DANSKA - FRANCUSKA    35 : 32 ( 13 : 14 ; 29 : 29 )   PRODUŽECI

ŠPANIJA - DANSKA                 29 : 25

ŠVEDSKA ŠAMPION EVROPE!!!
Švedjani postali po 5.put najbolji na Starom kontinentu!!!
Ovo je prvo zlato za svedski rukomet posle dugih 20 godina!!!
Niklas Ekberg pogodio sedmerac u poslednjoj sekundi za slavlje Vikinga!!!
Neverovatne stvari preziveli su Svedjani jos od onog meca u grupi sa Norveskom za polufinale, pa triler sa Francuskom u polufinalu, kada je Palička skinuo zicer Fabregasu šest sekundi pre kraja i sad ova drama u finalu sa Španijom!!!
Danska osvojila bronzu posto je pobedila Francusku posle produzetaka, iako je igrala bez dva najbolja igraca Mikela Hansena i Matijasa Gidsela!!!
Sjajni Jim Gotfridson MVP sampionata!!!

Švedska je šampion Evrope, posto je posle prave drame u finalu pobedila Španiju, golom Niklasa Ekberga sa sedmerca u posldnjoj sekundi.Švedska je po 5.put postala najbolja na STarom kontinentu.Titule su osvajali 1994,1998.2000. i 2002.godine.Naravno i ove godine.Ovo je prvo zlato za Švedsku posle dugih 20 godina, tada su takodje postali sampioni Evrope, ali kada se povukla sjajna generacija predvodjena Vislanderom,Lovgrenom,Vranjesom i drugima, Vikinzi dugo nisu mogli da se povrate.Sada se cini da su opet u vrhu svetskog rukometa, jer su prethodnih godina igrali finala na velikim takmicenjima.Pravu dramu su preziveli Svedjani na celom turniru.Sve je pocelo kjos od meca u grupi, kada su posle nevidjenog trilera pobedili Norvesku posle neverovatnog preokreta, onda su u polufinalu posle jos jedne drame, bili bolji od Francuske, da bi sve kulminiralo jos jednom dramom u finalu protiv Španaca i iskoriscenim sedmercem u polsednjoj sekundi meča.Finale je bilo uzbudljivo.Ceo mec nijedna ekipa nije imala vece vodjstvo od dva gola razlike.POvela je Svedska sa 2:0, onda imala stalno +2(3:1,4:2,5:3,6:4).Španoija dosla do 6:6, pa je neizvesnost nastavljena.Ali onda Palička sa svog gola postize gol za 8:6.Ali Vane promasuje dva sedmerca.Opet Svedska ima konstantno +2(9:7,10:8,11:9).Igralo se gol za gol skoro celo poluvreme.U 28.minutu golom Fernandesa, Španija stize do egala 11:11.U poslednjim sekundama smo videli dva gola, prvo KLar za 12:12, onda posle brzog centra Gomes Abeljo donosi vodjstvo Španiji od 13:12 na poluvremenu.Drugo poluvreme bolje su otvorili Španci i vodili sa +2(14:12,15:13,16:14,17:15).Sjajni Bergendal na crti je dao gol za 17:17 u 39.minutu.Opet klackalica, igra se gol za gol.Španija je poslednje vodjstvo imala u 41.minutu kada je Tarafeta pogodio za 19:18.Onda je prednost presla na stranu Svedjana.U 44.minutu Danijel Peterson pogadja sa celog terena za 20:19.U 46.minutu Gotfridson pogadja za 22:21.Onda nas je u posednjih deset minuta cekala prava drama na parketu.U 51.minutu Gvardiola je pogodio za 23:23.U 52.minutu Ekberg je pogodio sedmerac za 24:23, onda je Hampus Vane ukrao loptu i pogodio u kontri za 25:23.Do kraja jos sest minuta.Gomes Abeljo je smanjio na 25:24.Onda opet Vane sa krila za 26:24.U 55.minutu Palička brani i SVedska ima sansu za +3.Ali grese u napadu, gube loptu, pa Crvena furija ima novu sansu.U 57.minutu, Figeras na crti smanjuje na 26:25, da bi na nesto malo manje od dva minuta pre kraja, Kaneljas novim golom doneo egal 26:26.Svedska ne koristi napad, pa Španija ima napad za titulu.Ostalo je 40 sekundi, Kaneljas je sutirao, ali je Palicka odbranio, mada se stice utisak da je pre toga bio cist faul na Kaneljasom.Svedska je krenula u napad.Ostalo je jos 20 sekundi.Lagergren je fauliran u poslednjim