MAREJ  -  DJOKOVIC     7 : 6 ( 12 : 10 ) ; 7 : 5 ; 2 : 6 ; 3 : 6 ; 6 : 2

Prva titula za Britaniju posle 1936.godine i Freda Perija!!!
Gledali smo jos jedno sjajno finale gren slema i zaista fenomenalan mec!!!
Novak Djokovic ostao bez krune u Njujorku!!!
Srbin izgubio trece finale na US Openu!!!

Britanac Endi Marej osvojio je titulu u Njujorku na US Openu poslednjem gren slemu sezone posto je posle velike borbe i 4 sata i 54 minuta igre pobedio dosadasnjeg sampiona na Flesing Medouzu Novaka Djokovica.Stigao je tako Endi do svoje prve titule na jednom gren slemu i konacno dosanjao san vecine Britanaca da dodju do jedne titule na najvecim turnirima, na koju cekaju citavih 76 godina i Freda Perija koji je trijumfovao davne 1936.godine upravo na US Openu.Na pocetku ove godine Marej je angazovao velikog sampiona Ivana Lendla da mu bude trener i ovaj je konacno uspeo da mu skine to prokletstvo poraza u finalima gren slemova jel mu je ovo peto finale i prva cetiri je izgubio.Konacno je uspeo.Sa druge strane Novak Djokovic pruzio je dobru igru ali nije to onaj Nole od prosle godine kada je mleo svoje rivale.Kao da se uzgubio taj pobednicki mentalitet,ta zelja za pobedom,kao da nema koncentracije kao nekad,kao da nema te mentalne snage vise kod njega.U najvaznijim poenima uvek je Novak igrao najbolje, ali u finalu je sve bitne gemove izgubio i morao je da se pomiri sa porazom.Marej je bio bolji od njega kao na mentalnom planu tako i na fizickom jel Nole u petom setu prakticno nije ni mogao da stoji na nogama,a nekada je mogao da igra iste ovakve meceve sa jednim Nadalom i da ga umori posle cega Spanac nije mogao da dodje do daha.Ipak to su neka prosla vremena, ali zeleli bi kada bi nas Novak podsetio na njih i kada bi se vratio onaj stari od prosle godine.Nadamo se da ce se to desiti mozda vec sledece godine.Vratimo se mecu.Mec je poceo nervozno sa obe strane.Jak vetar smetao je igracima i morali su da se prilagodjavaju na teske i nemoguce uslove i trebalo je naci dobar tajming za udarac i slati lopte tako da ne zavrse u autu usled jakog vetra.I u tome se bolje Skot snasao.Mnogi drop sotovi koje je Novak slao zavrsavali su u autu usled vetra, kao i slajsovi koji su takodje odlazili van terena.Dok je sa druge strane Marej odlicno koristio vetar i svi njegovi slajsovi zavrsavali bas na liniji od kojih su mu neki u taj brejku prvog seta doneli mozda i pobedu.Vec u prvom gemu prvog seta Marej pravio brejk ali Novak uzvraca istom merom i izjednacava na 1:1.Dobio je Novak svoj servis spasivsi tri vezane brejk lopte za 2:1.Ipak Marej odlicnom igrom u sledeca tri gema stize do prednosti od 4:2 uz jedan napravljen brejk.Ali vratio se Novak i drugim brejkom u setu izjednacio na 4:4.Nije bilo vise brejkova i set je odlucen u taj brejku.I ne samo set nego mozda citav mec stao je u taj jedan taj brejk koji je trajao najduze u istoriji US Opena skoro 25 minuta.Poveo je Novak sa 2:0.IMao vodjstvo od 4:2 i 5:3 i tu stao.Mogao je na svoj servis da stigne do tri set lopte ali je promasio i poslao loptu u mrezu.Dosao je Marej do set lopte 6:5.I onda sledi klackalica do kraja taj brejka kojoj nije bilo.Igralo se poen za poen i Novak nikako nije mogao da prelomi rivala.Spasao je Novak pet set lopti Britanca ali sestu noje mogao posle sjajnog servisa Mareja ostalo mu je da prizna kapitulaciju u setu i to na kakav nacin u taj brejku koji je mogao da dobije i da mec ode u sasvim drugom smeru.Iskoristio je Marej sestu set loptu i stigao do vodjstva od 1:0 u setovima posle 1 sata i 27 minuta igre.Takav gubitak seta odrazio se na igru Srbina pa je na pocetku drugog seta za tili cas bilo 4:0 za Britanca.Ali vratio se Novak i sa jednim brejkom smanjio na 4:2.Dobio je Marej svoj sledeci servis za 5:2, a onda Novak se potpuno vratio u set sjajnim preokretom i stigao