gidra | 30 Januar, 2020 19:43

TENIS - AUSTRALIAN OPEN   2020

POLUFINALE - muškarci

DJOKOVIĆ - FEDERER          7 : 6 ( 7 : 1 ) ; 6 : 4 ; 6 : 3
TIM - ZVEREV                       3 : 6 ; 6 : 4 ; 7 : 6 ( 7 : 3 ) ; 7 : 6 ( 7 : 4 )

POLUFINALE - žene

MUGURUSA - HALEP         7 : 6 ( 10 : 8 ) ; 7 : 5
KENIN - BARTI                  7 : 6 ( 8 : 6 ) ; 7 : 5

NOVAK DJOKOVIĆ U FINALU AUSTRALIAN OPENA!!!
U 50.teniskom klasiku Srbin nadigrao Švajcarca!!!
Federer vodio 4:1 i imao 0-40 na servis Novaka koje nije iskoristio, pa poveo 5:2, servirao za set i na kraju je Novak stigao do prvog seta sto mu je olaksalo piut ka pobedi!!!
Protivnik u finalu Austrijanac Dominik Tim!!!
Kod rezultata 5:4 za Zvereva u 3.setu, Nemac prokockao dve set lopte na servis Tima!!!
U finalu Novak igra za povratak na 1.mesto ATP liste i svoju 17.gren slem titulu!!!
Kod dama gledaćemo neočekivani finale jer će igrati po 1.put Amerikanka Sofija Kenin i Špankinja Garbinje Mugurusa koja se vratila posle loše vise od godinu dana!!!

