Super Orlovi jedina africka selekcija koja se 3.put plasirala u nokaut fazu SP!!!
Iran imao istorijsku sansu ali je nije iskoristio!!!
Iranci nemaju kvalitet za nokaut fazu!!!
Zmajevi silno zeleli pobedu na SP i uspeli u tome!!!
Lionel Mesi opet prikazao svetu svoje carolije!!!

Nigerija ce pored Argentine igrati u nokaut fazi SP u Brazilu.Pred poslednje kolo Gaucosi su bili sigurni, dok se trazio drugi putnik izmedju Irana i Nigerije.Mogao je cak zreb da odlucuje da je znigerija pobedila rezultatom kojim bi Nigerija izgubila.Ali to se nije dogodilo posto Iran nema kvalitet za nokaut fazu SP.Kada igraju na remi onda mogu nekako da izbore 0:0 ili castan poraz, ali kad im je igrala samo pobeda i kada su morali da napadnu, to im vec ne lezi.Sa druge strane iako su neki ocekivali da Bosna i Hercegovina moze da ih pusti takodje je smesno bilo ocekivati, posto su Zmajevi zeleli da se pobedom oproste od Mundijala i da njihova eliminacija bude casna.U tome su uspeli.Iran nije naviknut da igra ofanzivno vec iskljucivo da s ebrani i da igra na kontranapad.To u ovom mecu nije mogao da priusti sebi vec je morao da napadne od prvog minuta.Naravno Bosna koja je bila lisena imperativa pobede sve je to kaznila.Edin Dzeko je postigao lep gol sa nekih 22-23metara pogodivsi donji levi ugao golmana Irana.Lopta se od stative odbila u mrezu.Imali su Iranci stativu u prvom delu u 25.minutu pogodio je Sojaei,  ali to je bilo sve.Bosna je kaznila sa jos dva gola otvorenu igru Irana i Azijati nisu mogli vise iako su mnogi pomislili da mogu do osmine finala.Tako je ova grupa od samog starta kad su utakmice pocele lisene dramaticnosti kao prethodna dva dana.Argentina i Nigerija su odigrali jedan lep mec, a kako su stizali vesti sa meca BIH-Iran tako je ta utakmica prerastala sve vise u prijateljsku.Majstorije Mesija videli smo i na ovom mecu.Ako je prvi gol bila slucajnost posto se lopta odbila do Lea, onda je drugi gol pravo malo remek delo.Sutirao je slobodan udarac i pogodio desni ugao gola skamenjenog Enejame.Videli smo dva lepa gola Muse i sve u svemu zasluzena pobeda Gaucosa.Mesi je odmorio poslednjih pola sata.Nigerija je postala prva africka selekcija koja je po 3.put uspela da se plasira u nokaut fazu MUndijala.To nijednoj africkoj selekciji nije poslo za nogom.Super Orlovi su do osmine finala stizali 1994.godine, 1998.godine i evo sada u Brazilu.Zanimljivo da nisu nikada prosli u cetvrtfinale.Iako na papiru slabiji od Gane,Obale Slonovace pa cak i Kameruna, Nigerijci su stigli do osmine finala.Mnogi misle da su tu nezasluzeno posto je BIH ostecena u duelu sa njima, ali videli smo Meksikance koji osteceni igraju i dalje i postizu golove kao da nista nije bilo.To je ta razlika u mentalitetu izmedju tih selekcija iz Severne,Juzne ili Srednje Amerike i nas sa Balkana.Cini se da nekako u igri Nigerije ima najvise discipline od africkih selekcija.To je zasluga selektora Kesija koji je uspeo da prosle godine osvoji Kup Afrike sa Nigerijom i sada je stigao i ovaj uspeh na Mundijalu!!!

GRUPA   E

EKVADOR - FRANCUSKA   0 : 0

SVAJCARSKA - HONDURAS    3 : 0

( Saciri   6 , 31 , 71 )

Dzevdan Saciri odveo Sajdzije u nokaut fazu SP!!!
As Bajerna iz Gnjilana postiogao het-trik protiv Hondurasa!!!
Ekvador pokusao ali nije uspeo!!!
Jedini tim iz Juzne Amerike koji ne ide u nokaut fazu SP!!!

