gidra | 10 Jul, 2018 18:01

TENIS - WIMBLEDON   2018

ČETVRTFINALE - muškarci

DJOKOVIĆ - NIŠIKORI            6 : 3 ; 3 : 6 ; 6 : 2 ; 6 : 2
NADAL - DEL POTRO                7 : 5 ; 6 : 7 ( 7 : 9 ) ; 4 : 6 ; 6 : 4 ; 6 : 4
ANDERSON - FEDERER            2 : 6 ; 6 : 7 ( 5 : 7 ) ; 7 : 5 ; 6 : 4 ; 13 : 11
IZNER - RAONIĆ                      6 : 7 ( 5 : 7 ) ; 7 : 6 ( 9 : 7 ) ; 6 : 4 ; 6 : 3

ČETVRTFINALE - dame

S.VILIJAMS - DJORDJI               3 : 6 ; 6 : 3 ; 6 : 4
GERGES - BERTENS                     3 : 6 ; 7 : 5 ; 6 : 1
KERBER - KASATKINA                 6 : 3 ; 7 : 5
OSTAPENKO - CIBULKOVA          7 : 5 ; 6 : 4

NOVAK DJOKOVIC U POLUFINALU VIMBLDONA!!!
Novak 1.put od US Opena 2016.godine plasirao se u polufinale jednog gren slema!!!
U polufinalu novi klasik čeka Novaka Djokovica posto ce igrati sa Špancem Rafaelom Nadalom!!!
Rafael Nadal tek posle skoro pet sati i pet setova izcrpljujuce borbe, savladao Argentinca Huana Martina Del Potra!!!
Branilac titule Švajcarac Rodzer Federer ispao u četvrtfinalu od Južnoafrikanca Kevina Andersona!!!
Federer vodio sa 2:0 u setovima i na 5:4 u trecem setu imao mec loptu koju nije iskoristio, pa je na kraju posle 4 sata i skoro 15 minuta borbe sve prokockao i izgubio mec!!!
Kevin Anderson hodao po ivici zileta ceo mec, ali na nevidjen nacin sve izdrzao i slavio jednu od najvecih pobeda u karijeri!!!
Spektakularni mecevi cetvrtfinala podsetio nas sta je bio tenis u posednjoj deceniji!!!
Kod dama se desila nesvakidašnja situacija!!!
Nijedna nositeljka iz top 10 nije došla do četvrtfinala!!!
Poslednja koja je ostala Čehinja Karolina Pliškova ispala je u osmini finala od Holandjanke Kiki Bertens!!!
Nemica Julija Gerges jedina nema gren slem titulu od svih polufinalistkinja u ženskoj konkurenciji!!!

Vimbldon je usao u zavrsnu fazu borbi za trofej.Srbin Novak Djokovic(12.nosilac i 21.na ATP listi) plasirao se u polufinale Vimbldona posto je u cetvrtfinalu pobedio Japanca Keija Nisikorija sa 3:1 u setovima.Videli smo spektakularne meceve cetvrtfinala, prave maratone, pa smo se na trenutak podsetili kakav je bio tenis u poslednjoj deceniji.Novak se plasirao u prvo polufinale na jednom gren slemu, jos od US Opena 2016.godine, kada je igrao finale koje je izgubio.Uspeo je Novak da pobedi nezgodnog Japanca, ali nije bilo lako pogotovo u drugom setu.U cetvrtom gemu prvog seta Novak je stigao do 15-40 i iskoristio drugu brejk loptu za vodjstvo oid 3:1.Ali u sledecem gemu uzvraca Japanac i stize do 15-40 i odmah koristi prvu brjk loptu da smanji na 3:2.Odlucujuci brejk Novak je napravio u osmom gemu prvog seta kada je iskoristio jednu brejk za vodjstvo od 5:3.Onda je na svoj servis dobio prvi set i poveo sa 1:0 u setovima.U drugom setu Djokovic je imao jednu brejk loptu u prvom gemu drugog seta koju nije iskoristio pa je Nisikori poveo sa 1:0.Onda u trecem gemu drugog seta Novak stize do 0-40 i prokockao je sve tri vezane brejk lopte, pa