S R B I J A - N E M A C K A    1 : 0

1 : 0     J o v a n o v i c       3 8 . m i n u t

Povratak otpisanih Orlova!!!
Trijumf nad Pancerima posle skoro 40 godina!!!

Srbija se vratila posle poraza od Gane.Kada smo svi pomislili da cemo na jos jednom sampionatu doziveti debakl usledio je trijumf protiv selekcije Nemacke.Moze da se desi da ne prodjemo prvi krug ali utisak je sada daleko bolji nego pre cetiri godine.Ovo je prvi put posle Italije 1990.godine i trijumfa nad Spanijom u osmini finala kada smo jos bili SFRJ,da smo na pleca oborili veliku fudbalsku naciju na nekom velikom takmicenju iz top 10 na Fifinoj rang listi.Cekali smo jedan takav uspeh i docekali ga kad smo se najmanje nadali.Mnogima pa i meni vrtele su se slike iz Nemacke 2006.godine kada smo doziveli klasican debakl i punu mrezu golova.Na  ovom SP za sada primamo golove samo ako ga sami sebi damo.Cak 37godina smo cekali na pobedu protiv Nemaca.Bilo je to davne 1973.godine jos dok je bila velika Jugoslavija.Jedini trijumf posle ovog na SP ostvarili smo u Cileu 1962.godine kada smo eliminisali Nemacku u cetvrtfinalu golom Radakovica.Sada je zlatnim slovima u istoriju upisan Milan Lane Jovanovic.Igrali smo onako kako smo trebali i morali protiv Gane.Od starta agresivno sa puno pozrtvovanja i ono sto je najvaznije imali smo disciplinu u igri,i svaki je igrac znao sta tacno treba da radi.Nisam verovao da mozemo psihicki da se oporavimo posle onakvog poraza od Gane,ali eto cudo se dogodilo i jos jednom se pokazalo da smo mnogo nepredvidiva  i luda nacija.Mec je poceo pritiskom naseg tima.U postavi umesto Milijasa i Pantelica zaigrali su Kuzmanovic i iznenadjenje Ninkovic.Ipak prvi su zapretili Svabe u 7.minutu kada je Podolski zahvatio jedan volej ali nije bio precizan.I onda za minut se izdesavalo ono najvaznije na mecu.U 37.minutu Miroslav Kloze morao je u svlacionicu zbog crvenog kartona,a vec u sledecem minutu stigli smo do zeljenog vodjstva.Krasic je sjajno prosao po desnoj strani,uputio idealan centarsut,Zigic glavom spustio loptu Lanetu a ovaj sa 3-4 metra od gola savladao Nojera.1:0!!!Pitali smo se da li mozemo da izdrzimo pritisak Nemaca,jer se ne malo puta u istoriji dogadjalo da prvi povedemo a na kraju da izgubimo.Nekoliko puta smo cak prokockali vodjstvo od 2:0.Sve je to bio dovoljan razlog da ne otpisemo Svabe do samog kraja meca iako je bilo evidentno da smo bolji od Pancera,pa i onda kada su snage na terenu bile izjednacene.Ali taj mentalitet u fudbalu da prokockamo vec dobijenu utakmicu pogotovo protiv Nemaca mnogo puta nam se obio o glavu.U zaustavnom vremenu prvog dela Nemci su imali veliku priliku posle kornera Stojkovic je boksovao loptu ona stigla na ivici sesnaesterca do Kedire koji je pogodio precku,posle odbijene lopte Kolarov je sa gol linije izbacio loptu u polje.Nas tim je osim gola imao jos jedan sut Kolarova iz slobodnjaka sasvim dovoljno za prvo poluvreme.Drugi deo igre poceo je pakleno po nas tim.Podolski je u 57.  