gidra | 16 Jul, 2018 00:25

FUDBAL - SP  2018

FINALE

FRANCUSKA - HRVATSKA        4 : 2

1 : 0  Mandžukić ( autogol )     18.minut       1 : 1  Perišić          28.minut
2 : 1  Griezmann ( penal )        38.minut       4 : 2  Mandžukić    69minut
3 : 1  Pogba                               59.minut
4 : 1  Mbappe                             65.minut

FRANCUSKA ŠAMPION SVETA

Francuska prigrlila Zlatnu Boginju!!!
Trikolori po 2.put postali šampioni sveta!!!
U jednom odličnom meču sa puno golova, Trikolori iskoristili propuste Kockastih i zasluženo se okitili titulom šampiona!!!
Puno golova u finalu nije vidjeno još od SP u Meksiku 1986.godine, kada je Argentina pobedila Nemačku sa 3:2!!!
Poslednji put šest golova postignuto u finalu još davne 1966.godine u Engleskoj, kada je Engleska pobedila Nemačku sa 4:2, ali tek posle produžetaka!!!
Najviše golova u finalu bilo na SP u Švedskoj 1958.godine, kada je Brazil u finalu pobedio Švedsku sa 5:2!!!
Hrvatska nije dosanjala svoj san, da se osvajanjem titule upiše medju besmrtne u fudbalu svih vremena!!!
Kockasti ipak mogu biti ponosni na veliki uspeh koji su ostvarili, iako poraz u finalu nikad nije prijatan!!!
Kockasti bili bolji prvo poluvreme, imali veći posed, ali kažnjeni surovo u drugom delu!!!
Francuska praktično iz četiri šuta dala četiri gola!!!
Luka Modrić proglašen za najbioljeg igrača SP!!!