je Japanac opet poveo sa 2:1.To je potpuno slomilo Novaka, pa u narednom gubi svoj servis, posto Kei koristi jednu brejk loptu za 3:1.Sigurno je Nisikori na svoj servis dosao do seta i izjednacio u setovima na 1:1.U trecem setu obrnuta situacija.U cetvrtom gemu treceg seta Novak propusta da iskoristi jednu brejk loptu i stize Japanac do 2:2.Onda u petom gemu treceg seta, Nisikori ima 0-40 i tri vezane brejk lopte, ali Novak spasava sve tri i izvlaci svoj servis gem za vodjstvo od 3:2.U seldecem sestom gemu dolazi do jedne brejk lopte Novak i odmah je koristi za vodjstvo od 4:2.Na svoj servis sigurno sa nulom dobija gem i vodi sa 5:2.U osmom gemu jos jednim brejkom  kadsa je stigao do 15-40 i imao dve vezane set lopte, resava set u svoju korist i vodi sa 2:1 u setovima.cetvrti set je bio laksi od prethodnog.Nisikori je bio prilicno potrosen pred cetvrti set, ali je dobio prvi gem na servis Novaka, kada je iskoristio drugu brejk loptu od dve vezane za 1:0.Ali Novak je odmah uzvratio brejkom za 1:1, kada je stigao do 15-40 i odmah iskoristio prvu od dve vezane brejk lopte za 1:1.U cetvrtom gemu cetvrtog seta, Novak je stigao do 15-40 i iskoristio je drugu od dve vezane brejk lopte za vodjstvo od 3:1.Rutinski je dobijao svoje servis gemove Novak, pa je jos jednim brejkom u osmom gemu cetvrtog seta potvrdio pobedu.Dosao je do jedne brejk i mec lopte i dobio mec u svoju korist.Statistika mec4a sve pokazuje.U asovima 6-3 za Novaka, dok je u dvostrukim servis greskama bilo 3:1 isto za Novaka.U vinerima 40-29 za Novaka, dok je u neiznudjenim greskama bilo 34-21 za Nisikorija.U brejk loptama kod Novaka 6/13, kod Niskorija 3/7.U ukuonom broju poena 118-90 za Novaka.Mec je trajao 2 sata i 34 minuta. Novak Djokovic je u 4.kolu pobedio Rusa Karena Hačanova(40.na ATP listi) sa 3:0(6:4;6:2;6:2).Uspeo je Novak za 1 sata i 46 minuta da pobedi mladog Rusa i zavrsi mec pre mraka.Da je mec potrajao bar jos 15 minuta ili pola sata, Novak bi morao dva dana da igra, sto nikad nije dobro u zavrsnici turnira.Važeći šampion Švajcarac Rodžer Federer(1.nosilac i 2.na ATP listi) ispao je četvrtfinalu od Južnoafrikanca Kevina Andersona(8.nosilac i 8.na ATP listi) sa 3:2 u setovima posle velikog preokreta.Kakav je ovo meč bio zaista nesto nesvakidasnje.Rodzeru se desilo nesto sto mu se nije desilo punih skoro 7 godina i onog cuvenog poraza u polufinalu US Opena 2011.godine od Novaka Djokovica, kada je imao dve vezane meč lopte na svoj servis.Sada je čak prokockao 2:0 u setovima i vodjstvo od 5:4, kada je imao jednu meč loptu na servis Andersona.Od tog trenutka sve se preokrenulo i otislo na vodenicu Andersona, koji je izdrzao neverovatne stvari tokom ta tri seta.Prvi set lako je dobio Rodzer uz dva brejka, u prvom i sedmom gemu.Drama je vec pocela od drugog seta, kada je Anderson poveo sa 3:0 uz prednost brejka.Federer je vratio brejk u petom gemu, kada je iskoristio trecu set loptu, uz dve