Svajcarska ce igrati u nokaut fazi Mundijala pored Francuske iz Grupe E posto su u poslednjoj utakmici nadigrali Honduras.Briljirao je Dzevdan Saciri koji je postigao tri gola, od kojih je onaj prvi pravo malo remek delo.Sutirao je Saciri sa oko 18 metara i pogodio raslje gola Hondurasa.Jedan od najlepsih golova u dosadasnjem toku Mundijala.Sa jos dva laka gola Svajcarci su se plasirali u osminu finala.Ekvador je ispao iz daljeg takmicenja i bice jedina selekcija iz Juzne Amerike koja nece ici u nokaut fazu Mundijala.Trudili su se Ekvadorci ali iako je Francuska igrala sa kombinovanim timom nisu uspeli da ugroze rivala, osim u par navrata, sto je bilo premalo za prolaz dalje.Nije im isao na ruku ni rezultat Svajcaraca je su zbog ubedljive pobede Svajcaraca morali da pobede Francusku sa dva gola razlike.Bez obzira u kom sastavu igraju Francuzi to je izuzetno tesko.Pogotovo sto je Antonio Valensija dobio crveni karton u 50.minutu zbog neporeznog starta nad Dinjeom.Tek sa igracem manje nisu mogli vise od boda, mada im jevisio gol u vazduu.Ispromasivali su se Benzema,Pogba i Remi.Utrkivali su se ko ce da promasi izgledniju sansu za gol.Odlicno je na golu Ekvadora branio Domingez koji je skinuo sve zicere Trikolora.Ekvador je pokusavao i imao par suteva na gol, ali nista vise od toga.Najizgledniju sansu imao je Ener Valensija u finisu prvog dela kada je iz blizine pogodio golmana Francuza.Isplatio se trud Ekvadoraca da stignu do remija, ali pirov je to rezutat za njih posto ispadaju sa Mundijala.Francuska ce u osmini finala igrati sa Nigerijom, dok ce Svajcarce cekati Argentina.Trikolori su favoriti u mecu sa Super Orlovima, dok Svajcarska ce morati da pruzi i vise od maksimuma ukoliko zeli da se suprotstavi Mesiju i drugovima.

GRUPA  F

NEMACKA - SAD     1 : 0

( Miler 55 )

PORTUGAL - GANA   2 : 1

( Boje (autogol) 31 , Ronaldo 80 - Asamoa Djan 57 )

Portugal i Gana ispali sa Mundijala!!!
Jenkiji preziveli poslednje kolo i idu u nokaut fazu SP!!!
Nije se desio remi u mecu Pancera i Jenkija kako su mnogi ocekivali!!!
Kristijano Ronaldo se ispromasivao u finisu meca!!!
Da je iskoristio sve sanse Portugalci bi cak otisli u nokaut fazu!!!
Gana sama sebe izbacila sa Mundijala!!!