Novak Djoković plasirao se u finale Australian Opena pošto je u polufinalu pobedio Švajcarca Rodžera Federera sa 3:0 u setovima.Bio je to njihov 50.medjusobni duel i sada Novak vodi sa 27-23.Dok je Federer bio svež bilo je gusto u prvom setu, ali kada je Federer izgubio dobijen prvi set, vise dileme nije bilo i svima je bilo jasno da ce Novak igrati svoje 8.finale na AO.Federer je vodio sa 4:1 u prvom setu, onda imao tri vezane brejk lopte i 0-40 za 5:1 koje nije iskoristio, da bi kod vodjstva od 5:2 servirao za set, ali mu ni to nije bilo dovoljno da osvoji prvi set.Opet se Novak izvukao na volšeban način i pokazao mentalnu snagu kada je iz izgubljene situacije uspeo da osvoji prvi set.Krenimo redom.Vec u prvom gemu videli smo brejk lopte za Novaka, imao je 15-40, ali nije iskoristio nijednu od dve vezane brejk lopte, pa je Federer poveo sa 1:0.Vec u drugom gemu prvog seta videli smo brejk.Federer je dosao do 15-40 i odmah iskoristio prvu brejk loptu za 2:0.Ali Novak je uzvratio ribrejkom vec u sledecem gemu kada je iskoristio prvu brejk loptu za 2:1.U cetvetom gemu prvog seta Novak je spasio dve brejk lopte, ali nije trecu, pa je Rodzer poveo sa 3:1.Zaista Novak u tim trenucima se mnogo mucio i nije mogao na svoj servis da uzme gem.Federer je na svoj servis dosao do 4:1.Onda je mozda dosao odlucujuci trenutak meca.Federer je imao 0-40 i tri vezane brejk lopte za 5:1.Spasio ih je Novak sa odlicnim servisima, onda je dosla greska Švajcarca i Srbin je na jedvite jade smanjio na 4:2.Onda je Federer sa nulom dosao do vodjstva od 5:2.Onda novi problemi za Novaka na svom servisu.Zaista je hodao po ivici u tom prvom setu.U osmom gemu prvog seta, Federer je imao 0-30, ali je Novak uspeo da se izvuce i da dobije taj gem uz jedan djus i da smanji na 5:3.Federer je onda servirao za set, ali Novak je dosao do 0-40 i odmah iskoristio prvu brejk loptu za 5:4.Na svoj servis bez problema dolazi do 5:5.Onda je Novak mogao potpuno da preokrene set u svoju korist pošto je dosao do 15-40, ali nije iskoristio nijednu brejk loptu, Federer se spasao i poveo sa 6:5.Novak je dobio svoj gem i otislo se u taj-brejk.U taj-brejku smo videli dominaciju Novaka.Posle dobrog servisa Federer je pogresio i Novak je poveo sa 1:0.Onda je Novak pogodio bekhend za 2:0.Federer greskom iz bekhenda donosi Novaku veliku prednost od 3:0.Ipak Švajcarac vinerom iz forhenda smanjuje na 3:1.Onda posle duge razmene udaraca Federer bekhend salje u aut za 4:1.Novak asom dolazi do ogromne prednosti od 5:1.Onda je Novak poenom na mrezi dosao do pet vezanih set lopti za vodjstvo od 6:1.Bio je to fantastican poen, mozda i najlepsi na mecu.Onda jos jedan sjajan poen Novaka kada iz riterna pravi viner za 1:0 u setovima.Na kraju seta i pred pocetak drugog Federer je otisao u svlacionicu na medicinski tajm-aut.Drugi set je poceo usporeno, ali vec u drugom gemu drugog seta mogao je Nole do brejka.Stigao je do 15-40, ali je prokockao dve vezane brejk lopte, pa je Rodzer izjednacio na 1:1.U drugom setu Novak sigurno drzi svoj servis i Federer nema sansi za brejk lopte.U sestom gmu drugog seta nova brejk prilika za Novaka, ali je nije iskoristio, pa je Federer stigao do 3:3.Ni u jednom gemu na svoj servis, Novak nije izgubio vise od jednog poena.Onda je usledila odluka u desetom gemu drugog seta.Novak je stigao do jedne brejk lopte i set lopte i to tako sto se sjajno odbranio, Federer poslao lopticu u mrezu.Odmah je iskoristio posle sjajnog poena na mrezi kada je poslao dijagonalu koju Federer nije mogao da stigne za 2:0 u setovima.Treci set je poceo usporeno bez brejk prilika, ali nekako se znalo da Novak ceka jedan gem na Rodzerov servis da resi mec.Tako je i bilo.Posle prvih pet gemova u kojima nismo videli uzbudjenja gde je Nole vodio sa 3:2, dosao je trenutak konacne odluke.Federer