vezane ne iskoriscene za smanjenje na 3:2.U sestom gemu drugog seta spasio je jednu brejk loptu, za 3:3.Onda nije vise bilo brejk lopti i brejkova do kraja seta, pa je taj-brejk resio pitanje pobednika.U taj-brejku Anderson je poveo sa 2:0, pa Federer imao veliku prednost 5:2, pa 6:3.Da bi posle dva izgubljena poena na svoj servis, Federer ugrozio dobijanje seta, posto je Kevin smanjio na 6:5.Ipak uspeo je na servis Andersona da dobije poen i da povede sa 2:0 u setovima, kada se cinilo da je sve gotovo.U prvih devet gemova je bilo mirno bez brejk sansi.Onda u desetom gemu treceg seta, Federer kada je vodio sa 5:4, dosao je do meč lopte, ali se Anderson izvukao i spasio gem posle tri izjednacenja u gemu i stigao do 5:5.Onda je sledecem gemu, Anderson dosao do jedne brejk lopte, koju nije iskoristio, ali jeste drugu za vodjstvo od 6:5.Ali u dvanaestom gemu opet Federer ima 0-40 i sansu da se vrati u set i odvede set u taj-brejk.Sjajnim servisima spasava sve tri vezane brejk lopte Anderson i dolazi do seta i smanjuje na 2:1.Do sedmog gema cetvrtog seta, nije bilo brejk lopti, onda je Anderson ugrozio servis Federera, ali nije iskoristio jednu brjk loptu, ali jeste drugu za vodjstvo od 4:3.Kada je servirao za set, Anderson je spasio jednu brejk loptu u desetom gemu i stigao do izjednacenja u setovima od 2:2.Peti set je bio paklen i trajao je sat i po.Vidjena su cak 24 gema, ali samo jedan brejk koji je odlucio mec i jos jedan brejk lopta.U osmom gemu petog seta, Federer je kod vodjstva od 4:3, propustio jednu brejk loptu za 5:3.Anderson se spasao i izjednacio na 4:4.Svako je drzao svoj servis sve do 23 gema.Kada je Rodzer servirao za vodjstvo od 12:11, dozvolio je Andersonu da dodje do jedne brejk lopte.Ovaj je to iskoristio posle greske Federera, koji je lopticu poslao u mrezu.Anderson je poveo sa 12:11 i servirao je za pobedu.Odlucujuci gem i sjajna koncentracija Juznoafrikanca.Pogodio je dva vinera iz forhenda po paraleli, imao dva sjajna servisa i stigao je do dve vezane mec lopte.Odmah je iskoristio prvu za veliku pobedu, mozda najvecu u karijeri.Statistika meca je vrlo zanimljiva.Federer iako je osvojio vise poena ukupno, na kraju je porazen, sto govori da je Anderson igrao bolje vaznije poene na mec.U asovima 28-16 za Andersona, dok je u duplim servis greskama 3-1 za Kevina.U vinerima 65-61 za Andersona, dok je u neiznudjenim greskama bilo 33-31 za Rodzera.Odnos brejk lopti kod Federera je bio 3/12, kod Andersona 4/7.U ukupnom broju poena je bilo 195-190 za Federera.Mec je trajao 4 sata i 14 minuta igre.Drugi maraton odigrali su Španac Rafael Nadal(2.nosilac i 1.na ATP listi) i Argentinac Huan Martin Del Potro(5.nosilac i 4.na ATP listi).Slavio je Spanac sa 3:2 u setovima posle 4 sata i 48 minuta velike borbe.Nadal je propustio sansu u drugom setu kad je vodio sa 6:3 i taj-brejku i propustio tri vezane set lopte.Mozda bi set bio zavrsen u tri seta, ovako smo