do izjednacenja na 5:5 sa jos jednim brejkom.Zaista neverovatno.Ali opet kad je trebalo da zada odlucjuci udarac Britancu on je opet pravio nesvojstvene greske za njega.Kod 6:5 za Mareja i 15-30 na svoj servis poslao je jednu laku loptu prakticno zicer u aut i Skot je stigao do dve set lopte.Onda je Novak jos jednom greskom poklonio i drugi set Britancu za kapitalno vodjstvo od 2:0 u setovima.Ali ipak Novak je sampion i znali smo da se nece predati sto on nije ucinio vec je odigrao dva seta jako dobro i vrati se u mec.Napravio je brejk u trecem gemu treceg seta za vodjstvo od 2:1.Kod rezultata 3:2 za Novaka spasio ej Srbin dve vezane brejk lopte Skota i poveo sa 4:2 a onda u sledecem gemu oduzeo jos jednom servis Britancu za velikih 5:2.Na svoj servis potvrdio dobitak treceg seta i smanjio na 2:1 u setovima i dao sebi kakvu takvu nadu.Nastavio je Novak odlicno da servira i da se vraca potpuno u mec.U prvom gemu stigao je do brejka a onda i na svoj servis stigao do vodjstva od 2:0.Mogao je u trecem gemu da dodje do duplog brejka ali nije iskoristio jednu brejk loptu pa je Skot smanjio na 2:1.Odmah je mogao Marej da izjednaci na 2:2 ali Novak je uspeo da spasi jednu brejk loptu i poveo je sa 3:1.Odrzavao je Novak svoj servis nije dozvoljavao Britancu da se vrati u set iako mu nije bilo nimalo lako posto je Marej mogao da vrati brejk ali je promasivao lopte koje su mogle da mu donesu brejk.U devetom gemu stigao je do novog brejka i izjednacio rezultat na 2:2 u setovima.Novi mec u pet setova izmedju njih dvojice kao i na Australian Openu.Stigao je Novak veliko vodjstvo protivnika i nekoliko puta dobijao izgibljene meceve pa smo se nadali da je posle preokreta blizi pobedi jel je imao psiholosku prednost.Ali u petom setu nije bilo tako.Umoran je bio Novak jel je konstantno jurio prednost rivala.Potpuno je bio izcrpljen u petom setu i nije imao snage za potpuni preokret.Odmah na startu petog seta Marej je napravio brejk jel je Novak opet nekoliko loptica poslao ili u mrezu ili u aut iako je imao prednost u gemu od 30-15.Marej je takodje imao srece jel je kod brejk lopte loptica zakacila vrh mreze i presla u Novakovo polje.Vratio je psiholosku prednost Marej na svoju stranu i odmah stigao do 2:0.Jos jednim duplim brejkom stigao je do 3:0 i opet je Novak greskama dozvolio Britancu da ga brejkne.Ali jos jednom se vratio Novak ali to je ovoga puta bilo sve od njega.Vratio je jedan brejk i smanjio na 3:2.U slwedecem gemu Marej sigurno servira i lako dobija taj gem za 4:2.U sedmom gemu Novaka je pocelo da muci prepona , morao je da skracuje poene jel nije imao snage za dugu razmenu udaraca.Nije mogao da izadje na kraj sa spremnijim Skotem koji je zaista bio prilicno motivisan da se konacno docepa svog prvog gren slema u karijeri.Trecim brejkom u petom setu poveo je sa 5:2.Djokovic je zatrazio medikal tajm aut ali nije vredelo.Kolena su bila prilicno istrosena i Marej ej servirao za mec i stigao do tri vezane mec lopte i iskoristio je drugu posto je Novak lopticu izbacio u aut.Za veliko slavlje Skota i svih njegovih prostalica kako u lozi stadiona ''Artur Es'' tako i na celom Ostrvu.Novak je imao 40 vinera i 65 neiznudjenih gresaka, dok je Marej imao 31 viner i 56 neiznudjenih gresaka.Eto uspeo je Marej da zapali Ostrvo konacno posle mnogo propustenih godina i tavorenja iako su Britanci prakticno izumeli tenis.Novaku Djokovicu ostaje da zali za propustenom sansom jel je mec mogao da ode na njegovu stranu, ali je svojim greskama omogucio Mareju da sasvim zasluzeno pobedi.Do kraja sezone nastavlja se bitka za 1.mesto na ATP listi jel Federer brani ogormnih 3000 poena, dok Novak brani svega 560 poena.Marej se takodje priblizio vodecem dvojcu pa ce se i on sasvim sigurno do kraja sezone boriti i za najboljeg igraca na kraju kalendarske godine.