je imao 40-15 u tom gemu, ali je Nole sa cetiri uzastopna poena dosao do brejka i to tako sto je pogodio samu liniju za 4:2.U sedmom gemu Federer je imao 0-30, ali je Novak sa cetiri poena zaredom dosao do vodjstva od 5:2, koji ga je priblizio pobedi na samo jedan gem.Smanjio je Federer na 5:3.Onda je Nole servirao za pobedu i dosao do 30-0, ali Federer malkice vratio neizvesnost 30-30.Ipak Novak je uspeo da osvoji jos ta dva poena, na mec lopti Federer je poslao lopticu u mrezu i prica je bila gotova.Novi trijumf Novaka nad velikim rivalom u polufinalu i sada ga samo ceka taj zavrsni čin u nedelju.Statistika meca izgleda ovako.U asovima 15-11 za Federera, dok je u neiznudjenim greskama bilo 3-1 za Federera.Odnos brejk lopti 4/11 kod Novaka, dok je kod Federera bio 2/7.U vinerima 46-31 za Federera, dok je u neiznudjenim greskama bilo 35-18 za Federera.U ukupnopm broju poena 113-93 za Novaka.Mec je trajao 2 sata i 18 minuta.U finalu ce Novak igrati protiv Austrijanca Dominika Tima koji je u polufinalu pobedio Nemca Aleksandera Zvereva sa 3:1 u setovima.Bice to njihov 11.medjusobni duel, u do sada odigranim mecevima Novak vodi sa 6:4, ali je Tim dobio poslednja dva meca prosle godine.Novaka ocekuje tesko finale bez ikakve sumnje protiv igrača koji je u najboljim igračkim godinama.Sazreo je Tim za osvajanje gren slem trofeja, nadamo se da nece zablistati u nedelju.Dobra stvar za Noleta je to sto će imati jedan dan odmora više i sto je Tim imao naporne meceve u četvrtfinalu i polufinalu, čak je u 2.kolu protiv domaceg igraca Aleksa Bolta igrao pet setova i ponbeio 3:2 posle 3 i po sata igre.Izgubio je set i u 3.kolu protiv Amerikanca Tejlora Frica, pa čak i ti sto je čak 6 sati vise proveo na terenu od Novaka.Sve to moze da utice na njega u finalu.Djokovic do finala nije imao teske, duge i naporne meceve sto moze biti prednost.Ali svasta je moguce jer je Tim u naponu snage i moze da izdrzi takav ritam meceva jer je u idealnim teniskim godinama.Mec sa Zverevom nije poceo dobro za Tima.Naprosto mecevi sa velikom trojkom potpuno izcrpljuju, pa Tim nije bi na nivou na kom je bio protiv Nadala.Otud neizvestan duel protiv Zvereva koji nije pokazao neku dobru igru, ali je prokockao dve set lopte u trecem setu.Prvi set festival brejkova na obe strane.Prvi gem prvog seta Zverev dolazi do 0-40 i koristi trecu brejk loptu od tri vezane za 1:0.Ali uzvraca Tim, sad on ima 0-40 i koristi drugu brejk loptu od tri vezane za 1:1.U sedmom gemu prvog seta, Zverev imao 15-40 i odmah koristi rpvu brejk loptu od dve vezane za 4:3.Zaista Tim se mucio sa svojim servisima u prvom setu.Zverev lako sa nulom dolazi do 5:3.Onda na servis Tima opet Zverev ima brejk lopte i resava prvi set.Stigao je do jedne brejk i set lopte i poveo sas 1:0 u setovima.Znalo se u tim trenucima posle gubitka seta da ce Tim morati da igra jos jedan dug mec sto mu ne ide u prilog.U drugom setu treceg seta Tim je dosao do 15-40 i iskoristio drugu od dve vezane brejk lopte za 2:1.Uzvratio je Zverev u šestom gemu drugog seta kada je dosao do 15-40 i iskoristio odmah prvu brejk loptu za 3:3.Ali Tim odmah u sedmom gemu drugog seta jos jednom pravi brejk posto je iskoristio prvu brejk loptu od dve vezane za 4:3.Bilo je drame u poslednjem desetom gemu drugog seta.Imao je Zverev dve brejk lopte da se vrati u set, ali ih nije iskoristio.Tim je odmah iskoristio prvu brejk loptu za 1:1 u setovima.Od treceg do sestog gema videli smo brejk lopte u svakom gemu.U trecem gemu treceg seta stigao je Tim do 0-40 i iskoristio je trecu brejk loptu za vodkjstvo od 2:1.U cetvrtom gemu treceg seta Zverev nije iskoristio jednu brejk loptu, pa je Tim poveo sa 3:1.Onda je u petom gemu treceg seta Tim propustio sansu za dupli brejk posto nije iskoristio jednu brejk loptu, pa je Zverev smanjio na 