FRANCUSKA JE ŠAMPION SVETA!!!Trikolori su u Moksvi na Lužnikiju pred blizu 80 000 ljudi pobedili Hrvatsku sa 4:2 i okitili se titulom najboljeg na planeti.Ovo je Francuskoj 2.titula svetskog prvaka.Prvu su osvojili 1998.godine na domacem terenu u eri Zinedina Zidana.Didije Dešan kao selektor uspeo je da osvojio titulu, to isto mu je uspelo i 1998.godine, kada je bio deo te sjajne generacije koja je po 1.put postala najbolja na planeti.Videli smo odličan meč sa puno golova nesvojstvenih za finala na SP.Ovoliko puno golova nije bilo još od SP u Meksiku 1986.godine, kada je Argentina pobedila Nemačku sa 3:2.Poslednji put šest golova u finalu videli smo na SP u Engleskoj 1966.godine, kada je Engleska pobedila Nemačku sa 4:2, ali posle pordužetaka, pošto je meč u regularnom toku završen 2:2.Najviše golova u finalu vidjeno je davne 1958.godine, kada je Brazil pobedio Švedsku sa 5:2.U poslednja četiri finala na SP, nismo videli više od dva gola.Od Meksika 1986.godine, samo u Francuskoj su vidjena više od dva gola.Tada je Francuska pobedila Brazil sa 3:0.Francuska je zasluženo osvojila naslov, jer je iskoristila gotovo sve greške rivala i surovo ih kaznila sa četiri šuta koja su završila iza ledja golmana Subašića.Hrvatska sa druge strane može biti ponosna na veliki uspeh koji je postigla, ali nije uspela da dosanja san, da se osvajanjem titule svetskog šampiona upiše medju besmrtne.Bila je Hrvatska bolja prvo poluvreme, imala veći pose lopte, ali šta to vredi kad su Francuzi iz ničega vodili sa 2:1 na poluvremenu.Onako kako je Hrvatska imala sreće do finala, sada je tu sreću imala Francuska.Jesu Francuzi kvalitetniji od Vatrenih, ali svašta je moglo da se desi da je samo jedna sporna situacija išla u korist naših zapadnih suseda.Hrvatska je počela meč otresito, vrlo ofanzivno i kontrolisala tok utakmice.Možda je to bila greška, ali verovatno je zamisao Zlatka Dalića bila da brzim golom šokiraju favorizovane Francuze, jer Hrvatska je do ovog finala bila dosta potrošena, igrala je čak tri puta produžetke, dva puta prošla na penale, pa za nove produžetke nisu imale snage.Još kad se na to doda da je Francuska imala jedan dan odmora duže, onda je jasna zamisao Zlatka Dalića.Prva pretnja Hrvata u 7.minutu.Ante Rebić šalje centarsut sa desne strane, ali Rafael Varan reaguje ispred Marija Mandzukica.Prvih 15.minuta meca protekli su u ofanzivi Hrvata, ali bez nekih sansi.Onda u 18.minutu nenadano vodjstvo Trikolora.Marselo Brozović napravio je faul na oko 25 metara malo iskosa sa desne strane nad Antoanom Grizmanom.Grizman izvodi slobodan udarac, ubacuje loptu u kazneni prostor, tamo je glavom zahvata Mario Mandzukic i pogadja sosptvenu mrežu.1:0!!!Neocekivano vodjstvo Francuza posle svega prikazanog.Činilo se da je Pol Pogba u ofsajdu, ali sudija iz Argentine Nestor Pitana nije konsultovao VAR tehnologiju.Čini se da su se Kockasti upecali u mrežu Francuza, sto ce se posebno pokazati u drugom delu.U 21.minutu Domagoj Vida je pucao glavom sa oko 11m, ali je lopta otisla visoko preko gola.Nastavili su Hrvati sa napadima, sto im se u 28.minutu i isplatilo, jer je stiglo izjednacenje.Posle faula Kantea, Modric salje visok centarsut u srce sesnaesterca, lopta dolazi na penaltik, tamo je Vida odlaže do Perišića, ovaj ulazi u sesnaesterac, i sa oko 15 metara, gadja suprotan ugao gola Lorisa i pogadja desnu stranu gola u malu mrezu.1:1!!!Zasluzeno izjednacenje Hrvata, ali nova greska odbrane kostala ih je novog primljenog gola.U 35.minutu Grizman je izveo korner sa desne strane, lopta je pred petercem pogodila u ruku Ivana Perisica, cini se nenamerno, sudija Pitana gledao VAR i svirao penal za Francusku.Antoan Grizman je sjajno izveo penal, poslavsi golmana u jednu, a loptu u drugu levu stranu.2:1!!!Bio je ovo prvi udarac Francuza na gol Hrvata.Posle primljenog gola, pokusavala je Hrvatska da stigne do izjednacenja, imala je nekoliko pokusaja, ali nije uspela u svojoj nameri.U 42.minutu, stvorila se velika na petercu pred golom Francuske, ali je Ugo Loris bio brzi ispred Mandzukica i Lovrena.U 43.minutu Dejan Lovren je sutirao u sesnaestercu, ali je jedan Francuz klizecim startom izblokirao sut.Ipak Francuska odlazi sa vodjstvom od 2:1 na poluvremenu.U 49.minutu dobra sansa za Antu Rebića, sutirao je sa ivice sesnaestrca, malo iskosa sa leve strane, ali je njegov sut koji je isao pod prečku odbranio Loris.U 53.minutu najbolja sansa za Francusku, Kilijan Mbape je lagano prevario Strinica, usao u kazneni prostor, bio malo iskosa sa desne strane, izasao sam pred Subasica, ali je golman Hrvata odbranio.U 55.minutu sve je iznenadio Didije Dešan izmenom, posto je Ngoloa Kantea poslao u svlacionicu, na teren poslao Stivena N Zonzija.Zanimljivo da je Francuska od tog momenta igrala bolje, posto je u prvih desetak minuta prvog dela, Hrvatska bila bolja.U 59.minutu Francuska udvostručuje vodjstvo.Grizman je prosao po desnoj strani, dodao do Pogbe u sredinu, ovaj prvi put izblokiran, ali onda opet lopta dolazi do Pola Pogbe, koji ovoga puta levom slabijom nogom, pogadja gol, pored skamenjenog Subasica.3:1!!!U 65.minutu cinilo se da je havarija Hrvata na pomolu.Nokaut za sest minuta.Lukas Hernandes je sjajno prosao po levoj strani, dodao do Mbapea koji je bio na sredini negde na preko 20 metara od gola, prevario Vidu, raspalio po lopti i opet pogodio, pored skamanjenog Subasica.Nije imao dan Subasic u finalu definitivno.Mogao je da brani bar jedan sut.4:1!!!I na ovom primeru se videlo, da odbrana Hrvata je dosta porozna, kada igra protiv opasnih napadača, koji imaju individualni kvalitet.U 69.minutu poklon Lorisa mogao je da vrati HRvatsku u zivot.Umtiti mu je vratio loptu, ovaj imao svo vreme sveta da izbaci loptu, on odlucio da vrati Umtitiju ili da dribla Mandzukica, Mandzukic postavio nogu i ubacio je u gol.4:2!!!Neverovatan gol koji je mogao da vrati Hrvatsku u igru.Imali su onda Hrvati vise od igre, napadali, pritiskali, ali bez konkretnijih sansi.U 78.minutu Ivan Rakitic puca sa ruba sesnaesterca, ali lopta odlazi pokraj desne stative.U 87.minutu Nabil Fekir je pucao sa ruba sesnaesterca, ali je Subasic odbranio.Kako je vreme odmicalo, Hrvatska je imala sve manje snage da moze nesto uciniti i preokrenuti rezultat.Nisu imali neke sanse niti pokusaje do kraja meca.Francuska je bez problema privela mec kraju i slavila novu titulu svetskog sampiona.Hrvatima ako je za utehu, njihov najbolji igrac postao je najbolji igrac sampionata.Luka Modric proglasen je za najboljeg igraca SP.Zasluzio je to Modric svojim igrama u Rusiji, mada mozda je mogao to da bude Kilijan Mbape, kojinje porglasen za najboljeg mladog igraca.Mbape je sigurno buducnost svetskog fudbala.Modricu sadasnjost, Mbapeu buducnost.Mozda je to pravedno.