gledali maraton u pet setova.Prvi set dosta miran do osmog gema kada Nadal dolazi do 15-40 i propusta dve vezane brejk lopte, pa Del Potro stize do 4:4.Ipak kod vodjstva od 6:5, Nadal dolazi do brejk i set lopti, nije iskoristio prvu, ali drugu jeste za vodjstvo od 1:0 u setovima.U drugom setu Del Potro stize prvi do brejka.U devetom gemu kod rezultata 4:4, Del Potro stize do 15-40 i odmah koristi prvu brejk loptu za 5:4.Ali u sledecem gemu uzvraca Nadal, posto koristi jednu brejk loptu za 5:5.U dva mirna gema, otislo se u taj-brejk.Tamo drama.Nadal vodi sa 4:1, pa onda ima velikih 6:3 i tri vezane set lopte, da mozda resi mec.Ali ne uspeva, pa Del Potro posle sjajnog napada na set lopti po dijagonali pogadja viner za 1:1 u setovima.U trecem setu videli smo devet mirnih gemova, gde nijedan gem nije bio igran na razliku.Onda je u destom gemu treceg seta, Del Potro stigao do 0-40 i imao tri vezane set i brejk lopte i odmah iskoristio prvu za vodjstvo od 2:1 u setovima.U cetvrtom setu petog gema, dolazi Nadal do 0-40 i koristi odmah prvu brejk loptu od tri vezane za vodjstvo od 3:2.Kod vodjstva od 5:3, Nadal nije iskoristio dve set i brejk lopte, ali na svoj servis jeste u desetom gemu drugu za 2:2 u setovima.Peti set je bio neverovatan.Videli smo veliku borbu i peti set je trajao cak 1 sat i 12 minuta, samo deset gemova.U petom gemu petog seta stigla je odluka na mecu.Nadal je dosao do 15-40 i dve vezane brejk lopte, iskoristio je drugu za vodjstvo od 3:2.Ali tek posle toga je bila drama prava.vec u sledecem sestom gemu petog seta, Del Potro je propustio dve brejk lopte, pa je Nadal poveo sa 4:2.Osmi gem petog seta bio je najduzi i trajao je vise od deset minuta.Bilo je cak sest uzjednacenja i cak tri brejk lopte nije iskoristio Del Potro, pa je Nadal poveo sa 5:3.Onda je Del Potro svoj servis ge dobio sa nulom i smanjio na 5:4.Kada je Nadal servirao za pobedu dosao je do jedne meč lopte i odmah je iskoristio, posle pravog maratona, koji je trajao skoro pet sati.Statistika meca izgleda ovako.U asovima 33-3 za Del Potra, dok je u duplim servis greskama bilo 7-5 takodje za Del Potra.U vinerima je bilo 77-67 za Del Potra, dok je u neiznudjenim greskama bilo 52-34 isto za Del Potra.Odnos u brejk loptama je bio 2/7 kod Del Potra, dok je kod Nadala bio 4/10.U ukupnom broju poena 177-164 za Nadala.Sada nas ocekuje 52.klasik po redu izmedju Novaka Djokovica i Rafaela Nadala.Novak vodi sa 26-25 u pobedama i to je najvece rivalstvo u tenisu ako se gleda broj meceva, posto su ih medjusobno odigrali najvise u istoriji, od svih duela koji su postojali u tenisu.U poslednjem najmanje zanimljivom mecu cetvrtfinala Amerikanac Dzon Izner(9.nosilac i 10.na ATP listi) je pobedio Kanadjanina Milosa Raonica(13.nosilac i 32.na ATP listi) sa 3:1 u setovima.Zanimljivo da je ovo Izneru prvo polufinale na Vimbldonu.Dzon Izner ce u polufinalu igrati sa Juznoafrikancem Kevinom Andersonom.
