H O L A N D I J A  -  U R U G V A J      3 : 2

1:1   Forlan                    41.minut

S P A N I J A  -  N E M A C K A         1 : 0

1:0   Pujol                   73.minut

Spanija i Holandija nikada u svojoj istoriji nisu bili sampioni sveta!!!
Svet ce u nedelju u Johanesburgu dobiti 8.sampiona sveta!!!

Holandija i Spanija igrace u finalu 19.SP koje se odrzava u Juznoafrickoj Republici.Ovo ce ''lalama'' biti trece finale Mundijala.Holandija je dva puta bila ucesnik finala SP 1974.godine u Nemackoj i 1978.godine u Argentini ali je oba puta izgubila od domacina turnira.Crvenoj furiji je ovo prvo finale na Mundijalima i najveci uspeh do sada ne racunajuci ovaj sampionat bilo im je 4.mesto 1950.godine u Brazilu.U polufinalnim mecevima videli smo veliku borbu i uzbudljive utakmice sa mnogo uzbudjenja.Prvi polufinalni mec opravdao je ocekivanja i bila je mozda najbolja utakmica na SP pogotovo kvalitetnu utakmicu videli smo u drugom poluvremenu kada smo vidlei sve ono sto fudbal cini najlepsom igrom na Svetu.Polufinalni duel izmedju Holandije i Urugvaja bio je najefikasniji mec polufinala posle polufinala 1982.godine u Spaniji kada su Nemacka i Francuska odigrali 3:3 pa su Panceri slavili posle boljeg izvodjenja jedanaesteraca.Pocelo je oprezno sa obe strane.Sve je razdrmao fantasticni gol Djovanija Van Bronhorsta koji je raspalio loptu sa nekih 30 metara od gola iskosa sa leve strane koja se od stative odbila u mrezu nemocnog golmana Muslere.Holandija je dominirala negde do 30 minuta prvog dela i onda je tek Urugvaj poceo da se oslobadja pritiska i pokazao da je zasluzeno stigao do polufinala.Samo jedna mala nepaznja odbrane Holandeza bila je dovoljna maestralnom Dijegu Forlanu da pogodi i da izjednaci rezultat.Tukao je jako sa nekih 20 metara i lopta se od golmana Stekelenburga odbila u mrezu.Holandski cuvar mreze morao je bolje da reaguje,ali to nikako ne umanjuje majstorstvo Forlana koji je najzasluzniji sto su ''urusi'' stigli ovako daleko na SP.Drugi deo igre bio je izvanredan i bilo je otvorene igre sa obe strane.Urugvajci se uopste nisu branili protiv boljih Holandjana koji su sa druge strane krenuli u ofanzivu jer je selektor Bert Van Marvijk od 46.minuta umesto malo povucenijeg De Zeuva uveo izraziti ofanzivnog igraca Rafaela Van Der Varta.To se potpuno isplatilo ovom sjajnom Holandskom strucnjaku koji je bio malo poznat pre ovog sampionata.Pokusao je Forlan iz slobodnog udarca ali je Stekelenburg ovog puta odlicno intervenisao i spasio siguran gol.Igrao se 70.minut kada su Holandjani poveli zahvaljujuci jos jednom previdu pomocnih sudija.Vesli Snajder je uputi sut ka golu,lopta je pogodila jednog igraca Urugvaja promenila smer prosla pored noge Van Persija koji je bio najblizi golu Urugvaja i potpuno je uticao na igru jer se jasno videla njegova namera da je sutne prema golu,sto je zbunilo Musleru.Ali tako je to.Sve vraca sve se placa.Urugvajski sudija zavio je u crno i nas i Engleze,ceo svet je video kako je Luis Suarez odigrao rukom u 120.minutu na mecu sa Ganom kada je spasio svoj tim poraza.Sada su ''urusi'' veliku sudijsku nepravdu osetili na svojoj kozi.Gol Veslija Snajdera bio je potpuno neregularan.To je potpuno zbunilo Urugvajce koje je ovaj gol prilicno poremetio pa su primili jos jedan samo tri minuta kasnije.Sjajan centarsut Dirka Kujta sa leve strane ispratio je Arjen Roben i sjajnim trzajem glave poslao loptu tamo gde Muslera nije mogao da je stigne.Bilo je to kapitalno vodjstvo ''lala'' i cinilo se da je pobednik meca resen.Ali ne bi bio fudbal to sto jeste kad nas ne bi iznenadio ogromnim uzbudjenjima i neocekivanim obrtima.Imali su Holandjani nekoliko sansi iz kontri da potpuno dotuku svog protivnika.Roben cak dvaput u cistoj gol sansi nije bio precizan.To je moglo skupo da ih kosta.U zaustavnom vremenu Maksi Pereira je sa ivice sesnaesterca postigao gol i smanjio rezultat.Ostalo je jos tri minuta sudijske nadoknade i svasta se dogadjalo u bekovskom prostoru Holandije.Njihova odbrana panicno je reagovala u nekoliko navrata prilikom ubacivanja lopte u sesnaesterac od strane Urugvajaca.Malo je falilo da neki odbitak stigne do napadaca ''urusa'' pre svega Sebastijana Abreua i utakmica bi neocekivano otisla u produzetak.Ipak odbranili su se Holandjani,ali ko zna sta bi bilo da je mec potrajao jos neki minut jer su Urugvajci bili izuzetno opasni u tim trenucima.Da li konacno Holandija moze do Svetskog trona.Sjajnim generacijama