D A N S K A  -  S P A N I J A

Poznati polufinalisti 22.SP u Svedskoj!!!
Srbija bez vize za OI!!!
Sutra sa Norveskom za 9.mesto!!!

Poznati su polufinalisti na 22.SP koje se odrzava u Svedskoj.Kolo pre kraja takmicenja po grupama u drugoj fazi Francuska,Danska,Svedska i Spanija obezbedili su plasman u polufinale samo je bilo pitanje ko ce zauzeti koju poziciju.Ali prvo da se pozabavimo igri i rezultatima nase reprezentacije.Poceli smo mecom protiv Alzira i pobedili smo jedva(25:24) zahvaljujuci golmanu darku Stanicu koji je odbranio sut Alziraca u poslednjim trenucima meca.Nastavili smo lakom pobedom nad autsajderom Australijom(35:18),da bi onda usledio poraz protiv sjajnih Danaca(35:27).Onda smo igrali derbi sa nasim susedima Hrvatima nereseno(24:24).Bila je to nasa najbolja utakmica na sampionatu.Vodili smo gotovo celo vreme.Samo je Hrvatska imala dva gola prednosti na pocetku drugog poluvremena ali mi smo u tom susretu bili bolji i ispustili smo pobedu zahvaljujuci grubom faulu i iskljucenju Danimira Curkovica u trenucima kada je Kockastima isticao napad zbog pasivnog napada kada su sudije podigle ruke na 5 minuta pre kraja i naseg lepog vodjstva od 24:22.Ali tada su Kockasti postigli dva gola sa igracem vise i dosli do izjednacenja.U samom finisu Duvnjak je u kontri cak propustio da donese vodjstvo svom timu jer je pogodio stativu.Nasi nisu iskoristili poslednji napad,pa su Hrvati mogli do pobede ali je Stanic odbranio sut Balicu u samom finisu meca.Propustili smo da na pleca oborimo svetskog i evropskog vicesampiona.Onda je usledio mec sa Rumunijom koji smo ubedljivo izgubili(28:38).Mec bez takmicarskog znacaja ali je zabrinula indolentna igra naseg tima i bez obzira na sve to nije se smelo onako setati po terenu bez obzira sto utakmica nista nije znacila nijednima a ni drugima.U drugoj fazi na pocetku igrali smo sa domacinima Svedjanima.Izgubili smo(28:24) iako smo veci deo meca vodili i opet popustili u poslednjih deset minuta kada su Vikinzi iz egala stvorili nedostiznu prednost od pet golova razlike.Mec sa Poljskom trebao je da nas odvede u borbe za kvalifikacije za OI i pobeda nam je garantovala tako nesto.Ali opet minimalan poraz(28:27) posle velike borbe i velikih oscilacija tokom meca i jednih i drugih.Srbija je odlicno odiograla prvo poluvreme i konstantno vodila ali je popustila u nastavku i dozvolila Poljacima da steknu veliku prednost od 20:15.Ali vratili su se nasi i cak poveli u finisu golom razlike.Medjutim po ko zna koji pyut dobijamo iskljucenje kad se utakmica lomila 2 minuta pre kraja kada Poljaci uspevaju da postignu dva gola zaredom sa igracem vise i da slave.Pre toga usledio je nas napad i faul Toskica u napadu,da bi onda Bilecki postigao gol za slavlje Poljaka desetak sekundi pre kraja.U poslednjem kolu opet za prestiz slavimo protiv Argentine(26:25) i uspevamo da izbegnemo bar poslednje mesto u grupi pa cemo igrati sa Norveskom za 9.mesto.Ali ipak nismo uspeli da obezbedimo kvalifikacije za OI pa cemo sansu morati da potrazimo u Srbiji na EP iduce godine.Tada ce samo Evropski sampion izvaditi vizu za OI osim ako ovih sedam ekipa ne obezbedi na turnirima vize za London.Znaci ako Francuska,Danska,Spanija,Svedska,Hrvatska,Island,Poljska obezbede vize za OI u Londonu 2012.godine na kvalifikacionim turnirima mi u tom slucaju trebamo da budemo ispred Madjarske,Norveske,Nemacke,Rumunije,Rusije,Ceske na EP u Srbiji 2012.godine da bi ucestvovali na OI u Londonu.Uvek je jedna ekipa sa kontinentalnog sampionata obezbedjivala jednu vizu za OI.Tako bi trebalo da bude i