i 58.minutu imao velike sanse za izjednacenje ali oba puta lopta je odlazila kraj gola.Igrao se 60.minut kada smo opet napravili nesto sto vec cinimo na trecoj utakmici zaredom na SP.Posle jos jednog bezazlenog centarsuta Vidic je u sesnaestercu igrao rukom i sudija iz Spanije autoritativni Undijano Maljenko pokazao na belu tacku.Sut Podolskog odbranio je Stojkovic i sacuvao nasu prednost.Do tada a i posle skrivljenog penala Nemanja je igrao za cistu desetku ali ta ruka mogla je opet skupo da kosta nas tim.Ali na srecu nije.Ovoga puta pogledala nas je sreca.Taj promaseni penal potpuno je ubio Nemce koji su sledecih dvadesetak minuta mogli da vade loptu iz mreze nekoliko puta.U 66.minutu posle prodora Krasica,Jovanovic je pogodio stativu.U 74.minutu posle jos jednog sjajnog centarsuta Krasica,Zigic je sutirao glavom i okrznuo precku.U 81.minutu posle proigravanja glavom Zigica,Kacar je sutirao iz izgledne pozicije preko gola.U poslednjih nekoliko minuta takodje smo imali nekoliko obecavajucih kontranapada ali smo brzopleto reagovali.Posebo Kacar kada je mogao da proigra Lazovica samo da uputi jedan kratak centarsut,ali on je poslao jak centarsut koji je preleteo bekovski prostor a mogli smo iz te akcije postici gol.Ali i ovako je dobro,tako da se necemo buniti minimalnom pobedom koja je mogla biti ubedljivija,ali isto tako moramo priznati da su Svabe imale nekoliko dobrih sansi koje nisu iskoristili.Kako sada igrati protiv Australije u mecu u kojem nam treba pobeda da bi se plasirali u drugi krug.U zavisnosti od ostalih rezultata videcemo da li ce nam trebati minimalna ili ubedljivija pobeda za siguran prolaz.U nekim kombinacijama bice nam dovoljan i bod ali sada o tim kalkulacijama ne vredi pricati jer smo bili prakticno otpisani.Svaki pojedinac odigrao je dobro i dao maksimum na terenu.Nasa odbrana je pravi granit,ali problema ima u veznom redu i u spicu napada,jer mnogo sansi na dve utakmice nisu iskoriscene a morale su biti.Nemanja Vidic mogao je nas tim da zavije u crno novom ''crnom rukom" u kaznenom prostoru ali nije i jedan je od junaka trijumfa jer je maestralno komandovao nasom odbranom.Popunjavao rupe i rasporedjivao igrace u prostoru.Takodje Kolarov je odradio ogroman posao jer je potpuno ukocio Filipa Lama jednog od najboljih desnih bekova na Svetu,koji nije mogao da prodre nijednom po desnoj strani.Omalovazavani golman Vladimir Stojkovic pokazao je konacno klasu odbranjenim penalom.Nadamo se da ce tako nastaviti.Milan Jovanovic taj decko koji nam je postigao sada mozemo reci istorijski gol,pokazao je da svaki tim pozeli da ga ima jer igra sa toliko strasti i srca da je to neverovatno.Pravo iznenadjenje je Milos Ninkovic,Krasic je opet licio na igraca iz kvalifikacija.Kapiten Dejan Stankovic odigrao kapitenski i pokazao da puno znaci za nas tim.Svi ostali takodje zasluzuju velike cestitke za istorijski trijumf.Ali ne treba sada poleteti.Jasno je da mi posle jednog poraza padamo u ocajanje,a posle jedne pobede u euforiju.Sta da radimo kad smo takva nacija.Ali trebamo cvrsto da stojimo na zemlji i psihicki dobro da se spremimo za Sokeruse koji su razocarali na premijeri protiv naseg danasnjeg protivnika tako da ce gledati da poprave utisak.Pogotovo nece biti dobro sa psiholoskog aspekta ako protiv Australije moramo da jurimo pobedu od minimum dva gola razlike.