N E M A C K A  -  A R G E N T I N A      4 : 0

S P A N I J A  -  P A R A G V A J     1 : 0

Karioke i Gaucosi opet stali u cetvrtfinalu!!!
Gijan promasi penal u 120.minutu i ostavio u suzama celu Ganu!!!
Nemacka melje sve redom!!!
Spanija se opet provukla minimalcem!!!

Brazil je kao i pre cetiri godine stao u cetvrtfinalu.Po njih su kobni bili Holandjani koji su ih nadigrali u drugom poluvremenu.Brazil je dominirao u prvom delu,i osim gola Robinja posle sjajne asistencije kasnijeg tragicara Felipea Mela,propustio jos nekoliko jako dobrih sansi.Pre svih sut Huana sa 10 metara iz izgledne pozicije zavrsio je zamalo preko gola,a onda i posle sjajne akcije Robinja i Luisa Fabijana,kada je Kaka sjajno sutirao sa ivice kaznenog prostora ali je Stekelenburg odlicno intervenisao i spasao svoju ekipu.Lale su bile gotovo bezopasne po gol Karioka u prvom poluvremenu.Ali u drugom delu potpuno druga slika na terenu.Brazil se povukao na svoju polovinu,a kako ne zna to da radi primio je vrlo brzo gol.U sedmom minutu nastavka posle centarsuta Snajdera,Zulio Cezar je bez potrebe istrcao,to je zbunilo Felipa Mela koji je malo glavom okrznuo loptu i pogodio sopstvenu mrezu.To je potpuno sludelo Brazilce koji nisu znali sta ce da rade na terenu.Jer Brazil kad ga ide i kad dva gola onda melje,a kad prime onakav gol i kad nemaju rezultat koji im ide u prilog oni gube glavu.Petnaest minuta kasnije reseno je pitanje pobednika.Korner je izveo Arjen Roben,na prvoj stativi pronasao Dirka Kujta koji je trzajem glavom prebacio loptu na peterac Brazila,gde se nalazio Snajder i neometan niotkoga pogodio mrezu.To je bio maltene kraj meca jer Brazil vise nije licio na ozbiljan tim.Samo pet minuta kasnije posle gola Snajdera,Felipe Melo nagazio je namerno i potpuno nesportski Arjena Robena,i zaradio crveni karton i sasvim zasluzeno poslat je u svlacionicu.Pokusao je Kaka dva puta da nesto vise uradi,ali iz kontranapada Holandjani su mogli da ubedljivo savladaju svog protivnika jer su u samom finisu imali 2-3 kolosalne sanse.Ali nece oni za tim zaliti.Vec ce imati priliku da zaigraju u finalu Mundijala posle 1978.godine.Sta reci o Brazilu.Karlos Dunga hteo je da napravi jednu disciplinovanu ekipu koja ce igrati na rezultat i vise ce obracati paznju na svoj gol nego li na protivnikov.To se pokazalo kao potpuno pogubno za Brazil koji tako nije nikad navikao da igra,vec je uvek igrao za gol vise.Rikardo Kaka bio je mozak ovog tima i dobro ga je vodio do cetvrtfinala,ali u njemu je potpuno podbacio jer je verovatno jako umoran posto je malo igrao u Realu u poslednje vreme zbog povrede.Neshvatljivo je da se prime onakva dva gola posle centarsuteva i da onakav crveni karton dobije Melo.Nije imao Dunga plan B sta ako ne krene dobro i tim nema povoljan rezultat.Posle primljenog gola raspala se igra Karioka,iako su do tada dominirali terenom ,ali nisu uspeli da iskoriste sanse koje su imali.Skupo su zbog toga platili cenu,kao i uostalom i nasa reprezentacija.Gana naseg Milovana Rajevca dugo ce po zlu pamtiti mec sa Uragvajcima.Sve je bilo jako lepo za njih.Suli Muntari je u smiraj prvog dela sjajnim sutem sa 30 metara doneo prednost Africkoj ekipi.Pocetkom drugog poluvremena izjednacio je sjajnim slobodnjakom Dijego Forlan,mada se mora reci da je golman Kingson lose reagovao.Bilo je sansi na obe strane i mec je opravdano otisao u produzetak.U produzetku se videlo da Urusi nemaju snage,tj. njihov protivnik je bio bolje fizicki pripremljen.Crne zvezde su bile bolje i takva igra mogla im je doneti prolaz u polufinale.Igrao se 120.minut.Posle centarsuta sa desne strane stvorila se guzva u bekovskom prostoru Urugvaja,i posle suta prema golu Lius Suarez uhvatio je loptu rukom pa je dosudjen penal za Ganu.Loptu je namestio Asamoa Gijan do tada najbolji igrac Gane na SP,sutirao i pogodio precku.Tako su penali morali da odluce utakmicu.Ganci potpuno psihicki razbijeni promasili su jos dva penala u penal seriji.Zanimljivo je to da je Gijan pogodio penal za Ganu u prvoj seriji.Ali promasili su Dzon Mensah i Dominik Adija u trecoj i cetvrtoj seriji.U odlucujucoj petoj seriji Sebastijan Abreu je samo malo podigao loptu,ali bio je precizan i odveo je svoj tim u polufinale prvi put posle 1970.godine,kada su Urusi takodje igrali u polufinalu Mundijala poslednji put.Zanimljivo je takodje da je Abreu odveo Urugvaj na SP svojim golom u barazu protiv Kostarike.Gana je mogla da postane prva selekcija sa Africkog kontinenta koja se plasirala u polufinale SP.Tako je mogao nas Milovan Rajevac da udje u istoriju ali na zalost nije.Fudbal donosi radost,ali ponekad ume da bude jako surov.Osetili su to na svojoj kozi igraci Gane.Gijan