sada.Norveska je kao domacin 2008.godine zauzela 6.mesto pa kako je bila prva ispod crte igrala je u Pekingu.Sta mozemo reci za igru nase ekipe.Nasa igra svodila se na igru bekova.Slabo su se koristila krila iako su oni na ovom SP bili sasvim dobri ali slabo upotrebljeni u pojedinim trenucima na mecevima u Svedskoj.Manje vise sve je zavisilo od sjajnog Marka Vujina i kad je on bivao dobro zatvoren nasa igra u napadu se raspadala.Pivotmeni Stojkovic i Toskic igrali su slabo i cini mi se da nije bilo ekipe na SP kojoj je svirano vise faulova u napadu na pivotu od nase reprezentacije.Igrali smo dosta sporo i nije bilo puno kontanapada sto je odlika danasnjeg modernog rukometa.Da li je pad u poslednjih deset minuta utakmice posledica slabe fizicke pripreme ili je to jednostavno psihicka blokada i ne verovanje u sebe.Zaista se dogadjalo da osim Marka Vujina niko nije smeo da preuzme odgovornost,a on je imao u tim trenucima i po dvojicu ili cak trojicu protivnickih igraca na svojim ledjima.Golmani su nam bili solidni,a igra u odbrani najbolja u poslednjih nekoliko godina koju zaista mozemo okarakterisati kao zadovoljavajucu posle duzeg vremena.Takodje moramo da spomenemo cudan kriterijum koji ne vazi isto za nas i za Skandinavske ekipe.Imamo godinu dana da ispravimo nedostatke u igri kako bi na EP u Srbiji iduce godine konacno napali medalju koju toliko dugo cekamo.Sto se tice ostalih najvise je pokazala Danska koja igra brz,eksplozivan,atraktivan rukometa sa mnogo kontranapada i brzih dodavanja.Milina ih je bilo gledati do sada i zabelezili su svih 8 pobeda.Izgleda da je nova zvezda rukometa rodjena a on se zove Mikel Hansen koji igra izvanredno na ovom sampionatu i nema te situacije koju ne moze da resi kad skoci sa 9 metara i zakuca loptu u mrezu poput najvecih bekova.Francuska je dosla u Svedsku bez Narcisa,Gijoma ZIla,Abatija ali tu su Karabatic,Omeje,Abalo,Fernandez,Gigu tako da i oni imaju neosporan kvalitet koji ce se pokazati u borbi za medalje.Nisu Trikolori nepobedivi kao prethodnih godina ali zaista i dalje imaju sjajan tim bez obzira sto neki igraci fale zbog povreda.Spanija takodje igra odlicno i zasluzeno se nasla u polufinalu.Za Svedsku mozemo da kazemo da je pitanje da li bi stigli do polufinala da nisu bili domacini.Oni od 2002.godine nemaju medalju sa velikih takmicenja i sada kao domacini zele da stignu do nje a rukomet je najpodobniji sport kada su u pitanju domacini.Jer sudije mogu razlicitim kriterijumom da skroje konacan rezultat.Sudija je taj koji odlucuje kada je pasivan napad a kada nije jer nema ogranicenog vremena za napad.Takodje sudija na osnovu svog uverenja odlucuje kad se dobija iskljucenje a kada ne.Svedska je svoj mec za polufinale odigrala protiv Hrvata u kojem je slavila pobedu i obezbedila plasman u polufinale.Ali kriterijum u tom mecu je bio cudan.Sudije su dozvoljavale ostru i grubu igru Vikinga koji nisu birali sredstva da zaustave glavne poluge u hrvatskom timu Balica i Vorija.Njih dvoje bili su izlozeni brutalnim startovima a nisu uvek sankcionisani,dok takvi startovi koji su pravili nasi igraci su gotovo uvek bili sankcionisani iskljucenjem od dva minuta.Najvise je razocarala Nemacka koja ce se boriti za 11.mesto sa Argentinom.U petak ce se igrati polufinalni mecevi.Svi ocekuju finale Francuska-Danska jer su prikazale najvise do sada na sampionatu.Bio bi to duel za rukometne sladokusce u kojem ce moci da se uziva jer ce prstati na sve strane.Ipak se za nesto pitaju Svedjani i Spanci koji se nece predati unapred i gledace da pomrse konce favoritima.