3:2.U sestom gemu treceg seta, Zverev stize do 15-40, ali ne koristi dve vezane brejk lopte, medjutim koristi trecu za 3:3.Preokrenuo je Zverev na 4:3 posle sigurnog svog servis gema.Onda u desetom gemu treceg seta mozda i odluka u mecu.Zverev je vodio sa 5:4, ačli je u desetom gemu treceg seta mogao da prelomi set u svoju korist i da mec u drugom prsavcu u kojem je otisao.Propustio je dve brejk i set lopte, Tim se nekako izvukao i stigao do 5:5.Odlucivao je taj-brejk o pobedniku seta.Tim poveo 3:0, Zverev smanjio na 3:2.Onda je Zverev napravio katastrofaklnu gresku na smeču, pa je Tim poveo sa 4:2, pa odmah i sa 5:2.Zverev smanjio na 5:3, ali je tim sa dva poena dobio treci i poveo sa 2:1.U cetvrtom setu nije biulo brejk prilika.Videli smo samo jedan djus i to u desetom gemu na servis Zvereva.Taj-brejk je resio pitanje pobednika.Tim je poveo sa 3:0 uz prednost dva mini brejka.Zverev uzvratio sa dva mini brejka i smanjio na 3:2.Ali Tim opet pravi mini brejk za 4:2.Zverev smanjio na 4:3, ali je Tim sa dva poena dosao do 6:3 i imao tri vezane meč lopte.Prvu nije iskoristio, ali drugu jeste u poenu koji je trebao Zverev da osvoji posto je imao inicijativu, izasao na mrezu, ali los volej ga je koistao posto se Tim vratio u poen poslao lopticu Zverevu daleko na liniju, ovaj poslao u teren, Tim stekao inicijativu u poenu, izasao na mrezu i lakim volejom stigao do pobede od 3:1.Statistika meca izgleda ovako.U asovima 16-10 za Zvereva, dok je u neiznudjenim greskama bilo 4-3 za Tima.Odnos brejk lopti kod Tima 4/9, kod Zvereva 5/14.U vinerima 43-42 za Tima, dok je u neiznudjenim greskama bilo 40-33 takodje za Tima.U ukupnom broju poena bilo je 138-133 za Tim.Meč je trajao 3 sata i 40 minuta.
        U ženskoj konkurenciji gledacemo neočekivani finale izmedju Amerikanke Sofije Kenin(14.nosialc i 15.na WTA listi) i Špankinje Garbinje Muguruse(32.na WTA listi).Za mladu 21-godisnju Kenin ovo je orvo gren slem finale, dok će Mugurusa igrati za svoju 3.gren slem titulu, posto je do sada slavila na Rolan Garosu 2016.godine i na Vombldonu 2017.godine.Mugurusa se vraca posle losih rezultata i vise od godinu dana.U polufinalu je u derbiju pobedila Rumunku SImonu Halep sa 2:0 u setovima.Dva tesna seta je dobila sto znaci da se polako vraca.Halep je u prvom setu imala vodjstvo od 6:5 i 15-40 na servis Muguruse sto je znacilo da ima dve vezane set lopte koje nije iskoristila.Onda je paklen bio taj-brejk.Mugurusa je brzo povela sa 3:0, pa imala 6:4 i dve vezane set lopte.Medjutim nije ih iskoristila pa je Simona imala nove dve set lopte kod vodjstva od 7:6 i 8:7, ali nije ih iskoristila pa je set otisao Špankinji.U drugom setu Halep je vodila sa 5:3, ali je Mugurusa nanizala cetiri gema i stigla do pobede i novog finala.U drugom polufinalu Amerikanka Sofija Kenin je rastuzila domacu publiku pa se neocekivano nasla u finalu pobedivsi Ešli Barti..Nadali su se domacini da ce imati prvu tenisrku u finalu AO posle 40 godina, ali nista od toga.U ovom mecu je takodje bilo drame.Posle cudnog prvog seta gde nije bilo brejka i gde smo videli tri brejk lopte i to sve tri u sestom gemu za Kenin, otislo se u taj-brejk.Barti je vodila sa 6:4 i imala dve vezane set lopte, ali ih nije iskoristila pa je Kenin sa cetiri poena uzastopna stigla do prvog seta.Barti je i u drugom setu propustala sanse posto je imala vodjstvo od 5:3.Kada je servirala za set imala je dve vezane set lopte, ali ih nije iskorstila, pa se Kenin prvo vratila i stigla do 5:5, pa onda nanizala jos dva gema za pobedu i najveci uspeh u karijeri.
       Dobili smo i prve sampione na AO.U konkurenciji ženskih dublova titulu su osvojile Madjarica Timea Baboš i Francuskinja Kristina Mladenović koje su u finalu pobedile Su-Vei Hsijeh iz Kineskog Tajpeha i Barboru Štricovu iz Češke sa 2:0(6:2;6:1).