sekundama meca, pa je dosudjen sedmerac za Svedsku.Potpuno zasluzeno.Loptu je uzeo Niklas Ekberg i pogodio za veliko slavlje Svedjana u Madjarskoj.U Svedskoj Bergerdal i Ekberg su dali po 5 golova,Vane 4, Gotfridson 3.Kod Španije Gomes Abeljo i Figeras su dali po 6,Tarafeta 5 i Fernandes 4.U mecu za bronzu razocarane dve sile, vise srece i umeca imala je Danska koja je posle produzetka pobedila Francusku sa 35:32.Iako je Francuska bila bolja u prvom delu i vodila sa 9:5 i 12:9 u drugom poluvremenu Danci su preokrenuli rezultat, iako su zbog povreda igrali bez dva najbolja igraca Mikela Hansena i Matijasa Gidsela.Francuska je povela sa 17:15, Danci preokrenuli na 21:18 i 22:19.Ipak Francuska je opet preokrenula na 26:24, ali u finisu se uslo sa egalom, pa je produzrtak odlucio, iako Danci nisu iskoristili poslednji napad.U prvom produzetku raspucala se spoljna linija Danaca.Lauge sa dva gola i Holm sa jednim doneli su Dancima velikih 32:29.Francuzi smanjili na kraju prvog produzetka na 32:30, golom Maea.Francuska je u drugom produzetku smanjila na 33:31, ali sa dva gola Danci su poveli 35:31 i prica je bila gotova.Blistao je Holm kod Danaca sa 10 golova,Kirkeloke je dao 5.Kod Francuza Mae 8,Deska 7.
Mecevi polufinala su takodje bili uzbudljivi.Španija je iznenadila Dansku i slavila sa 29:25.Danska je bolje pocela i povela sa +4(8:4,9:5,10:6).Ali Španci igrali sve bolje i stigli na samo -1(14:13) do poluvremena.Drugo poluvremen pripalo je Španiji.Posle vodjstva Danske 16:15, Španija preokrece i vodi sa 18:16.Igralo se gol sve dokmŠpanija nije povela sa +3(22:19).Opet igra gol za gol,Danci nemaju snage da ugroze Špance, pa Crvena furija stize do +4(27:23) i resava mec.Smanjila je Danska na 27:25, ali to je bilo sve od njih.Gomes ABeljo je dao 11 golova,Kaneljas 7, dok je MIkel Hansen dao 8.U drugom polufinalu prava drama i novi triler.Svedska je neocekivano pobedila Francusku sa 34:33.Francuska je bolje otvorila mec i povela sa 5:1.Odrzavali to Francuzi i imali 6:2 i 7:3.Sa tri gola SVedska smanjuje na 7:6, ali Francuska opet ima +3(9:6 i 10:7).Svedska novom serijom dolazi do preokreta i vodi sa 11:10.Svedska je potpuno preokrenula rezultat i ima 17:14 na poluvremenu.Nije Svedska vise ispustala vodjstvo do kraja meca, ali bilo je uzbudljivo, iako nije izgledalo da ce biti tako.Svedska je povela sa 19:14.Odrzavala posle razčliku konstantno od 2-3 gola.Posle vodjstva SVeda od 20:16, pa smanjenja Francuza na 20:18, sve do 29:26 igralo se gol za gol, sve dok nije Svedska povela sa 30:26 i cinilo se resila mec.Ali drama je bila u finisu.Prvo su Francuzi smanjili na 31:29, da bi onda smanjili i na -1(32:31).Kada je Gotfridson na nesto malo vise od minuta do kraja doneo 34:32 svom timu, cinilo se da Svedska ima pobedu u dzepu.Ali SVedjani kao da su se uplasili pobede.Poceli su da gube lopte i umesto sigurne pobede strepili do kraja.Da nije bilo Andreasa Paličke, ko zna sta bi bilo.Posle greske Francuzi smanjili na 34:33, iako je pre toga Palicka odbranio zicer.Onda novom greskom omogucili Francuzima da stignu do produzataka.Imali su Francuzi napad za izjednacenje, ali je Fabregasov sut sa crte, maestralmno odbranio Andreas Palička, na sest sekundi pre kraja i odveo svoj tim u finale.U Svedskoj Gotfridson je dao 9 golova,Pelas 7, cak je Palicka sa svog gola postigao 3.Kod Francuza MIne i Deska su dali po 8.U mecu za 5.mesto Norveska je pobedila Island sa 34:33.Svedjanin Jim Gotfrifdson izabran je za MVP sampionata.Kakve je partije pruzao ovaj sjajni igrac, cini se sasvim zasluzeno.