gidra | 12 Jul, 2010 14:45

FUDBAL - SP  2010

S P A N I J A    S A M P I ON     S V E T A !!!

F I N A L E

S P A N I J A  -  H O L A N D I J A     1 : 0 ( 0 : 0 ; 0 : 0 ) P R O D U Z E C I

1 : 0    I N I J E S T A    1 1 7 . M I N U T

S P A N C I      P R I G R L I L I       B O G I N J U  ! ! !
Andres Inijesta golom u produzetku doneo Spaniji prvu titulu sampiona Sveta!!!
Holandija po treci put u svojoj istoriji izgubila finale Mundijala!!!
Dijego Forlan proglasen za najboljeg igraca SP!!!

Sinoc smo dobili novog Svetskog prvaka.U Johanesburgu pred blizu 90 000 ljudi,Spanija je uspela da se okiti titulom Svetskog prvaka,moramo reci potpuno zasluzeno.Konacno ce utihnuti vuvuzele koje su nas nervirale svih ovih trideset dana dok je trajao Mundijal.Crvena furija je uspela da po prvi put u svojoj istoriji postane sampion Sveta u svom prvom finalu na Mundijalima.Holandija je sa druge strane po trecu put izgubila finale SP,pa je zbog toga postala najveci gubitnik na Mundijalima jer to nikom nije poslo za nogom.Spanija je bila bolja veci deo utakmice.Lale su za razliku od prethodnih generacija sada htele da igraju ruzno i da osvoje titulu.Ali ni onda kao ni sada im to nije uspelo.Bert Van Marvijk selektor Holandije izveo je sastav kao i na skoro svim prethodnim utakmicama,ali je vecina igraca ovoga puta imala defanzivne zadatke,kako bi ukocili spansku masineriju.Utakmica je obilovala grubostima u cemu se prednjacili Holandjani koji nisu birali sredstva da bi dosli do cilja.Prljaviju igru ''lala''nismo mozda nikad videli u njenoj istoriji.Rekli su ljudi da ce ovoga puta igrati onako kako nikad nisu igrali ali im to nije opet pomoglo.Zapretili su Spanci vec u 4.minutu kada je posle prekida Cavija,Serhio Ramos sutirao glavom ali je Stekelenburg sjajno odbranio.U 11.minutu novo uzbudjenje pred golom ''narandzastih'' kada je takodje Ramos prosao po desnoj strani gde je lako prevario Kujta ali je njegov sut izblokirao Heitinga sa 2 metra od gola.U nastavku akcije iz kornera David Vilja je iz poluvoleja pogodio samo spoljni deo mreze.Holandija je u prvih petnaestak minuta imala samo dva bezopasna suta Snajdera i Kujta koja su bila lak plen za Ikera Kasiljasa.I onda do kraja poluvremena susret je obilovao grubostima i prljavom igrom sto je obilovalo sa mnogo zutih kartona.Pokazano je cak 13 zutih kartona i 1 crveni karton sto je rekord kada su u pitanju finalne utakmice.Najdzel De Jong je karate udarcom udario Cabija Alonsa ali to nije bilo dovoljno za crveni karton,vec je Holandskom reprezentativcu pokazao samo zuti.Holandija je imala najbolju sansu u zaustavnom vremenu prvog dela kada je Roben sutirao sa ivice kaznenog prostora ali je Iker Kasiljas krajnjim naporom skrenuo loptu u korner. Mark Van Bomel je prednjacio u gruboj igri Holandjana i pravo je cudo kako mu Engleski sudija nije pokazao pre vremena put u svlacionicu.Nekako svi protiv Spanaca igraju defanzivno da ne kazem bunker,i samo imaju za cilj da ne prime gol.Tako je bilo i ovog puta.Sa tim sto to neko radi na sportskiji nacin dok Holandjani nisu birali sredstva da zaustave Spance.Drugi deo poceo je mirno,ali posle kolosalne sanse Robena poceo je da se igra bolji fudbal.Igrao se 62.minut kada je Arjen Roben mozda propustio priliku da donese svom timu prvu titulu prvaka Sveta.Snajder ga je sjajno proigrao,Roben se stustio prema kaznenom prostoru,ali je sjajni Kasiljas nogom odbranio njegov sut i spasio svoj tim od izvesnog vodjstva Holandjana.Samo sedam minuta kasnije Vilja je propustio veliku sansu.Posle prodora Hesusa Navasa sa desne strane i centarsuta u bekovski prostor,Heitinga je promasio loptu ona stigla do Vilje ali njegov sut je u padu izblokirao Heitinga i time sprecio Spance da stignu do vodjstva.Redjali su se napadi Spanaca,dok su ''tulipani'' uzvracali preko kontranapada.U 77.minutu posle kornera koji je izveo Inijesta,Serhio Ramos je iz izgledne situacije potpuno neometan glavom sutirao preko gola.Samo dva minuta kasnije Inijesta je upropastio sansu kada je oklevao i dozvolio Holandskoj odbrani da intervenise u poslednjem trenutku.U 82.minutu Robena je proigrao Van Persi ali je ovaj pokazao da mu juce nije bio dan.Bio je brzi