Krojfa,Neskensa,Repa kasnije Van Bastena,Gulita,Rajkarda to nije uspelo.Videcemo da li su Roben,Snajder,Van Persi i druzina spremni za taj zavrsi udarac koji je falio ''lalama'' u proslosti.Protivnik u finalu bice im Spanija koja je realno najbolja ekipa na Mundijalu.Nemacka koja je u prethodne dve runde razbila Engleze i Argentince nije mogla nista da ucini protiv razigrane ''crvene furije''.Spanija je bila mnogo bolja i propustila je priliku da slavi ubedljiviju pobedu.Vezli su Spanci po terenu  i nisu dozvoljavali Pancerima da pipnu loptu a kamoli da ih ozbiljno ugroze.Za sjajnu pas igru Spanije,Nemci nisu imali resenja.Barselonin tandem Cavi-Inijesta potpuno je sakrio loptu od Nemaca,pa sjajni Ozil i Svajnstajger na prethodnim utakmicama nisu mogli da dodju do izrazaja.Imao je Vilja sansu vec u 6.minutu,a odlicno je glavom pucao Pujol sedam minuta kasnije.Spanija definitivno igra najbolji fudbal na Svetu i zaigrali su najbolje kad je to bilo najpotrebnije iako u prethodnim mecevima nisu blistali.Zanimljivo je kako na mecevima Spanaca pada malo golova,a oni igraju jako ofanzivno i ubijaju protivnika brzim ritmom.Odgovor je jasan.Svako ko igra protiv Spanaca igra bunker ili zatvorenije nego sto bi trebalo.Zbog toga ''crvenoj furiji'' treba vremena da razbije taj bunker.Mnogi na ovom SP kopiraju bivseg trenera Intera Zozea Murinja koji je sa izrazito defanzivnom taktikom eliminisao najbolji tim na Svetu Barselonu.Njegov recept pre Leva kopirali su mnogi treneri.Murinju je uspelo,selektorima na SP nije.Mucila se Spanija da probije bunker ali nekako je uspevala.Ne uspeva uvek bunker taktika Zozea Murinja,ali on je jedan i neponovljiv i najbolje takav stil igre odgovara njemu u cemu je majstor.Nemacka je imala ubitacnu igru na ovom SP, i nije jasno zasto se Joakim Lev odlucio za jednu ovako zatvorenu taktiku na granici bunkera.Visio je gol u vazduhu Nemaca od 55-60 minuta.Prvo je sut Pedra odbranio Nojer.U nastavku akcije posle ubacivanja Inijeste u prazan prostor Vilja je za malo zakasnio da je ubaci u mrezu.Jos smo videli ozbiljen udarce Cabija Alonsa i Davida Vilje ali je rezultat ostao ne promenjen.Za tolike propustene sanse mogla je Spanija da bude kaznjena u 68.minutu kada je volej Krosa odbranio Iker Kasiljas.Konacno je u 73.minutu otkljucana brava nemackog gola.Cavi je izveo korner sa leve strane sjajno je skocio Karlos Pujol i sa 10 metara zakucao loptu za zasluzeno vodjstvo Spanaca.Goool!!!1:0 za Spaniju!!!Nemci su se malo prenuli krenuli su napred ali nisu imali ozbiljnijih sansi.Nekoliko minuta pre kraja susreta Pedro je upropastio priliku da dokusuri Svabe ali umesto samo da doda loptu Fernandu Toresu koji je ovaj mec poceo sa klupe,on se odlucio da zavrsi sam akciju i sansa je propala.Negodovao je Tores ali nije vredelo,a sta bi bilo da je Nemacka kojim slucajem izjednacila.Pedro bi neomiljen lik na Iberijskom poluostrvu.Ali nije bilo mnogo vremena do kraja pa Svabe nisu mogli ozbiljnije da ugroze gol ''crvene furije''.Madjarski sudija Kasai odsvirao je kraj meca sto je bio znak da Spanci potrce u zagrljaj jedan drugome.Bice im ovo prvo finale na Mundijalima.Kako dizu formu kad je najpotrebnije treba ocekivati jos bolju i mocniju igru u finalu jer ovo im je jedinstvena prilika da donesu Spaniji prvu titulu sampiona sveta.Zbog prethodnih igara koje su zaista bile impresivne,Nemci su se nadali da mogu do trona,ali mlad je ovo tim i za njega ce biti jos prilike na sledecim velikim takmicenjima.Ovo ce biti prvi put da ce sampion Sveta biti selekcija iz Evrope van svog kontinenta.Nikada neka reprezentacija iz Evrope nije bila prvak Sveta na nekom drugom kontinentu osim kada se sampionat igrao na Starom kontinentu.Izgleda da ovaj sampionat nece biti najneefikasniji u istoriji Mundijala.Popravila se efikasnost u nokaut fazi,i mecevi polufinala takodje su bili sa dosta golova.Na 62 utakmice postignuto je 139 golova sto je 2,24 prosecno po mecu.ostale su da se odigraju jos dve utakmice.Samo u slucaju malog broja golova na obe utakmice ovaj Mundijal bice sa najmanje prosecno postignutih golova u istoriji Mundijala.Kakve ironije.Mundijal u Juznoj Africi moze da bude najneefikasniji u istoriji,a do finala su stigle ekipe koje igraju napadacki fudbal za gol vise.U Johanesburgu negde oko 22.30 u nedelju 11.jula dobicemo novog vladara planete koji ce na prestolu biti naredne cetiri godine kada ce se 2014.godine,20. po redu Mundijal odrzati u Brazilu.