Jos jedna Evropska selekcija eliminisana je sa Mundijala.Portugal je pobedio u poslednjem kolu Ganu ali mu ona nije bila dovoljna da nastavi takmicenje.Ronaldo i drugovi ispadaju zbog slabije gol razlike od SAD.Kostao ih je poraz na startu od Nemacke, pa ce morati da pakuju kofere za povratak kuci.Videli smo otvoren mec posto nijednoj ekipi nije odgovaralo nereseno vec samo pobeda.U poslednjih deset minuta igralo se za gol vise pa je vidjeno mnostvo sansi.U drugom mecu su mnogi ocekivali nereseno izmedju Nemacke i SAD posto je remi vodio i jednu i drugu ekipu dalje.Ali nije bilo tako.Nemacka je lepim golom Tomasa Milera sa vrha sesnaesterca kada je pogodio donji desni ugao golmana Hauarda.Ameri sa druge strane prakticno nisu ugrozavali gol Nemaca.Tek u finisu meca u zaustavnom vremenu Klint Dempsi ugrozio je gol Svaba ali je lopta otisla pored precke.Kao da su Jenkiji vise osluskivali rezultat sa drugog meca nego sto su bili koncentrisani na svoj mec sa Nemackom.Ipak da su primili jos nekoliko golova ispali bi sa Mundijala pa tako ovaj minimalan poraz je za njih jako dobar posto idu dalje.U mecu Gane i Portugala vidjeno je svasta.Pre meca selektor Gane izbacio je iz tima Salija Muntarija i Kevina Prinsa Boatenga zbog nediscipline.Africke selekcije imaju veliki potencijal ali sve to nista na vredi kad na terenu deluju kao raspustena banda.Mnoge selekcije tako igraju.I danas kao da neki igraci Gane ne pricaju izmedju sebe.Opet se ne dodaje lopta vec svako sa zavrsava akcije sam, osim u retkim slucajevima.Tada su te akcije opasne i stvori se sansa i gol iz njih, ali su retke i zato jos jedna africka ekipa ide kuci vec posle prvog kruga.Ronaldo je u 17.minutu glavom sutirao i imao odlicnu sansu ali je Dauda odbranio.U 18.minutu Asamoa Djan izlazi sam pred golmana Beta ali je golman Portugala odbranio njegov sut.Boje je nespretno reagovao u 31.minutu i pogdio sopstvenu mrezu.Znalo se da cemo u drugom delu videti otvorenu igru, jer Gani je trebala pobeda, a Portugalu ubedljiva pobeda od 3-4 gola razlike.Vec u 57 minutu izjednacenje.Kvadvo Asamoa ubacio je loptu u sesnaesterac i Asamoa Djan je zahvatio glavom i pogodio mrezu za 1:1!!!Nastavili su Ganci sa napadima i u 612.minutu Varis sa 4-5 metara praznu mrezu je promasio posto je glavom sutirao pored gola.Igralo se otvoreno.Culi su i jedni i drugi da Nemacka vodi protiv SAD i napadi i jednih i drugih su se nizali.U 80.minutu Dauda je nespretno na gol liniji izbacio loptu pravo na nogu Ronaldu koji sa peterca lagano pogadja za vodjstyvo Portugala.Onda sledi serija promasaja Ronalda.U 83.minutu sa nekih 6-7 sutira iz izgledne pozicije ali je Dauda odbranio.U zaustavnom vremenu jos dve kolosalne sanse za KRistijana Ronalda.Prvo je vrhom kopacke zamalo bio neprezican u petercu protivnika.Da bi onda u sledecem napadu izasao sam ispred Daude ali je golman Gane skinuo jos jedan zicer Ronaldu.Takve sanse Ronaldo mora da realizuje.Nije igrao Ronaldo na ovom sampionatu onako kako igra u Real Madridu.Da je sve ove sanse iskoristio mozda bi Portugal otisao dalje, a ovako jos jednom ce biti na udaru javnosti u svojoj domovini.

GRUPA H

ALZIR - RUSIJA            1 : 1

( Slimani 60 - Kokorin 6 )

BELGIJA - JUZNA KOREJA    1 : 0

( Vertongen  78 )

Alzir u osmini finala!!!
Pustinjski ratnici prvi put prosli u nokaut fazu Mundijala!!!
Alzirci nagradjeni za veliku borbenost i srcanost!!!
Rusija sa najskupljim selektorom u istoriji fudbala, ispala posle prvog kruga!!!