     Kod dama se desila nesvakišnja situacija.Nijedna nositeljka iz top 10 nije stigla do četvrtfinala.To se davno nije desilo na Vimbldonu.Čehinja Karolina Pliškova(7.nosilac) bila je poslednja koja je ispala od top 10 nositeljki.Pliskova je u osmini finala ispala od Holandjanke Kiki Bertenes(20.nosilac) sa 2:1(6:3;7:6(7:1).Dve Nemice plasirale su se u polufinale.Andjelika Kerber(11.nosilac) i Julija Gerges(13.nosilac).Mozda cemo gledati svenemacko finale, ali do toga ce verovatno tesko doci.Na putu im stoji Amerikanka Serena Vilijams(25.nosilac i 181.na WTA listi).Legendarna SErena je na putu povratka posle porodjaja, ali u Londonu igra sasvim dobro.Videcemo da li moze do jos jednog gren slema.U cetvrtfinalu je Serena bila bolja od Italijake Kamile Djordji(52.na WTA listi) sa 2:1 u setovima.Zanimljiv mec gde smo videli tri brejka na celom mecu, po jedan u svakom setu.Zanimljivo da smo u drugom i trecem setu videli po jedan brejk koji je napravila Serena.To su bili jedini gemovi sa brejk loptama na mecu.U drugom setu u cetvrtom gemu Serena je stigla do 15-40 i iskoristila drugu brejk loptu od dve vezane da povede sa 3:1.Kasnije je sigurno dobijala svoje gemove i dobila drugi set.Nijedan gem ni u drugom ni u trecem setu nije igran na razliku, nismo videli nijedno izjednacenje.U trecem setu treceg seta Serena je dosla do 0-40 i odmah iskoristila prvu brejk loptu od tri vezane i povela sa 2:1.Do kraja bez problema razornim servisima stigla do pobede.Poslednja tri gema na mecu dobijale su igracice sa nulom.Serena ce u polufinalu igrati sa Nemicom Julijom Gerges(13.nosilac) koja jedina nema nijednu gren slem titulu od cetiri polufinalistkinje.Gerges je dobila Holandjanku Kiki Bertens sa 2:1 u setovima.Sve je islo na vodenicu Holandjanke do 5:5 u drugom setu.Od tog trenutka Bertens je osvojila samo jedan gem i to u trecem setu kada je izjendacila na 1:1.Gerges je u furioznom trecem setu lako stigla do pobede.U drugom polufinalu igrace Nemica Andjelika Kerber(11.nosilac) i Letonka Jelena Ostapenko(12.nosilac).Kerber je bila bolja od Ruskinje Darije Kasatkine(14.nosilac) sa 2:0 u setovima, dok je Ostapenko pobedila Slovakinju Dominiku Cibulkovu(33.na WTA listi) takodje sa 2:0 u setovima.Zanimljivo da je Cibulkova trebala da bude nosilac na Vimbldonu, ali joj je to pravo oduzeto zato sto je mimo svakog smisla status nosioca dodeljen Sereni Viljams iako je ona trenutno 181.na WTA listi.Slovakinji je bar uteha sto je dogurala do cetvrtfinala.Doduse organizatori na Vimbldonu su cinili svakakve stvari u proslosti i mimo rang liste rangirali nosioce.Tako recimo moze da se desi kao sto se desilo na ovom Vimbldonu, da neko koje daleko od top 100 bude nosilac, da recimo neko koje na listi na 3.mestu, bude 10.nosilac.Bilo je mnogo slicnih stvari.Prosto na Vimbldonu su takve stvari redovna pojava i oni odredjuju nosioce po tome o kakvom se igracu radi i koliko je imao uspeha na ovom turniru.Pored slucaja Serene, u muskoj konkurenciji Rafa Nadal iako je na 1.mestu ATP liste, na Vimbldonu je 2.nosilac, dok je Rodzer Federer 1.nosilac, iako je na 2.mestu ATP liste.Novak Djokovic je na 21.mestu ATP liste, ali zbog osvojene 3.titule na Vimbldonu, Novak je ove godine 12.nosilac.