F I N A L E  -  dame

N A   L I  - S K J A V O N E   6 : 4 ; 7 : 6 ( 7 : 0 )

KINESKINJA NA LI OSVOJILA ROLAN GAROS!!
Na Li odlicnom igrom stigla do svog prvog grend slem trofeja!!!

Na Li je osvojila svoj prvi grend slem u karijeri.Ona je prva Kineskinja kojoj je to poslo za rukom u istoriji tenisa.Odlicnom igrom u finalu skinula je sa trona Italijanku koja je ovde branila titulu osvojenu prosle godine.Mec je trajao 1 sat i 48 minuta a mogao je manje da je Kineskinja iskoristila sanse u drugom setu koje je imala.Prvi set nije doneo neka veca uzbudjenja.Kineskinja je dobro servirala i nije dozvoljavala Skjavone da je ugrozi.napravila je brejk za vodjstvo od 3:2 i sigurnim servisima stigla do osvajanja prvog seta.Franceska Skjavone nije imala nijednu brejk priliku u prvom setu.U drugom setu bilo je mnogo vise uzbudjneja.Vec u prvom gemu Na Li je brejknula Skjavone i povela sa 1:0.U sledecem gemu Italajanka je imala prvu brejk loptu na mecu koju nije iskoristila,pa je Na Li povela sa 2:0.Kod vodjstva Kineskinje od 3:1 dogadjaju se prva uzbudjenja.Imala je Na Li brejk loptu za vodjstvo od 4:1 ali nije iskoristila jer je jednu laku loptu poslala u mrezu.Vratila se Skjavone i smanjila na 3:2.Bilo je evidentno da je Italajanka pocela bolje da igra i da je Kineskinja bila prilicno nervozna jer ima sansu da se dokopa svog prvog grend slema u karijeri.Kod 4:2 opet Kineskinja propusta sansu za brejk da povede sa 5:2.Kad to nije ucinila,Franceska je napravila prvi brejk u mecu i umesto velikog deficita imala je egal u setu bilo je 4:4.Nije bilo vise brejkova do kraja meca i taj brejk je odlucio konacnog pobednika.Mada mozda je 11 gem odlucio konacnog pobednika.Jednu sumnjivu loptu na 40-40 kod servisa Na Li i vodjstva Italijanke od 6:5 pomocni sudija je uzviknuo aut sto je znacilo da Italijanka ima set loptu.Medjutim Na li je trazila od glavnog sudije da sidje dole do terena i da vidi da li je lopta u polju ili nije.Glavni sudija je video trag loptice i ona je pala na liniju sto je znacilo da poen pripada Na Li koja je imala gem loptu umesto set lopte za Skjavone.Nije mogla da se pomiri sa takvom odlukom sudije Italijanka,bucno je reagovala i svadjala se sa glavnim sudijom.To se odrazilo na njenu igru jer je lako izgubila sledeci poen i dozvolila Kineskinji da dodje do izjednacenja od 6:6.Sve to se toliko odrazilo na njenu igru u taj brejku da nije osvojila nijedan poen.Izbacivala je loptice u aut pa je Kineskinja lako resila mec u taj brejku bez izgubljenog poena.Sasvim je zasluzeno slavila i osvojila u 29 godini svoj prvi grend slem trofej u karijeri,kao i Skjavone gopdinu dana ranije.Titulu u muskom dublu osvojili su Belorus Maks Mirni i Kanadjanin Danijel Nestor posto su u finalu bili bolji od juznoamerickog para Kolumbijca Huana Sebastijana Kabala i Argentinca Eduarda Svanka sa 2:1(7:6(7:3);3:6;6:4).