SRBIJA - ITALIJA   3 : 1 ( 17 : 25 ; 25 : 20 ; 25 : 23 ; 26 : 24 )

POLJSKA - RUSIJA   3 : 1 ( 25 : 23 ; 18 : 25 ; 25 : 21 ; 25 : 19 )

Nasi zemljaci ispunili halu u Becu i pruzili ogromnu podrsku nasim junacima!!!
Bronza za Poljsku,beskrvna Rusija ostala bez medalje!!!
Ivan Miljkovic MVP sampionata!!!
U najboljoj postavi EP jos Marko Podrascanin i Nikola Kovacevic!!!

Ponovila se Ostrava 2001.godine kada smo po prvi put postali sampioni Evrope,samo tada pod drugim imenom SR Jugoslavija.Isti protivnik u finalu a rezultat isti.Srbija je sampion Evrope i sada moze da uziva na lovorikama velikog slavlja.Ova sjajna ekipa koja je otisla na EP sa skromnim ambicijama vratila se sa zlatom oko vrata.Kapiten Ivan Miljkovic rekao je da je realno 6.mesto na EP.Mnogi su mu poverovali ali Ivan grozni kako ga zovu nasi rivali u finalu jel ih je po ko zna koji put torpedovao,ovoga puta nije bio u pravu.Nasa ekipa postala je sampion Starog kontinenta po 2.put samo sada pod drugim imenom ali ne smeta.Tesko je opisati recima kako se osecamo u ovom trenutku posle neverovatnog izdanja koji su nam prikazali nasi momci od cetvrtfinala pa sve do finala.Mislili smo da posle odlazaka svih onih nasih asova,nasa odbojka nikad vise nece moci da se vrati kao sampion na velikim takmicenjima.Ali prevarili smo se.Ovi momci pravi junaci su nas potpuno demantovali,i sutra stizu u Beograd kao najbolji u Evropi.Video se umor na nasim licima posle onog iscrpljujuceg meca sa Rusijom u polufinalu.Trebalo je preziveti onu golgotu sinoc protiv snaznog protivnika.Ali lepo je zvucala recenica izgovorena iz mnogih nasih grla,da kad smo tukli one terminatore,trebalo bi i Azure.Ali naravno treba uvek znati da su finala uvek nezahvalna za prognozu ali verovali smo da mozemo do zlata kada smo ono sinoc prosli.Mada videlo se da su Azuri zeljni titule takodje bili kao i mi jel nisu dugo ni oni osvojili jedno zlato.Konstantan pritisak na sudije nije nista novo iz njihovog repertoara,ali danas su preterali.Medjutim nista im to nije vredelo.Nasi su bili spremni na sve pa i na psiholosku utakmicu posebnu koju nosi svako finale.Nisu nasi dobro odigrali prvi set.Kao da su bili u mislima iz meca sa Rusijom i nisu pruzili dobru igru.Jos uvek su bili uspavani ali od drugog seta pocinje ona prava Srbija na ovom sampionatu.Sve do sredine seta i do rezultata 10:9 za nas igralo se poen za poen.Ali onda na servis dolazi Luidji Mastrandjelo na servis i sjajnim servisima donosi veliku prednost Azurima od 14:10.Ta serija je odlucila pobednika prvog seta.Imali su Italijani 18:13,mi vezali dva poena zaredom,ali ne uspevamo da stignemo naseg protivnika.Vode sa 21:17 i rutinski privode prvi set kraju.Uplasili smo se da mozda nasi nece imati snage posto su sinoc odigrali onaj maratonski mec,dok su nasi protivnici u finalu igrali tri sata ranije pre nas,i jos imali laku utakmicu jel su bez problema u tri seta slavili protiv Poljaka u polufinalu.Ali to smo mi.Prava junacka ekipa koja ima srca za velika dela predvodjena kapitenom Ivanom Miljkovicem koji je legenda ovog sporta vec vise od jedne decenije.Sjajno su zaigrali u nastavku meca,iako su Azuri bili dostojan protivnik u finalu,morali su prihvate poraz bez obzira koliko im tezak bio.Opet nije bilo izgubljene lopte,svaka lopta koja je mogla biti ukrocena bila je ukrocena.Blok je kao i uvek delovao besprekorno,a nasi napadaci kad je trebalo jako da udaraju to su cinili,a kad je trebalo inteligentno napraviti poen takodje su reagovali velemajstorski.Drugi set poceo je dobro po nas tim.Na prvom tehnickom tajm-autu