Puleni Vahida Halilhodzica prosli su u nokaut fazu Mundijala posto su ostvarili rezultat koji ih vodi dalje.Rusija je morala da pobedi kako bi prosla dalje, ali nije joj to poslo za nogom.Fabio Kapelo koji je najplaceniji selektor u istoriji Mundijala nije uspeo da odvede Bacuske u drugi krug.Oni to po igri nisu ni zasluzili.Totalna promasena investicija koju su ucinili Rusi sa Kapelom skupo ce ih kostati.Toliki novac baciti a ostvariti ovakav debakl.Jos sto igra nije bila na nivou.Bledo, jalovo i bezidejno.Takva je Rusija izgledala sa Kapelom.Alzir je jos jednom borbenom igrom zasluzio prolaz u sledecu fazu SP.Ovo je tek sesta africka selekcija koja je prosla u nokaut fazu Mundijala.Pre njih to su ucinili Maroko,Kamerun,Nigerija,Senegal,Gana i sada Alzir.Nigeriji je poslo to za nogom cak tri puta, dok je Gana uspela dva puta da ode u osminu finala SP.Mec izmedju Rusije i Alzira poceo je kako se samo moze pozeleti za izabranike Fabia Kapela.Kombarov je centrirao pravo na glavu Kokorina koji sa nekih desetak metara pogadja mrezu Raisa Mbolhija.Umrtvili su Rusi utakmicu i kontrolisali situaciju na terenu.Pripretio je Islam Slimani u 41.minutu kada je iz kornera glavom poslao loptu u narucje Akinfejeva.na pocetku drugog dela mozda su Rusi prokockali sansu koja ih je kostala plasmana u drugi krug.Aleksandr Samedo izasao je sam ispred Mbolhija ali mu je ovaj padom u noge sprecio siguran gol.Odbrana alzirskog golmana mozda i presudna kad je konacan rezultat u pitanju.Poceli su Alzirci da stezu obruc oko odbrane Rusa.Jedna akcija urodila je plodom.Sviran je faul za Alzir iskosa sa leve strane, neka vrsta skracenog kornera.Sjajno je loptu u peterac ubacio Brahimi, sjajno skocio Islam Slimani i smestio je u mrezi.Alzir je stigao do toliko zeljenog izjednacenja.Cini se da je za gol kriv opet Akinfejev posto je poleteo u prazno.Rezultat 1:1 vodio ih je dalje.Odlicno je konce igre drzao njihov najbolji igrac Sofijan Feguli.Rusi su krenuli u napad jer vise nisu imali sta da cekaju.Kerzakov je sutirao sa ivice kaznenog prostora ali je Mbolhi odbranio.Igrao se 70.minut.U 74.minutu kontra Alzira, Feguli je sutirao sa ivice sesnaesterca ali je Akonfejev odbranio ovog puta.Rusi su napadali do kraja meca,Alzir se umesno branio i nije bilo sansi za jalove Bacuske, koji sasvim zasluzeno ispadaju vec posle prvog kruga.Vahid Halilhodzic ostvario je najbolji rezultat sa Alzirom.Ovo je najveci uspeh Alziraca.Bili su blizu drugog kruga na SP 1982.godine u Spaniji.Tada su Nemacka i Austrija odigrali prijateljski mec u kome je Nemacka pobedila sa 1:0.To je jedini rezultat koji nije odgovarao Alziru.Zasluzili su tada Alzirci da prodju ali pravda je zadovoljena 32 godine kasnije.Tadasnja generacija koju je predvodio Rabah Madjer bila je mozda i bolja nego ova sadasnja.Ali takav je fudbal.Ono sto se mora priznati da je ova ekipa Alzira izuzetno kompaktna i da svi pruzaju i vise od 100 posto.U osmini finala ih ceka Nemacka, cini se nepremostiva prepreka.Zanimljivo da su Alzirci pobedili Nemacku na tom SP u Spaniji sa 2:1.Belgija je potvrdila 1.mesto u grupi pobedom nad Juznom Korejom.Imali su Azijati igraca vise posto je u 40.minutyu iskljucen Defur.Ali ni to im nije bilo dovoljno da ozbiljnije ugroze Belgijance.U nezanimljivopj utakmici Belgija je postigla gol posto je na odbijenu loptu natrcao Vertongen i smestio je u mrezu.Tako ce Crveni Djavoli na SAD u osmini finala.

CRNA STRANA MUNDIJALA

LUIS SUAREZ ZBOG UJEDANJA KJELINIJA IZBACEN SA SP!!!
Urugvajac kaznjen sa cetiri meseca zabrane igranja, i 9 meceva za Urugvaj!!!
Jos jedan ispad Suareza skupo ce kostati Uruse!!!

FIFA je odlucila da izbaci sa Mundijala Urugvajca Luisa Suareza zbog ujedanja Kjelinija.Urugvajac je dobio kaznu od cetiri meseca neigranja za klub, i morace da pauzira 9 utakmica za Urugvaj.Kazna je cak i blaga za ono sto radi Suarez.Ujeo je prosle godine naseg Baneta Ivanovica.Jos 2010.godine to je ucinio u holandskoj ligi kada je igrao za Ajaks, i evo sada i na Mundijalu.Nema kraja njegovim ispadima i nesportskom ponasanju.Ovo je za psihijatrijsko posmatranje definitivno.Takav strasan igrac, a na terenu se ponasa kao kanibal.FIFA je odredila blagu kaznu za ono sto je ucinio po ko zna koji put.

Zavrsen je prvi krug takmicenja po grupama.Na 48 utakmica postignuto je 136 golova sto je 2,83 po mecu.Sjajan Mundijal, koji je efiokasan kao nijedan mnogo godina i decenija unazad.Ono sto je zanimljivo tek sad sledi ono najbolje posto dolazi nokaut faza i vise niko nema prava na gresku.Tek sada bi trebalo da uzivamo u sjajnom fudbalu.