je morao da bude mnogo koncentrisaniji prilikom izvodjenja ovako vaznog penala.Lopta ''Jabulani" sa kojom nije bas sve u najboljem redu kada se sutira visoko ne zna se gde sve moze da zavrsi.Uglavnom leti nebu pod oblake.Zbog toga je ne treba tako sutirati.Ko je to shvatio taj ce dogurati daleko na Mundijalu.Nasi to nisu shvatili i sve lopte slali su visoko pod precku koje su odlazile visoko preko gola,a morale su u gol.Nemacka ekipa koju smo jedini pobedili do sada na Mundijalu melje sve pred sobom.Posle cetvorke koji su isporucili Englezima,nista bolje nisu se proveli ni Argentinci.Tomas Miler je vec posle 3.minuta glavom poslao loptu u mrezu posle centarsuta Svajnstajgera iz slobodnog udarca posle bespotrebnog faula Otamendija.Mogli su Panceri jos koju loptu da posalju iza ledja Romera ali jednom Kloze ,i jednom Miler nisu bili precizni.Gaucosi su napadali ali su uvek pravili potez vise i sansa je odlazila u nepovrat.Nemci su znali sta hoce.Opet su iz kontranapada dotukli svog rivala.Na 2:0 povisio je Kloze kada se usetao u gol.Treci gol postignut je posle sjajnog prodora Svajnstajgera koji je nanizao nekoliko igraca Argentine i sjajno proigrao Fridriha,koji je samo podmetnuo nogu za velikih i nedostiznih 3:0!!!Kloze je svojim drugim golom samo dotukao rivala.Inace ovo je Klozeu 14 gol na Mundijalima i samo mu nedostaje jedan gol da bi stigao Brazilca Ronalda.Dijego Armando Maradona koliko je bio veliki igrac toliko kao trener malo zna,osim da motivise igrace.To je ipak nedovoljno za jedno ovakvo veliko takmicenje.Najbolji igrac Sveta Lionel Mesi nije se naigrao na SP.Bio je potpuno usporen i odsecen.Dok ne postigne nesto veliko na Mundijalu za njega ne mozemo reci da je medju nekoliko najboljih igraca svih vremena.Spanija se opet provukla minimalcem.Gol Davida Vilje inace peti na Mundijalu sedam minuta pre kraja meca odveo je Crvenu Furiju u polufinale prvi put posle 1950.godine.Opet nisu blistali Spanci,a da je Kardozo iskoristio penal u 59.minutu kada je Iker Kasiljas sjajno odbranio ko zna sta bi se dogadjalo do kraja meca.Inace imali su i Spanci penal u 61.minutu kada je Cabi Alonso prvo pogodio,da bi onda sudija trazio ponavljanje jedanaesterca.Opet je Alonso sutirao ali je ovoga puta Husto Viljar sjajno odbranio.U nastavku akcije sudija iz Gvatemale opet je mogao da svira penal za Spaniju ali nije se usudio da jos jednom upre prst na belu tacku.Bitan momenat na mecu je 40.minut kada je ponisten gol Paragvajcima zbog jos jednog sumnjivog ofsajda na prvenstvu kada je gol postigao Valdez,ali je sudija ponistio gol zbog pasivnog ofsajda Kardoza koji nije dotakao loptu pre nego sto je ona stigla do Valdeza.Spanija je imala vise od igre,ali ta dosadna igra od noge do noge bez proboja sa krila nije davalo rezultata.Sve do tog 83.minuta kada je Inijesta proigrao Pedra,ovaj pogodio stativu na koju je natrcao Vilja i smestio je u mrezu tako sto je lopta prvo udarila u jednu pa onda u drugu stativu i zavrsila u mrezi.Poslednju priliku za Paragvaj propustio je Santa Kruz kada je sa nekih 10 metara sjajno u njegov sut usao Iker Kasiljas i uspeo da odbrani udarac.Tesko su Spanci stigli do pobede.Ali ako nastave sa ovakvim igrama tesko ce moci sa ovakvim Svabama koji ce znati da iskoriste kontre koje nisu znali igraci Paragvaja.Fernando Tores opet nista nije pokazao ni u petoj utakmici na SP.Imao je povredu pre sampionata i ocigledno da nije spreman i da je potpuno van forme za jedno ovakvo takmicenje.Posle Paragvaja Svet ce ostati uskracen za striptiz koji je obecala najlepsa navijacica Mundijala Paragvajka Larisa Rikelme koja je obecala da ce to uciniti ako njena selekcija postane sampion Sveta.Pa bar zbog nje mogli su Paragvajci to da ucine.Mada je to zaista bilo tesko ocekivati.Ipak Paragvajci su zasluzeno stigli do cetvrtfinala jer su pokazali borbenost do fanatizma.Na sampionatu je postignuto 133 gola na 60 utakmica sto je 2,21 po utakmici.Isti prosek kao 1990.godine na SP u Italiji.Tada je prosek golova bio najmanji u istoriji Mundijala.Videcemo da li ce ovaj u Juznoj Africi biti najneefikasniji u istoriji.Opreznost ce krasiti poslednje 4 utakmice na Mundijalu.Juzna Afrika ce mozda zbog toga postati najneefikasniji Mundijal u istoriji.Mada ne mora nista da znaci.Na mnogim prethodnim sampionatima u nokaut fazi se smanjivala efikasnost.Ovde se u nokaut fazi povecala sto je vrlo zanimljivo.Tako da cemo morati da sacekamo 11.juli kada cemo dobiti novog Svetskog sampiona.Izgledalo je na debakl Evroskih ekipa,ali tri ce u polufinale.I sasvim je izvesno da ce ovo biti prvi Mundijal van evropskog kontinenta na kojem ce se tim iz Evrope okititi titulom sampiona planete.