od Pujola,ovaj ga je malo povukao za dres,Roben ostao na nogama napravio potez vise kada je vec trebao da uputi sut prema golu,istrcao Kasiljas i otklonio opasnost.Do kraja regularnog dela meca nije vise bilo prilika tako je mec otisao u produzetke.Vec u 94.minutu u kaznenom prostoru Holandjana desila se guzva kada je oboren Inijesta ali penala nije bilo.Posle odbitka David Vilja je sutirao ali je njegov udarac izblokiran.Dva minuta kasnije sjajnu asistenciju Inijeste ne koristi Fabregas kada je oci u oci sa golmanom Stekelenburgom sutirao pravo u njega.Bunio se Vilja zato sto ga nije proigrao Fabregas jer je na drugoj strani bio potpuno sam.Ali tako je to u finalu.Svako zeli da postane junak i da njegovo ime zauvek bude zapisano u istoriji fudbala.U kontranapadu Matijsen je uputio sut glavom ali nije bio precizan.U 99.minutu Hesus Navas je usao u kazneni prostor ali je njegov sut izblokirao Van Bronhorst i lopta je pogodila samo spoljnu mrezu.Mnogo uzbudjenja i kvalitetne igre videli smo u prvom produzetku,pa je bilo za ocekivati da tako bude i u drugom.A u njemu smo dobili novog Svetskog prvaka.Mozda odlucujuci trenutak meca bio je 108.minut i iskljucenje Heitinge zbog drugog zutog kartona kada je oborio Andresa Inijestu kasnijeg junaka finala.Dosao je i taj 117.minut.Holandjani su trebali da dobiju korner jer je lopta pogodila jednog Spanskog igraca,ali sudije iz Engleske to nisu videle.Usledio je napad Spanije,Fabregas je asistirao Inijesti i ovaj je pogodio desni ugao gola Holandije.Gooooool!!!1:0!!!Pre tog proigravanja mozda je bilo ofsajda prilikom prvog ubacivanja lopte prema Inijesti ali to nismo uspeli da vidimo jer nije bilo usporenog snimka prilikom tog centarsuta.Spanija je vec tada bila u delirijumu.Toliko zeljen gol  koji je postigao Inijesta za Spaniju doneo im je titulu Svetskog prvaka.Inijesta je gol posvetio tragicno preminulom igracu Espanjola Daniju Harkeu kada je avgusta prosle godine preminuo i ispod dresa imao je natpis koji je bio posvecen njemu.Pokusavali su Holandjani dugim loptama da ugroze gol ''crvene furije'' ali nije im uspelo pa su posle meca popadali na travu stadiona u Johanesburgu od tuge.Sa druge strane Spanci nisu mogli da sakriju veliku radost mnogi su i zaplakali jer nekima ce ovo biti poslednji Mundijal i nece imati vise prilika da se bore za titulu.Kada se sve sabere zasluzena titula za Spaniju.I na kraju jedan zanimljiv detalj.Spanija je postala sampion Sveta sa najmanje postignutih golova,ali tako je to kad svi protiv njih parkiraju autobus ispred svog gola i samo pokusavaju da sacuvaju svoju mrezu,i ne zanima ih da daju gol osim ako ne postignu iz neke iznenadne kontre.A takvih situacija je malo tokom utakmice jer prepustanjem sredine terena Spaniji koja ima i 70% lopte u posedu,ne dolazi se u situaciju da se stvori nekoliko izglednih sansi za gol.Zato je ona jedna velika sansa Robena ostala neiskoriscena.Pored toga za neefikasnost Spanije najvise je kriva losa forma Fernanada Toresa koji je na SP dosao povredjen.Na sampionatu je postignuto 145 golova ili 2.26 prosecno po utakmici.Italija ostaje i definitivno sa prosekom 2,21 najneefikasniji Mundijal u istoriji.Sta reci o samom Mundijalu.Bilo je puno taktickih zamisli selektora tokom SP.Uglavnom su mnogi treneri primenjivali recept Zozea Murinja da se ne primi gol i da se igra strogo na rezultat.Ipak na kraju takva taktika nije uspela posto je Spanija probila bunker nekoliko puta na ovom sampionatu.Pa i onda kad je najvaznije u finalu.Mundijal su obelezile katastrofalne greske sudija i da li ce se FIFA dozvati pameti i uvesti elektronska pomagala.A ne samo da kaznjava zbog opravdanog kritikovanja sudija.Nas Antic je zbog toga dobio veliku i prestrogu kaznu.Za najboljeg igraca proglasen je Urugvajac Dijego Forlan.Mozemo dodati potpuno zasluzeno.Da je neko bio iz spanske ekipe takodje bi bilo zasluzeno.Spustena je zavesa na 19.SP.Sledeci Mundijal bice odrzan u Brazilu 2014.godine.Ove cetiri godine procice u dominaciji Spanije jer su Spanci uspeli da objedine i Evropsku i Svetsku titulu.To je uspelo samo jos Nemackoj 1972.godine i 1974.godine i Francuskoj 1998.godine i 2000.godine samo obrnutim redom.