sebetica,Sliskovica,Stevanovica,Marica i ostalih.Od Spanije se ocekivalo da bude u borbi za medalje.Sta ce se desiti u borbi za medalje niko ne sme ni da prognozira.Mada demoliranje Poljaka stavlja Hrvatsku u prvi plan i cini se da bi mogli da osvoje konacno evorpsko zlato koje im fali.Tako je to kad se najmanje nadas ono stigne.Nije uspela ona sjajna generacija predvodjena Balicem, moze bas ova od koje se niko ne nada, kao svojevremeno Baliceva generacija kad je slavila na SP 2003.godine, kada se tome tada niko nije nadao.