imali smo vodjstvo od 8:6,a nedugo zatim i lepu prednost 14:9,koju smo odrzavali do kraja seta.Stigli smo do 20:15 i tada je set bio gotov posto Azuri vise nisu mogli da se vrate u igru.Odrzavali smo 4-5 razlike i stigli do 24:18.Lako smo dobili taj set kao i oni prvi.Sve je vraceno na pocetak.Rezultat je izjednacen.Usledila su dva seta koja ce izroditi nas tim u junake.Sta je sve trebalo izdrzati u ova dva seta je zaista neverovatno.Na kakvim su iskusenjima bili nasi momci samo oni znaju,i sta je sve trebalo uraditi da bi se oborila Italija i zadao joj se zavrsni udarac.Odlicno smo poceli treci set i poveli sa 4:1.Na prvom tehnickom tajm-autu je bilo 8:5.Nastavili smo sa sjajnom igrom i imali velikih 5 poena prednosti 13:8.Ali Italijani se sjajnim servisima uspeli da se vrate 13:11.Sa jos dva poena imali smo 15:11,ali onda nastaje prava drama i igra nerava.Azuri prvo smanjuju na 15:14,a nedugo zatim i vode 18:17.Sta li je tada prolazilo nasim igracima kroz glavu.Mogli su propustiti veliku priliku da se protivniku zada tezak udarac i da se za korak bude blize zlatu.Nista to na njih nije moglo da utice imali su cilj da dodju do trona i kako se blizio set kraju oni su bili sve sigurniji.Napravili smo preokret i poveli sa 22:20 pa sa 23:21.Ipak vracaju se opet Azuri u igru i stizu nas na 23:23 da potpuno zakomplikuju situaciju na mecu.Neverovatno koliko smo setova odigrali ovde na EP na razliku gde su odlucivala dva poena,a vecinu takvih smo dobili.To samo potvrdjuje veliku mentalnu snagu i odlucnost da se stigne do trona.Sjajni Kovacevic doneo nam je set loptu.Onda dosao na servis Terzic i pokazao da ce biti jedan od junaka pobede.Odservirao nevidjen flot takticki servis,lopta setala na mrezi gore po sajli i samo propala u polje Azura gde oni nisu mogli da je stignu pa smo stigli do velikih 2:1 u setovima.Ima boga kako kaze nas narod.Bas je tako bilo.Lopta Terzica putovala je citavu vecnost sve dok nije pala u njihovo polje i to tako da nisu mogli nikako da reaguju.Cudo nevidjeno.Sreca prati hrabre a to je bio nas tim.Bas cetvrti set je pokazao zasto je nasa Srbija postala sampion Evrope.Onakva borba,stizanje rezultata kada jednostavno nema vise prilike za gresku i da se mora odigrati najbolje jel ce protivnik u suprotnom izjednaciti rezultat i odvesti mec u peti set koji je uvek mac sa dve ostrice i gde odlucuju detalji i sitnice.Kako su samo bili odlucni da zavrse posao u cetiri seta.Ceo set su vodili Italijani ali nisu izdrzali pritisak.Imali su Azuri na prvom tehnicko tajm-autu 8:5 ali im je verovatno poklonjen poen posto lopta nije dodirnula naseg igraca u bloku.Ipak vraceno nam je onda kada je to bili najvaznije i kada se lomio set.Ali o tome nesto kasnije.Imali su Italijani velikih 13:9 i nisu smeli to da propuste ako zele zlato.I propustili su sansu da odvedu mec u pakao petog seta.Izjednacili smo na 13:13,ali odmah Italija uzvraca za 15:13.Bilo je 17:14 za Azure kada su sudije posle smeca Nikica pokazale da je poen za nas,na sta su Italijani zustro protestovali.Svi igraci su imali nesto da kazu glavnom sudiji Loderusu iz Holandije sto je zabranjeno pravilima CEV pa je sudija iz Holandije pokazao zuti karton kapitenu njihovog tima sto je automatski znacilo poen za nas tim.Lep je bio ovaj poklon i smanjili smo na 17:16,a onda odmah izjednacili na 17:17.Oporavljaju se Azuri i vode sa 19:17.Ali sjajni Miljkovic sa dva neverovatna smeca vraca nasem timu vodjstvo 20:19,a sjajni rasic sa flot servisom pravi as za 21:19.Opet Azuri prave seriju i imaju novo vodjstvo 22:21.Preko Kovacevica i sjajnim blokom Petkovica stigli smo do 23:22.Ali Azuri imaju novo preimucstvo ovoga puta za set loptu 24:23.Ali fenomenalni Kovacevic uspeva da u stilu velikih majstora spasi prvu set loptu tako sto je iz teske pozicije izborio blok aut od njihovog bloka.Posle sjajne odbrane Rosica u polju,kontru za nas tim uspeva da iskoristi Miljkovic za mec loptu 25:24.Na servisu je ostao Terzic.Odservirao je i pogodio polje,jel je italijanski primac pustio loptu misleci da ona ide u aut.Asom Terzica smo stigli do zlata.Sve ostalo je istorija.Sanjace Rusi i Italijani nase flot takticke servise jos dugo.Niko ovako nikad nije prakticno osvojio titulu neverovatnim flot servisima.Najefikasniji kod nas bili su Miljkovic sa 18,Kovacevic sa 14,Nikic sa 12 i Podrascanin sa 10.Kod Italijana Savani je imao 19,Lasko 16,a Mastrandjelo 15.Za najboljeg igraca MVP-a sampionata proglasen je Ivan Miljkovic.Jos dva igraca iz naseg tima se nalaze u idealnoj postavi EP.Marko Podrascanin proglasen je za najboljeg blokera,A Nikola Kovacevic za najboljeg primaca.O legendi Ivanu Miljkovicu ne treba trositi reci.Predvodio je ovaj tim i bio pravi vodja na terenu.Zasluzio je da na zalasku reperezentativne karijere osvoji jos jedno zlato.Za ovo je on najzasluzniji jel je bio kao u najboljim danima.Kljuc naseg slavlja lezi u igri Nikole Kovacevica.Odigrao je turnir karijere.Sjajno primao servise i imao neverovatne napade na koju nasi protivnici nisu imali odgovora.Rusi su ga u polufinalu zestoko opterecivali servisima jel nisu zeleli da mu daju sansu da ide sto cesce u napad.Naravno isto tako velika uloga u nasem osvajanju zlata ima Vlado Petkovic koji je na maestralan nacin zamenio naseg legendarnog tehnicara Nikolu Grbica.Mislilo se kada ode Nikola da ce nasa ekipa biti daleko slabija,ali je Petkovic sve demantovao sjajnim izdanjima u Austriji.Legenda je Nikola ali je Vlado Petkovic neopravdano zapostavljen i bio je u senci Nikole Grbica dugo godina.Svi ostali igraci zasluzuju iskren cestitke.Sjajna blokerska linija Marko Podrascanin i Dragan Stankovic bila je mozda najbolja na sampionatu,ali to se i ocekivalo s obzirom na kvalitet nesumnjivi koji poseduju.Milos Nikic je naprdovao i odmah je bio po kvalitetu malo iza Kovacevica.Ali je igrac koji je mozda pokazao i najvece srce u nasem timu.Oni sklekovi u cetvrtom setu koje radio posle poena prepricavace se jos dugo.Nas libero Nikola Rosic pokazao je da ce biti dostojan zamenik Vase Mijica.Sve je iznenadio igrom u polju i sjajnim prijemom servisa.Onda slag na tortu.Igraci za ''prljave zadatke'' kako se to moze saljivo reci.MIlan Rasic i Milos Terzic su dovodili do ludila nase protivnike cudesnim flot servisima koji su nam doneli zlato.Imamo jos u timu plejadu mladih igraca pred kojima mislimo da je lepa buducnost jel imaju zlata iz mladjih kategorija i obecavaju da ce biti vrhunski igraci.Naravno osporavani selektor Igor Kolakovic doneo je zlato nasoj Srbiji i vise niko nece moci da kaze nista lose za njega.A mnogi mu nisi verovali i mislili su da je neko drugi na kormilu tima da bi rezultati bili bolji.Svi su se prevarili,a Kolakovic ih je demantovao na najbolji nacin osvajanjem zlata.Ostaje nam da uzivamo ovih dana i da slavimo sa nasim odbojkasima.Srbija voli da slavi titule u ekipnim sportovima i to joj je u krvi.U mecu za bronzu,Poljska je pobedila Rusiju.Bacuske nisu mogli da se oporave od poraza u polufinalu,delovali su skroz utuceno,pa su ostali bez medalje iako je za njih sve osim zlata bio neuspeh.Jos jednom hvala vam momci za ovo zlato.Zasluzili ste sve pocasti.